Reklama
edytorial
W przeddzień otwarcia synodu biskupów na temat rodziny polski ksiądz pracujący w Watykanie urządził widowisko medialne i powiadomił, że jest czynnym gejem. Na błyskawicznie zwołanej w Rzymie konferencji prasowej wystąpił ze swoim partnerem.
Wydaje się, że nasz świat bardzo dziś potrzebuje darów Ducha Świętego. Zauważamy wielką apatię i bezradność, która rodzi się z ateizmu ogarniającego ludzi. Ateizm i odrzucenie Boga jest prawdziwym nieszczęściem dla człowieka, dla całego globu, o czym wiemy choćby z historii XX wieku.
3
ze świata
5
8
z Polski
9
gorący temat • migracja
Z abp. Basharem Mattim Wardą CSsR – chaldejskim arcybiskupem Irbilu w irackim Kurdystanie – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Duża część elit politycznych Europy Zachodniej, szczególnie niemieckich, jest jak dotąd niezdolna do zrozumienia aktualnego problemu migracji.
10-13
temat numeru: 11 października 2015 • XV Dzień Papieski
„Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem”. Słowa te wypowiedział prawie czterdzieści lat temu kard. Karol Wojtyła podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych.
14-15
temat numeru: 11 października 2015 • XV Dzień Papieski • w kręgu przyjaciół Jana Pawła II
Co chce nam ks. Styczeń powiedzieć, odwołując się do doświadczenia utrwalonego w „Trenach”? Przede wszystkim to, że życie ludzkie, życie każdego z nas, nasze istnienie – jest darem.
16-18
19
dekrety beatyfikacyjne dla Polski
17 czerwca 1942 r. przeżył nawrócenie i odtąd już do końca życia wiara była dlań „źródłem wody wytryskującej ku życiu wiecznemu”
20-21
synod biskupów o rodzinie • głos małżonków
Po organizowanych przez nas kursach przygotowawczych do sakramentu małżeństwa zwanych Wieczorami dla Zakochanych wielu narzeczonych mówiło: – Nareszcie zrozumieliśmy, co to jest sakrament małżeństwa.
22-23
orzeczenie nieważności małżeństwa • głos kanonisty
Duże zainteresowanie wzbudza wydane 15 sierpnia 2015 r., a opublikowane 8 września motu proprio papieża Franciszka „Mitis Iudex Dominus Iesus” (Pan Jezus Łaskawym Sędzią), poświęcone reformie procesu kanonicznego w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
24-25
15 października • Dzień Dziecka Utraconego
Z listy życzeń osieroconych rodziców: „Chciałbym, byś się nie bał, wymawiając imię mojego dziecka. Moje dziecko istniało i było dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję usłyszeć, że było ono ważne także dla Ciebie” .
26
13 października • liturgiczne wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego
Bł. Honorat Koźmiński wciąż fascynuje i pociąga wielu. Może nie wszystkich, bo wielkich rodaków w naszych czasach często wypieramy z pamięci. Jego świętość w kalendarzu październikowym wpisuje się między bardziej znanych: Jadwigę, Małgorzatę, Teresę...
28-29
spotkanie polskich patrologów w Częstochowie
W dniach 21-23 września 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 38. doroczne spotkanie członków Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski, połączone z sympozjum naukowym pt.: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”.
31
liturgia tygodnia
Dar i duch mądrości jest jednym z istotnych tematów zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. Autor Księgi Mądrości poucza nas, że dar ten trzeba wyprosić u Boga, gdyż jedynie mądrość Boża zdolna jest odróżnić prawdę, dobro i sprawiedliwość.
32-33
rozmawiamy o świecie
O wkładaniu głowy do paszczy lwa i ekonomii terroryzmu z Witoldem Gadowskim rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
z prasy zagranicznej
39
u Barnabitów w Warszawie
Jedyna parafia w Polsce prowadzona przez ojców barnabitów znajduje się w Warszawie. Ich charyzmat przyciąga zarówno zamożnych, jak i najbiedniejszych mieszkańców stolicy.
42-43
felietony
Pani Ewa Kopacz podsumowuje swoje roczne premierowanie, robi kolejne medialne widowisko, na ekranach telewizorów podchodzi do planszy w podobnym nerwowym stylu, jak w czasie swoich podróży i „odhacza” rzekome sukcesy. Problem w tym, że społeczeństwo już nie tylko nie wierzy słowom rządzących, ale nawet nie słucha, co mówią. Obecna władza próbuje na siłę wmówić Polakom, że jest im dobrze.
