Reklama
z jasnej góry
5
obserwator
8-9
temat numeru
„Cieszę się, że umieram tak wcześnie, bo nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”. Kim jest Carlo Acutis, chłopiec, który wypowiedział te słowa tuż przed swoją śmiercią?
Od najmłodszych lat prosił rodziców, aby wchodzili do kościołów i pozdrawiali Jezusa, a później odczuwał głębokie zjednoczenie z Jezusem w Eucharystii. Carlo mówił o niej: „Moja droga do nieba”. Swojego wyjątkowego syna, dziś błogosławionego, wspomina Antonia Salzano.
10-13
treści wiary
Tyle mówi się o cudzie Słońca! Właściwie z datą 13 października 1917 r., z ostatnim objawieniem w Fatimie, kojarzy nam się przede wszystkim właśnie owo wielkie miraculum. Tymczasem... to duży błąd.
Wierzymy i wiemy, że jeśli dziecko umiera po chrzcie, trafia do nieba. Co się z nim jednak dzieje, gdy zmarło bez chrztu, bo nie było możliwości go ochrzcić, gdyż zmarło przed urodzeniem?
14-17
moim zdaniem
19
życie kościoła
O pątnikach w Medjugorie w czasach pandemii, specyfice duszpasterskiej tego miejsca i potrzebie pokoju z wizytatorem apostolskim tamtejszej parafii abp. Henrykiem Hoserem rozmawia Magdalena Wojtak.
Eutanazja jest czynem złym, z jakiejkolwiek okazji i w jakichkolwiek okolicznościach – podkreśla Kongregacja Nauki Wiary w liście Samaritanus bonus.
20-23
punkt widzenia
Ostatnie dni walki wyborczej w Stanach Zjednoczonych kształtuje i podgrzewa sprawa wyboru nowej sędzi Sądu Najwyższego. Obsada tego stanowiska może bowiem przechylić szalę zwycięstwa.
Długo zapowiadana rekonstrukcja staje się faktem. Zreformowany rząd będzie miał tylko 14 ministerstw, czyli najmniej od 1989 r. Zmiany bez wątpienia wzmocnią ośrodek władzy w kancelarii premiera.
26-29
widziane z prowincji
30
niedziela z kulturą
Październik to miesiąc Różańca świętego – z tej okazji ukazała się nowa książka Czesława Ryszki pt. Drabina do nieba. Dzieje Różańca. Autor ujawnia w niej nie tylko historię tej niezwykłej modlitwy, ale także jej ogromną moc i wkład w dzieje Polski.
Każde doświadczenie, nawet to najbardziej dotkliwe, może wydać trudne do przecenienia owoce. Ponad pół roku działania naszej kultury w realiach pandemii COVID-19 pokazuje, że potrafimy się mierzyć z przeciwnościami losu.
To nie jest standardowa biografia od A do Z. To nie jest zbiór faktów i wspomnień. To coś o wiele więcej – jedyna na świecie autobiografia ks. Piotra Pawlukiewicza, którą sam nazwał wywiadem strumykiem. Właśnie ujrzała światło dzienne.
32-43
44-45
z archiwów
O męczennikach wyniesionych na ołtarze przez Kościół prawosławny.
46-47
nasze sprawy
Od kilku lat często słyszymy o smogu, o tym, że powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone. Coraz bardziej obecny w debacie publicznej problem dotyczy każdego, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
53
54
Niedziela z kulturą
55-61
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Od 26 października 2020 r. oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW na lata 2014-2020
55
dobre rady
Buraki odtruwają organizm i stymulują jego odnowę
Co warto mieć w podręcznej apteczce, aby w nagłej potrzebie udzielić pomocy komuś z domowników?
„Eustres” to pojęcie, które zmienia negatywne skojarzenia ze słowem „stres”. Bo stres to nie tylko reakcja niszcząca nasz układ nerwowy, ale także sygnał do natychmiastowego działania.
Dlaczego formuła: „My ciebie chrzcimy...” powoduje nieważność sakramentu? – wszystkie następne sakramenty udzielone przez kapłana tak ochrzczonego są nieważne. Czy chodzi o to, że prawo nie może działać wstecz po „poprawce” sakramentu chrztu? Jeżeli tak, to jak rozumieć, że dla Pana Boga czas nie istnieje?
