Reklama
z Watykanu
4
5
ze świata
7
z Jasnej Góry
8
z Polski
Archidiecezja warszawska ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. prof. Michał Janocha. Słynie on z naukowych wypraw po świecie ze studentami. Jako historyk sztuki zjeździł wiele krajów, w których poznawał zabytki, w tym Rosję, Gruzję, Ukrainę.
Z danych cząstkowych, podanych przez PKW, w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który dostał 39,69 proc. głosów, Bronisław Komorowski uzyskał 29,14 proc., Paweł Kukiz – 21,28 proc., Janusz Korwin-Mikke – 2,87 proc., Magdalena Ogórek – 2,4 proc., Adam Jarubas – 1,68 proc., Janusz Palikot – 1,17 proc.
9
25. rocznica beatyfikacji • bł. Pier Giorgio Frassati
Okazją do naszego spotkania i rozmowy jest przypadająca 20 maja br. 25. rocznica beatyfikacji Piera Giorgia Frassatiego oraz 90. rocznica jego śmierci (4 lipca).
12-13
uniwersytety katolickie
O fenomenie popularności szkolnictwa katolickiego w krajach, w których katolicy należą do mniejszości, z kard. Zenonem Grocholewskim – dotychczasowym prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej – rozmawia ks. Marek Łuczak
O miejscu teologii w szkolnictwie wyższym z abp. Markiem Jędraszewskim rozmawia ks. Marek Łuczak
14-17
temat numeru: Eucharystia • I Komunia Święta
– Jasiek, mój wnuk, na moment przed wyjściem do kościoła, ogromnie przejęty i podekscytowany, zadał mi nagle pytanie: – Dziadku, a jak ty byłeś mały, to czy już była I Komunia św.? – opowiada pan Andrzej
20-21
temat numeru: Eucharystia • Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej
„Ja jestem chlebem życia” – to hasło Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kaliskiej, na którego zakończenie przybędzie abp Piero Marini, były ceremoniarz papieski. W procesji Bożego Ciała przejdzie on ulicami Kalisza.
22-23
24-25
17 maja – uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Postawa uczniów wpatrujących się po Wniebowstąpieniu w niebo uosabia cały dzisiejszy Kościół. Z jednej strony nosimy w sobie doświadczenie spotkania ze Zmartwychwstałym, a z drugiej – oczekujemy Jego ponownego przyjścia.
30
wiara i życie
Wiecie doskonale, drodzy Czytelnicy, jak wiele dobrego można zrobić dla misji bez większego wysiłku. Wystarczy przyłączyć się do którejś z akcji prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce, jak choćby wysłać sms-a na wskazany w poniższej ramce numer.
Urodził się w północnej części stanu New Jersey, w polskiej rodzinie. Gdy rozpoczął praktykę, był w pełni przekonany, że zabijanie nienarodzonych jest dobrodziejstwem dla młodych mam.
31
liturgia tygodnia
Wszyscy nosimy w sobie pokusę raju na ziemi i wielu za tym idzie. Głoszono nam raj socjalistyczny, raj komunistyczny, raj ekonomiczny – raj na ziemi. Nawet nieświadomie chcielibyśmy królestwa Bożego na ziemi według naszych recept. Bardzo wielu ludzi chce chrześcijaństwo zamknąć w rzeczywistości doczesnej, ziemskiej.
32-33
wydarzenia
Uroczysta prezentacja najnowszej publikacji Białego Kruka „Polsko, uwierz w swoją wielkość” odbyła się 6 maja br. w auli Jana Pawła II przy łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Dziedzictwo Kościoła katolickiego na Wołyniu to główny temat pierwszej w historii wyjazdowej sesji Łuckiej Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW
34
felieton
Walka polityczna ma swoje prawa, a walczący o zwycięstwo kandydaci siłą rzeczy skazani są na lawirowanie. A już szczególnie w wyborach prezydenckich, w których trzeba przekonać do siebie ponad połowę głosujących. Tu trzeba zdobyć nie 30 proc. głosów, nie 40, ale dokładnie 50 proc. i jeden głos.
35
fakty • opinie
Prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa, odmawiając swojej pacjentce wykonania aborcji i powołując się przy tym na klauzulę sumienia.
36
z prasy zagranicznej
Jaki jest stan dialogu między Watykanem a komunistycznymi Chinami? Na to pytanie starał się odpowiedzieć we włoskim „Avvenire” Agostino Giovagnoli.
Stany Zjednoczone, pomagając Afryce, żądają słonej ceny. Tą ceną jest przymuszenie do przyjęcia wartości godzących w prawo do życia – powiedział w wywiadzie dla portalu Aleteia nigeryjski biskup Emmanuel Badejo.