Jak odróżnić prawdziwych uchodźców od tych, którzy uchodźców udają?
Kościół katolicki w Polsce nie jest atakowany przypadkowo
44-45
14 października • Dzień Edukacji Narodowej
W 2015 r. obchodzimy 150. rocznicę urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej. Życie tej świętej zasługuje na głęboką refleksję. Spojrzyjmy zatem w jej dobrą twarz i zauważmy mądre spojrzenie matki, nauczycielki, wychowawczyni.
46-47
Niedziela Młodych
Wrzuciliście kiedyś jakiekolwiek pieniądze wolontariuszom Dzieła Nowego Tysiąclecia? Albo wysłaliście chociaż jeden SMS o treści „POMOC” z przeznaczeniem dla młodych stypendystów, którzy mają ambicje i plany, ale niekoniecznie warunki finansowe, żeby je realizować? J
Jest orędzie papieża Franciszka na ŚDM 2016! Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z nim, publikujemy krótkie fragmenty. Prawdziwe smaczki – na zachętę. Bo orędzie trzeba po prostu przeczytać w całości. Każde zdanie podnosi na duchu, wzywa do nawrócenia, przypomina o miłości Pana Boga.
50-51
53
56
Niedziela bielsko-żywiecka
W naszej diecezji trwa peregrynacja znaków miłosierdzia. Równocześnie akcje miłosierdzia podejmuje Caritas diecezjalna.
Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim” – powiedział Jezus do s. Faustyny, dopełniając to wezwanie trzema sposobami czynienia miłosierdzia bliźnim: czynem, słowem i modlitwą.
Wizerunek św. Józefa Bilczewskiego, który urodził się w Wilamowicach i jest patronem miejscowości, pojawił się niedawno w jednym z krużganków Wieczernika na Jasnej Górze.
Niedziela częstochowska
Dzień Nauczyciela to podkreślenie znaczenia ludzi, którzy formują przyszłe pokolenia i którzy stanowią w kraju dużą grupę społeczną.
Uroczystość odpustową parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie przeżywała w niecodzienny sposób. Z powodu gruntownego remontu świątyni Msza św. została odprawiona w dolnym kościele.
Caritas Archidiecezji Częstochowskiej od 25 lat prowadzi działalność charytatywną i humanitarną. 11 października br. świętuje swój jubileusz w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej
Niedziela podlaska
W niedzielę 27 września odbyła się uroczystość poświęcenia, czyli konsekracji ołtarza posoborowego oraz kościoła parafialnego w Wyrozębach
26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży mające koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach.
Z Jackiem Zajkowskim i Piotrem Zalewskim z zespołu „Wyrwani z niewoli” rozmawia Marek Sobisz
Niedziela kielecka
Z roku na rok rozrasta się organizowana od 2000 r. patriotyczna wrześniowa uroczystość, która odbywa się w głębokim lesie na Stadionie, przy Pomniku Straceń, tam, gdzie Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje kielczan.
Kościołowi w Nawarzycach w dekanacie wodzisławskim patronują św. Andrzej Apostoł i św. Anna, a oba odpusty obchodzone są w tym dniu, w którym wypadają. Ks. kan. Romuald Iskra, proboszcz parafii, od pięciu lat propaguje kult św. Andrzeja jako patrona narzeczonych, zakochanych i młodych małżeństw
Dziewięćdziesięciu Rycerzy Kolumba z terenu całej Polski przystąpiło w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach do czwartego stopnia – patriotycznego.
Niedziela małopolska
Brat Franciszek za nic waży, /wszystko czym świat ludzi darzy./ O ubóstwie tylko marzy,/ ten bez trzosa Boży człek…” – śpiewano podczas Sumy odpustowej, w uroczystość św. Franciszka z Asyżu, 4 października w bazylice franciszkańskiej w Krakowie, wychwalając cnoty Biedaczyny z Asyżu.
Ze zdjęcia patrzą na mnie spokojne, niebieskie oczy. Agnieszka uśmiecha się w charakterystyczny dla siebie sposób. Aż trudno uwierzyć, że minął już rok od jej odejścia..