56-59
62-63
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
moim zdaniem
65
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 22, 1-10 lub dłuższa perykopa Mt 22, 1-14)
Realia i uwarunkowania, w jakich żyjemy, wpływają na naszą nadzieję i wyobrażenia o przyszłości oraz o życiu przyszłym. Kreśląc obraz szczęścia obiecanego przez Boga, prorok Izajasz nawiązuje do wystawnej uczty obfitującej w najwyborniejsze mięsa i wina.
W starożytności uczty były nie tylko okazją do posilenia się, ale miały przede wszystkim charakter ceremonialny. Wspólne zasiadanie przy stole różnych osób wskazywało na to, że podzielają one te same wartości i idee oraz że osoby te znajdują się na tym samym poziomie, jeśli chodzi o ich status społeczny.
Pytanie czytelnika: Może moje pytanie wyda się komuś banalne, ale od jakiegoś czasu zastanawiam się, dlaczego w Kościele katolickim tak wielkie znaczenie przywiązuje się do adoracji Najświętszego Sakramentu; nawet nabożeństwa różańcowe odprawiane są przy wystawionej monstrancji. Proszę o odpowiedź.
Święta Jadwiga Śląska pochodziła z zacnego rodu bawarskich hrabiów Andechs. Jest patronką wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Biskup Piotr Greger: – Kościół, który nie służy na wzór Jezusa – nikomu nie będzie potrzebny. Szpital, w którym brakuje postawy służebności, stanie się instytucją, dla której fundusz będzie ważniejszy od cierpiącego człowieka.
Bielszczanka Ania Olma z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy na 14 miesięcy jedzie na misje do Tegucigalpy, stolicy Hondurasu. Jako wolontariuszka zasili swymi siłami wspólnotę Domu Serca im. św. Marii Goretti.
Madonnom w sztuce plastycznej oraz krzyżom w górach poświęcone były wrześniowe spotkania ze sztuką sakralną w parafii św. Klemensa w Ustroniu.
Niedziela częstochowska
W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, na kilkanaście dni przed 42. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Tygodnik Katolicki Niedziela złożył na Jasnej Górze Wielką Księgę Łask otrzymanych za przyczyną świętego.
O modlitwie, życiu na Gigancie i spowiedzi w samochodzie mówi ks. Michał Krawczyk, nowy duszpasterz akademicki archidiecezji częstochowskiej.
– Strategią naszego działania ma być zaufanie Bogu – powiedział abp Wacław Depo, który 1 października przewodniczył Mszy św. w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Niedziela podlaska
W Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie 1 października br. zainaugurowano kolejny rok akademicki.
Śmiało można powiedzieć: „Konkatedra na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna...”. To nie przesada, ale fakt, gdyż po raz kolejny księża i parafianie wykazali się otwartością na potrzeby innych.
Co sprawia, że nasze serca nie odczuwają obecności Boga? Tematem konferencji było powyższe pytanie, na które podczas Wieczoru Miłosierdzia 18 września ks. Rafał Jarosiewicz udzielał odpowiedzi.
Niedziela kielecka
Znany w historii Polski jako bohaterski obrońca klasztoru jasnogórskiego zostawił po sobie pamiątki także na Ponidziu.
Trzydziesta rocznica działalności samorządu gminnego była okazją otwarcia Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Stopnicy.
Miechowska bazylika niedawno zyskała Kaplicę Cudownego Obrazu z niezwykłą instalacją Volto Santo – Chusty z Manoppello.
Niedziela małopolska
Świętego Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i zwierząt, wspominaliśmy w Kościele 4 października. Tradycyjnie w tym dniu Fundacja Brat Słońce przygotowała dla krakowian wiele atrakcji oraz umożliwiła mieszkańcom bliższe poznanie franciszkańskiej duchowości.
– W historię zmagania o to, by móc wysławiać Boga, aby do Niego zanosić modły, wpisują się także dzieje waszej świątyni – powiedział abp Marek Jędraszewski do zebranych na odpustowej Sumie w kościele św. Michała Archanioła w Sieprawiu, gdzie 25 lat temu konsekrowano świątynię.