37
Nareszcie maj, jedyny taki miesiąc w roku, rozśpiewany i opiewany w pieśniach i wierszach, pełen natchnień, westchnień, uczuć, przeróżnych drgnień serca do ludzi i Boga.
Biegniemy cichutko do nieba, zaplątani w relacje z innymi, omotani słabościami, zastygający w bezsilności ciała. Umieramy, nie wiedząc o tym. W nagłym przebłysku widzimy koniec. Trwoga, która nam wtedy towarzyszy, znika tak szybko, jak się pojawia.
44
felietony
Stworzenie unijnej agencji szpiegowskiej ewidentnie godzi w suwerenność państw narodowych.
Domagajmy się zorganizowania przez tvp paru dłuższych rozmów pretendentów do fotela prezydenckiego przed II turą wyborów.
45
Niedziela Młodych
W Rzeszowie już po raz trzeci odbywa się Festiwal Wiary. Jest to czas świadectwa i modlitwy. Święto radości, bo radosna jest Dobra Nowina.
Trwanie w Chrystusie... Po czym to poznać? Czy jest jakaś miara, którą można zmierzyć wierność Jezusowi, wierność Jego Ewangelii? Owoce... No właśnie. Przynosisz owoc? Jaki on jest? Soczysty, dojrzały, słodki czy raczej cierpki i wykrzywiający usta? Dziś ostatnia już część PUZZLI Z OWOCEM.
48-51
XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"
Jubileuszowa – 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zasadniczo już za nami. Festiwal rozpoczął się 30 kwietnia w Warszawie wykonaniem „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika.
52-53
relacje • zapowiedzi
Ponad 100 sodalisów i sodalisek z Polski, Niemiec, Francji i Włoch uczestniczyło w II Europejskim Kongresie Sodalicji i Kongregacji Mariańskich. Dyskutowano m.in. o roli wspólnot sodalicyjnych w pogłębianiu wiary w Europie.
54
kultura
Obraz Hansa Holbeina (młodszego) „Chrystus w grobie” to wstrząsające dzieło, które tak bardzo zawładnęło wyobraźnią i wrażliwością Fiodora Dostojewskiego, że gdy pisarz kończył swoje wybitne, głębokie dzieło pt. „Idiota”, kazał głównemu bohaterowi powieści – księciu Myszkinowi oglądać reprodukcję obrazu Holbeina w mieszkaniu jego rywala – Rogożyna.
55
56
różne
57
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a zatytułowanej „ Z kuchni Siostry Arkadii”.
58-67
Krzeszów – Nowa Jerozolima • Duchowa stolica Dolnego Śląska
Dod. 2-Dod. 7
Niedziela bielsko-żywiecka
Przed nami 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej.
W niedzielę 3 maja Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik osiągnęła cel. Blisko 1400 pątników dotarło do Centrum Jana Pawła II i Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
W dominikańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie działa modlitewna grupa szybkiego reagowania.
Niedziela częstochowska
Mamy jeszcze w pamięci pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka do Azji, na Sri Lankę i na Filipiny (12-19 stycznia br.). Utkwił mi w oczach szczególnie jeden obrazek: Papież przypomina o tragedii, jaka dotknęła 27-letnią wolontariuszkę z Chin, kiedy podczas straszliwego huraganu przewróciło się na nią ogromne rusztowanie.
3 maja br. parafialna wspólnota Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Janikach, której proboszczem od roku jest ks. Zbigniew Krutin, nie tylko świętowała odpust parafialny, ale również 100. rocznicę urodzin śp. bp. Franciszka Musiela – wielkiego syna tej ziemi.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie nieopodal Wielunia, z udziałem licznie przybyłych parafian i gości, został intronizowany obraz Jezusa Miłosiernego.
Niedziela podlaska
W dniach 30 kwietnia – 1 maja w Siemiatyczach odbyły się Dni Dziękczynienia w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II.
30 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się podsumowanie diecezjalnego konkursu dla szkół specjalnych „Szanuj życie, bo jest święte”.
Z pochodzącą z Sokołowa Podlaskiego s. Stefanią Grażyną Korbuszewską – od 2011 r. przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej – rozmawia Jadwiga Ostromecka.
Niedziela kielecka
Były turnieje rycerskie, wjazd pary królewskiej na rynek, barwne korowody, nocne iluminacje i znamienici goście dosłownie z całego regionu, a wszystko to towarzyszyło otwarciu zamku królewskiego w Chęcinach, udostępnionego po okresie rewitalizacji.