To był czas ich spotkania z Krakowem. Przez pryzmat tego miasta poznawali Polskę, jej historię, kulturę, a szczególnie nasz język ojczysty
Niedziela lubelska
W pierwszą rocznicę intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie odbyło się modlitewne spotkanie osób życia konsekrowanego
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie ma już 100 lat. W tym czasie zasłużoną dla miasta i regionu placówkę ukończyło prawie 20 tys. osób
Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie jest jedną z najstarszych szkół w województwie lubelskim. We wrześniu br. obchodziła 130. rocznicę powstania
Niedziela legnicka
Z udziałem blisko 5 tys. osób 3 października odbyła się pielgrzymka róż Żywego Różańca diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, a homilię wygłosił legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk
„Wobec świętości” – pod takim tytułem w Muzeum Miedzi w Legnicy prezentowana jest nowa wystawa medali poświęconych osobie Jana Pawła II.
Niedziela łódzka
W minioną sobotę rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża i Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” w archidiecezji łódzkiej.
W pierwszą sobotę października, jak co roku, w bazylice archikatedralnej zgromadzili się kapłani diecezjalni i zakonni, aby wspólnie modlić się o swoją świętość.
Nie można być dobrym księdzem, jeśli nie będzie miało się ciągle przed sobą tego niedościgłego wzoru, tego miłosiernego samarytanina, jakim jest Chrystus – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki łódzkich uczelni teologicznych
Niedziela przemyska
Truizmem nie będzie z pewnością stwierdzenie, że wojna to nie tylko działania na polach bitewnych z bronią w ręku, ale trudna codzienność zwykłych obywateli, cywilów, którzy musieli stykać się z bolesną dla nich rzeczywistością. Ta z kolei niejednokrotnie zmieniała i przewartościowywała ich życie
Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Faustynki) powstało na wyraźne polecenie Pana Jezusa Miłosiernego przekazane św. s. Faustynie Kowalskiej.
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli. W dzisiejszych czasach nie łatwo być nauczycielem; ale czy kiedyś było? Nauczyciel to jednak nie tylko zawód – to misja. Kiedyś wymagano od nauczycieli najwyższej ofiary... ofiary ze swojego życia
Niedziela rzeszowska
Ozdobiona kwiatami droga, bryczki przystrojone wieńcami, odświętnie ubrani parafianie. W takiej scenerii witali wierni z Wysokiej Strzyżowskiej swojego biskupa. Przyjechał z dalekiej Kanady do rodzinnej parafii, by celebrować prymicyjną Mszę św. biskupią.
Aniołowie fascynują wielu ludzi. Biblia często mówi o Aniołach jako Bożych zwiastunach, którzy przekazują ludziom ważną wiadomość. Posłanie, które budzi nadzieję i czyni odważnym, które pokazuje drogę w położeniu bez wyjścia i zapala światło w ciemności. Kim właściwie są te tajemnicze istoty, które wywierają ogromny, choć często niezauważony, wpływ na nasze życie? I co znaczą dla nas?
Od kilkunastu lat jedna z jesiennych niedziel stanowi dzień pamięci o Małym Katyniu Ziemi Sokołowskiej. Są to chwile, gdy społeczeństwo regionu wspomina tragiczne wydarzenia, jakie jesienią 1944 r. rozegrały się w Trzebusce i Turzy
Niedziela sandomierska
Oto nadeszła kolejna Niedziela Papieska. Rodzi się więc okazja, by opisać na naszych łamach kilka nowych śladów świętego Polaka pozostawionych na sandomierskiej ziemi. Śladów, które On osobiście pozostawił u nas, ale także śladów, które my tworzymy prosząc, by św. Jan Paweł II orędował za nami u Boga
W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu 26 września zgromadziło się ok. 200 legionistów z diecezji sandomierskiej oraz 13 kapłanów, opiekunów grup legionowych wraz z diecezjalnym moderatorem ks. Rafałem Cudziło.
Sieć placówek Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR) zorganizowana przed pięciu laty, obejmuje już całą diecezję sandomierską. 25 września zawiązało się kolejne jej ogniwo. Do dwudziestu jeden placówek dołączył dekanat Szewna
Niedziela sosnowiecka
Po raz 15. odbywa się w całej Polsce Dzień Papieski, którego hasłem są słowa: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.
Centrum Edukacji i Wychowania KANA w Sosnowcu ma, jak zawsze, szereg propozycji dla młodzieży, ale i osób starszych. W Manufakturze Sztuki Młodych KANA Art można zobaczyć wystawę prac autorstwa Krzysztofa Zięcika pt. „Wrześniowe inspiracje”.