– Nie zabiegałem o to wyróżnienie, ale przyjąłem je z przyjemnością, bo mam wielki szacunek do naszego prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Niedzieli ks. prał. Józef Leśniak, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, który odbierał wspólnie z ks. kan. Franciszkiem Malarzem w czasie uroczystości odpustowych w Tymbarku.
Niedziela lubelska
Gromadźcie się przy Chrystusie, nie rezygnujcie z Niego – z takim apelem zwrócił się do wiernych bp Adam Bab.
Podczas uroczystości odpustowych w kaplicy adoracji kościoła Michała Archanioła w Lublinie odbyła się instalacja kopii Krzyża Trybunalskiego.
Biskup Ryszard Karpiński świętował 35-lecie święceń biskupich.
Niedziela legnicka
W sobotę 26 września, blisko 150 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy przybyło na wspólną modlitwę do katedry. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.
W sobotę 26 września w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, odbyła się pierwsza gala zorganizowana przez legnickie Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej, zwane popularnie Bractwem Księcia Henryka.
W liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen jej czciciele oraz członkowie Centrum Stowarzyszenia św. Hildegardy modlili się przy relikwiach w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Niedziela łódzka
W dniach 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach na 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski spotkało się niemal 100 arcybiskupów i biskupów, aby omówić wyzwania duszpasterskie, jakie stoją obecnie przed Kościołem w Polsce.
O podjętych formach kultu Miłosierdzia Bożego w par. św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi z ks. prał. Wiesławem Potakowskim rozmawia Jadwiga Kamińska.
O parafii oraz inicjatywach w Zgierzu z proboszczem ks. Pawłem Szubertem rozmawia Justyna Kunikowska.
Niedziela przemyska
Z krajobrazem przemyskiego Zasania nierozłącznie związany jest kościół Trójcy Świętej, natomiast parafia istniejąca przy tym kościele z licznymi grupami i wspólnotami wpisuje się w duszpasterski krajobraz całej archidiecezji.
„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – mówił Janusz Korczak.
Przez trzy dni pielgrzymujący na Jasną Górę mogli zauważyć postacie w płaszczach z zielonymi krzyżami. To lazaryci przybyli pokłonić się Matce Bożej.
Niedziela rzeszowska
Myślą przewodnią tegorocznego XX Dnia Papieskiego jest hasło „Totus Tuus” (Cały Twój).
W niedzielę 20 września 2020 r., w przeddzień wspomnienia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, parafianie i liczni goście zgromadzili się w zabytkowej świątyni św. Michała Archanioła w miejscowości Mała, aby uczestniczyć w niecodziennej uroczystości. Brat Mateusz Miklos OFM z bernardyńskiej prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej obchodził tutaj czterdziestolecie profesji zakonnej.
150 psalmów dziennie mieli odmawiać z pamięci średniowieczni mnisi. Dało to początek modlitwie różańcowej.
Niedziela sandomierska
Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Tak, Pomagam. Uczestniczyło w niej 75 sklepów z terenu diecezji.
Od kilku lat w Tarnobrzegu z początkiem października organizowany jest Marsz Pamięci, ku czci tarnobrzeskich Żydów, wypędzonych przez Niemców w 1939 r. w kierunku sowieckiej strefy okupacyjnej.
Do parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim od setek lat pielgrzymują wierni, aby wypraszać potrzebne łaski przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej.
Niedziela sosnowiecka
Pod honorowym patronatem biskupa Grzegorza Kaszaka i medialnym Niedzieli odbędzie się V diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Organizatorem jest parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.
100. rocznica urodzin Karola Wojtyły jest wciąż powodem do realizacji wielu przedsięwzięć. W licznych kościołach diecezji, szpitalach czy hospicjum odbyła się intronizacja relikwii naszego Papieża.
O św. Janie Pawle II z ks. Pawłem Sobierajskim – profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, diecezjalnym duszpasterzem środowisk twórczych – rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bojanicach ks. kan. Maciej Martynek objął urząd proboszczowski w parafii Bożego Ciała w Międzylesiu.