Kościół w Książnicach Wielkich na krańcach diecezji kieleckiej, w dekanacie kazimierskim, w dolinie rzeki Szreniawy, to prawdziwe bogactwo wnętrza i perła sztuki sakralnej, z poliptykiem w ołtarzu głównym, na którym znać kunszt ręki Mistrza Wita Stwosza.
„Poruszeni – zapis transcendentalny” – taką nazwę nosi wystawa kilkunastu fotografii Pawła Opalińskiego, które prezentowane są w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Otwarcia wystawy dokonał bp Jan Piotrowski.
Niedziela małopolska
Tydzień temu w klasztorze ojców karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef, odprawiona została uroczysta jubileuszowa Msza św. z okazji 300-lecia patronatu tego Świętego nad Krakowem.
Czego mogę się nauczyć od św. Józefa? – to pytanie zadałam moim rozmówcom, na różne sposoby związanym z osobą ziemskiego Opiekuna Pana Jezusa. Zapraszam do zapoznania się z ich wypowiedziami.
O klauzuli sumienia i bioetyce rozmawiamy z ks. Andrzejem Muszalą, dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, współorganizatorem konferencji „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”, która odbędzie się 22 maja w Krakowie.
Niedziela lubelska
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Maryjnej wspólnocie ten bezcenny dar przekazał abp Mieczysław Mokrzycki.
150. urodziny św. Urszuli Ledóchowskiej w szczególny sposób obchodzono w parafii pod jej wezwaniem na lubelskim Węglinie.
W kwietniu br. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna w parafii św. Jana Chrzciciela i Przemienienia Pańskiego w Łańcuchowie w dekanacie łęczyńskim.
Niedziela legnicka
W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja oraz w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wielu wiernych zgromadziło się w legnickiej katedrze na wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny.
Przyjaźń i zaufanie to elementy, które są zupełnie za darmo i czynią ludzi szczęśliwymi. W miłości małżeńskiej zaufanie to kluczowy element: bez zaufania nie można kochać.
Zaletą szczególnie przemawiającą do wielu użytkowników naturalnych metod rozpoznawania płodności (NMRP) jest skuteczność tych metod. Skuteczność zarówno w przypadku odkładania poczęcia, jak i w przypadku doprowadzania do niego.
Niedziela łódzka
W majowy weekend odbyło się II Ogólnopolskie Forum Młodych Sióstr Służebniczek. W tym roku spotkanie skupione było wokół trzech aspektów miłości: Boga, bliźniego i samego siebie.
Z Agnieszką Pawlak, zastępcą dyrektora ds. programowych łódzkiego Centrum Służby Rodzinie, i ks. Robertem Jaśpińskim, szefem Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja” o zbliżającym się święcie rodzin, problemach, z jakimi boryka się łódzka rodzina i pomocy do niej kierowanej,rozmawia Anna Skopińska.
Już po raz 24. kilkuset łodzian pielgrzymowało do łódzkich Łagiewnik, do grobu bł. Rafała Chylińskiego. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu".
Niedziela przemyska
W bazylice Zwiastowania Pańskiego Ojców Bernardynów w Leżajsku 18 kwietnia br. miało miejsce ostatnie pożegnanie śp. o. Czesława Domańskiego, długoletniego kapelana Sióstr Bernardynek klauzurowych w Chęcinach k. Kielc.
Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest instytutem na prawie papieskim założonym przez Sługi Boże o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini i m. Teresę od św. Józefa.
Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...
Niedziela rzeszowska
Tegoroczną radość ze zmartwychwstania Pańskiego w parafii św. Michała Archanioła w Nockowej zintensyfikował fakt, iż w ten najważniejszy dzień w roku liturgicznym o godz. 11 w kościele parafialnym gościł bp Edward Białogłowski, który dokonał rekonsekracji ołtarza i poświęcenia odnowionego prezbiterium.
W ostatnich latach kult tej świętej przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. W naszym kraju od XIX wieku szerzyły go siostry augustianki, których św. Rita jest patronką.
Jubileusz 20-lecia istnienia parafii pw. św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej połączony został z wprowadzeniem znaku relikwii św. Wojciecha.
Niedziela sandomierska
Symbole Światowych Dni Młodzieży przez 12 dni nawiedzały parafie, szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, szpitale i więzienia w naszej diecezji. Gromadziły i mobilizowały młodych do wspólnego działania. Był to jeden z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
W dniach 1-2 maja odbywały się w Elblągu X Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce halowej.
W dniach 1-2 maja odbywały się w Elblągu X Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce halowej.
Niedziela sosnowiecka
W 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie pielgrzymowali duchowni z całej Polski, nie mogło zabraknąć kapłanów diecezji sosnowieckiej ze swoim pasterzem, bp. Grzegorzem Kaszakiem.