W śród tysięcy polskich policjantów II RP, jeńców obozu wojennego w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) wiosną 1940 r. i pogrzebanych w 25 dołach śmierci w lesie w Miednoje oraz tych zamordowanych przez Sowietów w innych miejscach na nieludzkiej ziemi wielu było z Zagłębia” – to napis na tablicy umieszczonej na frontonie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Niedziela świdnicka
Pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny” 11 października obchodzony jest XV Dzień Papieski. Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Także nasza diecezja włącza się w jego obchody
Jezus Chrystus, który dokonał dzieła naszego zbawienia, nie pozostał w widzialnej postaci wśród nas, ale odszedł do nieba, zesłał Ducha Świętego. Pozostał z nami w swoim Kościele, ale już w sposób niewidzialny, sakramentalny, dalej działając przez swojego Ducha
Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, dzieci z gronem pedagogicznym z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy oraz duszpasterze i wierni parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie modlili się na ulicach miast, 28 września, Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa ta odbyła się w ramach międzynarodowej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach 24-25 września obyła się 44. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Dziesiątki autokarów pomogły się zgromadzić wiernym Kościoła nad Odrą i Bałtykiem u stóp Czarnej Madonny.
W klimacie przesłania zbliżającego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego w bulli papieskiej „Misericordiae vultus” z 11 kwietnia 2015 r., minął krótki, dwudniowy okres skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Caritas – to słowo, które ze swej natury ukierunkowuje człowieka na promieniowanie miłością wobec każdego człowieka. Stało się to słowo również wyznacznikiem pracy Caritas w wymiarze całej Polski, a także naszej archidiecezji.
Niedziela toruńska
Franciszkański kościół pw. Świętych Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu 26 września wypełnił się aż po brzegi. To miejsce, u stóp Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, wybrała diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła (DK) – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – na inaugurację kolejnego roku formacyjnego 2015/2016, przebiegającego pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”.
W parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim 27 września parafianie zapoznali się z nabożeństwem do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Historię obrazu i kultu przedstawił ks. Michał Rogoziński
Ponad 5 tys. osób obejrzało 20 września w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży 2 niezwykłe parafialne zabytki – legendarny kubek z XVII wieku i czaprak, szatę liturgiczną, pamiątkę odsieczy wiedeńskiej
Niedziela warszawska
Bajki czytane przez kard. Kazimierza Nycza w miasteczku rodzinnym na pl. Zamkowym, koncert przed kościołem św. Anny oraz Apel Modlitewny w łączności z papieżem Franciszkiem – tak 11 października Warszawa będzie obchodzić XV Dzień Papieski
Już 14 października relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej zostaną wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Rozmowa z Filipem Frąckowiakiem, warszawskim radnym i kandydatem do Sejmu z list PiS
Niedziela wrocławska
Choć żyła w cieniu swojego męża oraz czcigodnej teściowej, dla Wrocławia i Śląska uczyniła równie wiele. Fundowała klasztory, dbała o wychowanie władców Śląska i doprowadziła do kanonizacji św. Jadwigi. Na co dzień rozdawała chleb ubogim i usługiwała chorym. W historiografii wspominana jako błogosławiona, choć procesu nigdy nie rozpoczęto
O przygotowaniach i szansach dla Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku z senatorem Jarosławem Obremskim, przewodniczącym Rady Programowej ESK 2016 i niezależnym kandydatem do Senatu RP, rozmawia Magdalena Lewandowska
Jakie były początki powojennego Wrocławia? Jaką rolę w jego odbudowie miało środowisko akademickie? Kim byli pierwsi profesorowie i studenci oraz co zawdzięcza im Wrocław? To ważne pytania, które warto postawić w 70. rocznicę rozpoczęcia działalności polskiego szkolnictwa wyższego w stolicy Dolnego Śląska
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W przeddzień obchodów 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej we wsi Wywłoczka miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Bp Marian Rojek poświęcił kaplicę, nadając jej tytuł „Błogosławionych 108 Męczenników z czasów II wojny światowej”
W dniu 17 września przed pomnikiem gen. bryg. Józefa Kustronia, przy zajeździe turystycznym na Horaju odbyła się patriotyczno-religijna uroczystość w 76. rocznicę bitwy pod Oleszycami.
W encyklice „Spe salvi” Benedykt XVI naucza, że wraz z odkupieniem „została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma się jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi” („Spe salvi”, 1).
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tysiące członków Żywego Różańca zgromadziło się 4 października w Rokitnie na swojej dorocznej pielgrzymce. Zorganizowane grupy przyjechały z blisko 120 parafii naszej diecezji. Centralnym punktem niedzielnej pielgrzymki była uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kan. Józef Tomiak
Z ks. Andrzejem Sapiehą, rzecznikiem Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, rozmawia Kamil Krasowski
Z Sylwią Grzyb rozmawia Katarzyna Jaskólska