Otwarcie Synodu Biskupów
Bóg stworzył człowieka do szczęścia w małżeństwie
Uroczystą Eucharystią w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty zainaugurował obrady XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. W Eucharystii uczestniczyli ojcowie synodalni, audytorzy i eksperci, a także wielu kardynałów i biskupów oraz rzesze wiernych.
Reklama
W wygłoszonej homilii Ojciec Święty zauważył, że współczesny człowiek przeżywa głęboki dramat samotności. Dotyka on nie tylko wdowców, osoby porzucone przez współmałżonka, ale także migrantów i uchodźców oraz wielu młodych padających ofiarą kultury konsumpcjonizmu, użycia i wyrzucenia czy kultury odrzucenia. – W dzisiejszym zglobalizowanym świecie widzimy wiele luksusowych domów i wieżowców, ale coraz mniej ciepła domu i rodziny; wiele ambitnych projektów, ale mało czasu, aby żyć tym, co zostało osiągnięte; wiele wyrafinowanych środków rozrywki, ale coraz głębszą pustkę w sercu; wiele przyjemności, ale mało miłości; tak dużo swobody, ale mało autonomii... Coraz więcej przybywa ludzi, którzy czują się sami, ale również tych, którzy zamykają się w egoizmie, w melancholii, w destrukcyjnej przemocy i niewoli przyjemności oraz bożka pieniądza – powiedział Ojciec Święty. Dodał, że wpływa to na sytuację rodziny. Coraz mniej poważnie traktuje się rozwijanie solidnej i owocnej relacji miłości. Przywołując obraz stworzenia zawarty w Księdze Rodzaju, Ojciec Święty zaznaczył, że Bóg nie stworzył człowieka do życia w smutku i samotności, ale do szczęścia w małżeństwie kobiety i mężczyzny, by kochać i być kochanym; i by widzieć swoją miłość owocną w dzieciach. Bóg błogosławi ludzką miłość w jedności i w nierozerwalności. Celem małżeństwa bowiem jest nie tylko życie razem na zawsze, ale miłowanie się na zawsze!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przeddzień liturgicznego otwarcia synodu, 3 października, na Placu św. Piotra w Watykanie odbyło się czuwanie, zorganizowane przez Konferencję Episkopatu Włoch. – Oby synod nie tyle mówił o rodzinie, ile potrafił zasiąść w jej szkole – wezwał papież Franciszek, przemawiając do zgromadzonych na wieczornej modlitwie.
(RV)
Audiencja generalna
Papież przerzucił most
Reklama
Podczas audiencji generalnej 30 września br. Ojciec Święty dokonał podsumowania swojej pielgrzymki na Kubę i do Stanów Zjednoczonych. Wskazał na znaczenie rodziny, będącej odpowiedzią na wielkie wyzwanie współczesnego świata. Podkreślił, że zasadniczym impulsem dla tej pielgrzymki było VIII Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Ważnym punktem pielgrzymki była wizyta w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Najpierw Ojciec Święty udał się na Kubę. Papież podkreślił, że przybył tam jako misjonarz Miłosierdzia. Boże Miłosierdzie bowiem jest większe od jakiejkolwiek rany, jakiegokolwiek konfliktu czy ideologii. Wymiar symboliczny miała też podróż z Kuby do Stanów Zjednoczonych, będąca jakby mostem między obydwoma krajami. Punkt kulminacyjny tej podróży stanowiło Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Franciszek wyraził przekonanie, że nie jest przypadkiem, iż świadectwo Światowego Spotkania Rodzin nadchodzi teraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, z kraju, który w ubiegłym wieku osiągnął maksymalny rozwój gospodarczy i technologiczny, nie zapierając się swoich korzeni religijnych. – Obecnie właśnie te korzenie domagają się wyjścia od rodziny, aby przemyśleć i zmienić wzorzec rozwoju, dla dobra całej rodziny ludzkiej – stwierdził Ojciec Święty.
(KAI)
Ojciec Święty do Polaków
Radość Sercanek
Pozdrawiam serdecznie Polaków i dziękuję za modlitwę w dniach mojej podróży apostolskiej na Kubę i do Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj witam szczególnie Siostry Sercanki, które przybyły wraz z Matką Generalną, by dziękować Bogu tu, w sercu Kościoła, za dar beatyfikacji matki Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki ich zgromadzenia, wyniesionej do chwały ołtarzy w minioną niedzielę w Krakowie. Nowa błogosławiona swoim życiem uczy nas oddania Bogu, pokornej służby bliźnim, życia duchem Ewangelii, wrażliwości na biednych, zagubionych, potrzebujących pomocy. Niech motto jej życia: „Wszystko dla Serca Jezusowego” będzie dla nas wyzwaniem, by w życiu wszystko spełniać według woli Bożej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Audiencja generalna, 30 września 2015 r.
(RV)
Radio Watykańskie
O. Andrzej Majewski SJ dyrektorem programowym
Polski jezuita – o. Andrzej Majewski został nowym dyrektorem programowym Radia Watykańskiego. Zastąpił na tym stanowisku swego zakonnego współbrata – o. Andrzeja Koprowskiego. Kilkanaście lat temu o. Majewski był szefem polskiej sekcji papieskiej rozgłośni.
(RV)
Papieski list
Ojciec Święty do chorego chłopca
Niezwykły list wysłał papież Franciszek do chorego 8-letniego Damiana oraz do innych dzieci, które wraz z nim wyruszyły z Misją Pokoju do Lourdes. Podróż zorganizowała UNITALSI – włoska organizacja zajmująca się transportem chorych do sanktuariów w różnych krajach.
„Waszym zadaniem jest i modlitwa, i dawanie świadectwa. Pokażcie dorosłym, że dzieci są w stanie modlić się, kochać Jezusa – przyjaciela, który nigdy nie zdradza, pomagać sobie nawzajem i mieć nadzieję na lepszą przyszłość” – napisał papież Franciszek.
(RV)
Z twittera papieża Franciszka
Nasze życie nie jest bezsensowną włóczęgą. Mamy pewny cel: dom Ojca.