Z ks. Grzegorzem Maciejewskim – kapelanem Hospicjum Onkologicznego Fundacji „Pro Salute” w Będzinie – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.
„Chwalcie łąki umajone” – ta piękna, majowa pieśń maryjna w wykonaniu Chóru „Barka” zainaugurowała niezwykłą ucztę duchową w siewierskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszym dniu maja.
Niedziela świdnicka
Prosta dziewczyna z małego miasteczka w Umbrii. Nie pozostawiła po sobie podręcznika duchowości, ale całe jej życie było podręcznikowym przykładem wierności Bogu na ścieżkach trudnych, codziennych wyborów. Rita – młoda żona gwałtownego męża. Matka gniewnych synów. Niewiasta walcząca o pojednanie zwaśnionych rodzin.
W uroczystość św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i diecezji świdnickiej, do katedry zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Wacława.
Drugą życiodajną witaminą wpływającą na wzrost królestwa Bożego jest głębokie przeżywanie Eucharystii połączone z przyjmowaniem Ciała Pańskiego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w duchu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży odbyły się kolejne Archidiecezjalne Dni Młodych zorganizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, Miasto i Gminę Barlinek oraz Starostwo Powiatowe w Myśliborzu.
Z prof. Joachimem Grubichem, wirtuozem i organistą, rozmawia ks. Jan Marcin Mazur.
V Piesza Pielgrzymka Trzeźwości, zorganizowana w dniach 27 kwietnia – 3 maja, wiodła z Żabnicy k. Gryfina do sanktuarium maryjnego w Rokitnie.
Niedziela toruńska
Tydzień przed wyzwoleniem przez wojska amerykańskie obozu w Dachau 29 kwietnia 1945 r. polscy kapłani złożyli ślubowanie św. Józefowi, prosząc o wybawienie z obozowej gehenny.
W Grudziądzu upamiętniono zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorem budowy pomnika prezydenta był Zbigniew Zelmański.
„Loyola u Kopernika. Jezuici w Toruniu 1945 – 2015” – to hasło, które przyświeca obchodom 70-lecia obecności i pracy duszpasterskiej jezuitów przy kościele akademickim Ducha Świętego w Toruniu. Święto będzie trwało od 21 do 24 maja i na ten czas został przygotowany ciekawy program.
Niedziela warszawska
To dobrze, że nowy biskup pomocniczy Michał Janocha pochodzi z Warszawy. Dzięki temu zapewne lepiej zna to miasto, jego specyfikę, przede wszystkim zaś Kościół warszawski.
Coraz więcej pielgrzymów odwiedza sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Wierni modlą się wspólnie z siostrami w świątyni, ale także na leśnych dróżkach, które kiedyś przemierzali bł. ks. Popiełuszko oraz Prymas Wyszyński.
Patron Polski św. Andrzej Bobola jest coraz bardziej popularnym świętym. Jego kult był jednak znaczenie większy w okresie II Rzeczpospolitej.
Niedziela wrocławska
Ks. Jan Kaczkowski, znany jako autor książki „Nie ma szału, jest rak”, odwiedził pacjentów i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.
W wieku 91 lat zmarł bp Józef Pazdur, nazywany na Dolnym Śląsku „Ojcem” – człowiek historia archidiecezji wrocławskiej.
Dwa dni trwały uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Pazdura. Wzięło w nich udział 20 biskupów, kilkuset kapłanów, liczne siostry zakonne i wierni z archidiecezji.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość gościło 10 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Uchaniach. To wyjątkowe miejsce na mapie diecezji zamojsko-lubaczowskiej, głównie ze względu na zabytkową i renesansową świątynię.
Od 2 do 16 maja Krzyż i Ikona Matki Bożej – symbole Światowych Dni Młodzieży przemierzały naszą zamojsko-lubaczowską ziemię. Na drodze tej pielgrzymki znalazła się również parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, do której znaki przybyły w niedzielę 3 maja o godz. 12.
Czytając różne pozycje dotyczące Pisma Świętego, można często spotkać opinię, że Biblia ma dwóch autorów: Boga i człowieka. Postaramy się dzisiaj wyjaśnić, jak rozumieć to stwierdzenie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 9 maja do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu pielgrzymowali ministranci i lektorzy z naszej diecezji.
Dokładnie 10 listopada 2002 r. odbyła się pierwsza oficjalna próba orkiestry „Fermata Band”, która w Nowej Soli 13 lat temu powstała przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i istnieje do dzisiaj.
Na Ziemi Lubuskiej winiarstwo pojawiło się już w XIII wieku. Po epoce rozkwitu na długo odeszło w zapomnienie. Dziś przeżywa swój renesans.