W drugiej połowie września wałbrzyskie Hospicjum im. św. Jana Pawła II odwiedziła Marie Elisabeth, małżonka księcia Bolka von Pless, wnuka ostatnich właścicieli zamku Książ księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV.
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej inauguruje kolejny rok akademicki. O tym, jak w seminarium są realizowane słowa Jezusa: „Pójdź za mną” z księdzem rektorem i klerykami rozmawia Marek Zygmunt.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W bieżącym miesiącu przypada 15. rocznica przybycia figury Matki Bożej Fatimskiej do sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie-Załomiu. Uroczyste obchody zaplanowano na 21 i 22 października.
Policjanci, strażacy, pracownicy sfery budżetowej, nauczyciele, emeryci, renciści, przedsiębiorcy i marynarze – co ich łączy? Ktoś. Jedna kobieta. Maryja.
W dniach 25-26 września odbyła się 49. pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na Jasną Górę.
Niedziela toruńska
Gdy w jednej z nocnych audycji usłyszałam zachętę do wypowiedzi, aby wspomnieć czas szkoły i nauczycieli, zastanowiłam się, co pamiętam z mojego okresu szkolnego.
Chodziłam do szkoły w trudnych czasach przemian społecznych, ale dzięki staraniom wyjątkowych nauczycielek zawodu w szkole pielęgniarskiej ukształtowało się moje patrzenie na chorego człowieka i chęć niesienia mu pomocy.
Może warto właśnie dzisiaj, gdy jutro staje się coraz bardziej niepewne, dokonać refleksji nad swoją miłością do Tego, Który do końca nas umiłował?
Niedziela warszawska
O śmiertelnej chorobie, sile modlitwy i zawierzeniu św. Janowi Pawłowi II z Zofią i Wojciechem Dąbrowskimi, rodzicami półrocznej Antosi cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA1), rozmawia Magdalena Wojtak.
W archidiecezji warszawskiej rozpocznie się proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, mistyczki i stygmatyczki.
Podczas II wojny światowej z Tajną Organizacją Nauczycielską było związanych ponad 20 tys. nauczycieli. Połowa z nich została zamordowana
Niedziela wrocławska
Od kilkunastu lat, w rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki ludzie na całym świecie jednoczą się o godz. 15, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Film Orzech – zawsze chciałem być z ludźmi zdobył główną nagrodę w kategorii polskiego filmu dokumentalnego na XXII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. O kulisach jego powstania z Damianem Żurawskim, który wraz z Magdaleną Piejko był reżyserem filmu – rozmawia Marzena Cyfert.
W październiku do grobu św. Jadwigi Śląskiej, znajdującego się w międzynarodowym sanktuarium w Trzebnicy, ruszają licznie pielgrzymi. To szczególne pielgrzymowanie mierzy się sercem, ponieważ jest ono związane z oddaniem hołdu głównej patronce Śląska i archidiecezji wrocławskiej, księżnej śląskiej, opiekunce chorych.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kolejny tydzień naszego życia przynosi nam niezwykłe świadectwo nawróconego ateisty.
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach 20 września przeżywała jubileusz 100-lecia istnienia.
Na południe od centrum Lubaczowa, w lesie Niwki stoi pomnik, a umieszczona na nim tablica informuje, że spoczywają tu ofiary egzekucji mieszkańców Lubaczowa i okolicznych wsi, rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta w sierpniu 1941 r.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Do Matki Bożej do Rokitna przybyło kilka tysięcy pielgrzymów wraz ze swymi duszpasterzami na Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca oraz Apostolatu Margaretka. Modlili się o pokój i ustanie pandemii.
Wielu ludzi zgłębiając ideę Drogi Św. Jakuba, często ma możliwość przemyśleć na szlaku swoje życie – mówi o nowym projekcie Lubuskiej Drogi św. Jakuba Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej maika.pl, w rozmowie z ks. Adrianem Putem.
Przed nami II edycja Programu Caritas Laudato Si’ w naszej diecezji, do którego obecnie trwa nabór. Na czym on polega, tłumaczy Anna Kobylińska.