Reklama

Archiwum

Niedziela 6/2024

Spis treści

Liturgia tygodnia

Uzdrowienie trędowatego

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 40-4

Uzdrowienie trędowatego
Co to znaczy być posłusznym wierze?
Ks. Mariusz Frukacz

W naszych czasach najtrudniejszą postawą do zaakceptowania przez człowieka jest posłuszeństwo. Często przedstawiane jest ono jako ograniczenie wolności. Tymczasem trudno wyobrazić sobie prawdziwą wiarę bez posłuszeństwa.

Co to znaczy być posłusznym wierze?
Wszyscy jesteśmy kapłanami
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Starym Testamencie istotne miejsce zajmował ród kapłański wywodzący się od brata Mojżesza – Aarona. Jego początki sięgają czasów, kiedy Bóg wybrał ród Aarona do sprawowania posługi kapłańskiej. Kapłaństwo było zatem ograniczone tylko do jednego rodu.

Wszyscy jesteśmy kapłanami
Trąd nie przeraża Jezusa
O. Krzysztof Osuch, jezuita

Zapewne tylko nieliczni są świadomi tego, że jako mieszkańcy Ziemi przemierzamy w ciągu doby ponad... 2,5 mln km. To w związku z wędrówką naszej planety wokół Słońca. Ponadto trzeba by doliczyć kilkadziesiąt tysięcy kilometrów z tytułu codziennego obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Trąd nie przeraża Jezusa
Apostoł jedności w Kościele
Ks. Mariusz Frukacz

Eulogiusz, znany jako Eulogiusz Aleksandryjski, pochodził z Syrii. Należał do najważniejszych postaci Kościoła wschodniego w VI wieku. Był serdecznym przyjacielem papieża św. Grzegorza I Wielkiego. Wychował się w klasztorze, został wyświęcony na kapłana w Antiochii. Gorliwie współpracował z patriarchą Antiochii. W 581 r. Eulogiusz został wybrany na patriarchę Aleksandrii.

Apostoł jedności w Kościele

17-20

Kącik dla dzieci

Kolorowanka

50-51

Niedziela z kulturą

Program telewizyjny

55-61

Niedziela z kulturą

Krzyżówka

64

Bliżej Życia z Wiarą

Kartka z kalendarza
Red.

Kartka z kalendarza
Świadectwo: święci to dla mnie ludzie do tańca i do Różańca!
Wysłuchała Angelika Kawecka

„Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić”. Pod tym hasłem podpisuje się nasza bohaterka.

Świadectwo: święci to dla mnie ludzie do tańca i do Różańca!
Krzyż w domu
Elżbieta Nowak

Opowiada p. Zofia z Mazowsza: „Mam 62 lata, jestem na emeryturze, opiekuję się schorowaną leżącą mamą, która ma 88 lat. Mama mieszkała na wsi, ale po śmierci brata nie było komu się nią zaopiekować, więc z mężem my podjęliśmy się opieki. Mama choruje na niewydolność płuc, nadciśnienie, reumatologiczne zwyrodnienie stawów. Opiekuję się nią od 6 lat.

Krzyż w domu
Gdy zapusty spotkają się z postem
Agnieszka Dziarmaga

Po tłustym czwartku koniec karnawału przyspiesza. Zbliża się okres umiaru i ascezy – w codzienności, w jedzeniu, w zachowaniu. Jak to było kiedyś?

Gdy zapusty spotkają się z postem
Wierzbownica drobnokwiatowa
Ojciec Henryk

>Roślina ta, choć nieco zapomniana, już od drugiej połowy XIX wieku była wykorzystywana przez medycynę ludową jako pomoc w leczeniu łagodnego przerostu prostaty oraz w stanach zapalnych układu moczowego. Dziś, odkryta na nowo, jest szeroko wykorzystywana dla poprawy męskiego zdrowia.

Wierzbownica drobnokwiatowa
Naturalne terapie dla zdrowia
Katarzyna Galarowicz, naturoterapeuta Natura-Med

Do poprawy zdrowia warto podejść holistycznie i korzystać ze wsparcia różnych zabiegów, które można wykonać także w domu.

Naturalne terapie dla zdrowia
Natura i ekologia rządzą
KJK

Dywan, chodniczek, wykładzina, a może pusta podłoga? Warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami, ale też zastanowić się, co najlepiej będzie służyło domownikom.

Natura i ekologia rządzą
Na ostatki
Red.

Trwają zapusty, czyli ostatnie dni zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Liczy się je od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, zwanego w Polsce „śledzikiem”. Zwyczajowo w tym dniu podaje się na przekąskę właśnie śledzika, aby przypomnieć o zbliżającym się okresie wstrzemięźliwości. Proponujemy przepisy na śledzie z naszego redakcyjnego przepiśnika.

Na ostatki
Po ratunek do Maryi
Red.

Płyną w nich błagania o nawrócenie i cud uzdrowienia. Ludzie z całego świata dzielą się otrzymanymi łaskami. Są znakiem Bożego działania w historii konkretnego człowieka. Maryjne sanktuaria na całym świecie każdego dnia są wypełnione pielgrzymami.

Po ratunek do Maryi

66-79

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…
I.C.

...nie ma drugiego takiego kościoła, gdzie w prezbiterium znajduje się tzw. Drzewo Chrześcijaństwa?

Czy wiecie, że…
Mógł być sklep, jest kaplica
Beata Pieczykura

Jak parafia w bloku na poznańskiej Łacinie buduje żywą wspólnotę? Dlaczego organizuje ją menadżerka? Co sprawia, że Kościół i parafia stają się domem?

Mógł być sklep, jest kaplica
Trzeba być z ludźmi
Ewa Biedroń

W dniu 25 stycznia 2014 r. proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., uczyniwszy syntezę z dwóch biskupich zawołań, poprosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Władysław Bobowski.

Trzeba być z ludźmi
Służy prawdzie
Ewa Biedroń

Rozgłośnia diecezji tarnowskiej – RDN Małopolska ma 30 lat. Jej siedziba w Tarnowie przy ul. Bema 14 przeszła generalny remont.

Służy prawdzie
Laureat z Jodłowej
Maria Fortuna-Sudor

Ucieszyłem się, ale też było to dla mnie ogromne zaskoczenie – przyznaje Szymon Pyznarski, laureat etapu diecezjalnego XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej w Tarnowie.

Laureat z Jodłowej
Inspiruje młodych
Oprac. za: diec. bydgoską

Kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie „W rodzinie siła – dobro, miłość, odwaga. Wzrastanie w wierze na wzór błogosławionej rodziny Ulmów”.

Inspiruje młodych
Sportowe zmagania
Oprac za: diecezja.radom.pl

Zachęcam do zgłaszania parafialnych drużyn ministranckich do udziału w XXII Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej – powiedział ks. Mariusz Chamerski, duszpasterz młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Sportowe zmagania

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję