Reklama
Obserwator
8-9
temat numeru
Mimo upływu lat wciąż pamiętamy papieskie słowa z pl. Zwycięstwa. W zupełnie innym czasie ciągle stanowią one dla nas szansę przezwyciężenia współczesnych kryzysów.
Kiedy Ojciec Święty po raz pierwszy przyjechał na Franciszkańską 3, pod oknem zebrał się wielki tłum. Ludzie krzyczeli: otwórzcie okno, otwórzcie okno! Oczywiście, Ojciec Święty nie miał nic przeciwko temu.
Pamiętam czas wielkiej niepewności, czy papież przyjedzie. Naród był przygotowany na przyjęcie Ojca Świętego, władze mniej, ale myśmy się tym nie przejmowali i czekaliśmy z nadzieją.
W chwili przyjazdu papieża do Polski byłem bardzo młodym dziennikarzem Słowa Powszechnego, z zaledwie rocznym stażem, i sądziłem, że będę co najwyżej odbierał przez telefon korespondencje starszych kolegów i przynosił redaktorom depesze z dalekopisów.
10-15
treści wiary
Każde święto jest czasem głoszenia chwały, a jednocześnie jest nauczycielem. Uczy nas stawania się miejscem Bożego uwielbienia.
W Eucharystii kontemplujemy i adorujemy Boga miłości. To Pan, który nie łamie nikogo, lecz łamie siebie. To Pan, który nie żąda ofiar, ale sam składa siebie w ofierze.
Naczelną formą kultu maryjnego jest i powinna być „płomienna miłość” do Maryi – zwraca uwagę Paweł VI.
16-18
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 2, 23-28 (lub dłuższa perykopa: Mk 2, 23 – 3, 6)
Uczniowie Jezusa otrzymali obietnicę, w której zawarta jest zapowiedź niezwykłego owocowania już w życiu doczesnym.
W naszym kalendarzu każdy dzień tygodnia ma własną nazwę. Dla jednych siódmym dniem będzie niedziela, a dla innych sobota.
Co zrobisz, aby zrealizować swoje marzenia? Ile czasu poświęcisz, aby zrobić to, co jest dla ciebie ważne? Ile wysiłku włożysz, aby dokonać czegoś, co będzie dla ciebie pięknym wspomnieniem?
Był opiekunem duchowym więźniów i galerników.
19-22
sprawy rodzinne
Czy jesteś świadomy, że przyjmując dziecko, a szczególnie to opuszczone i niekochane, przyjmujesz samego Pana Jezusa?
Fundacja Happy Kids informuje, że 64% Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego
30-31
punkt widzenia
Europa już dawno przestała być konkurencyjna, a kolejne obciążenia i regulacje powodują, że jest jeszcze gorzej. Bez wątpienia Zielony Ład jest rozgrywką na rozbicie i osłabienie UE – mówi Beata Szydło, była premier.
Na przestrzeni lat pracowałem dla Polaków i dla Polski w Kancelarii Prezydenta. To samo będę czynił w Parlamencie Europejskim – mówi Wojciech Kolarski, minister w KPRP oraz kandydat do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski.
Unia Europejska ma instrumenty, za pomocą których może przeciwdziałać prześladowaniu chrześcijan – mówi europoseł Beata Kempa, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego.
32-35
moim zdaniem
Ochrona życia poczętego to pomoc w znalezieniu samotnej matce pracy i wsparcie w możliwości połączenia pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem.
Polskość dziś to wielka przygoda, która światu może przynieść wielkie korzyści.
36-37
42
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Czerwiec zaserwowany mamy przez Teatr Telewizji ciężki gatunkowo, proszę więc mi wybaczyć, że w wakacje i lato wejdziemy tonami ponurawymi. Być może jednak łatwiej jest kontemplować śmierć i kres podówczas, gdy dni długie i promieniste, aniżeli ponurość przemijania wzmacniać długą zimową nocą.
Za moment przekroczymy datę oznajmiającą nadejście lata. Jednak mimo nadchodzącego sezonu ogórkowego trafi do nas jedna z najważniejszych polskich płyt roku.
52-61
warte uwagi
Co robi zakonnica zamknięta w klasztorze przez całe życie? Czy zakony kontemplacyjne mają sens w XXI wieku? Na te pytania odpowiada hit z Hiszpanii, który trafia do polskich kin!
Od śmiercionośnych cyklonów po ekstremalne susze: Madagaskar znalazł się na liście krajów najbardziej narażonych na działanie zmian klimatycznych w 2024 r. Cyklon oznacza tam śmierć, kradzieże i głód.
60-61
dobre rady
Trudnym czasem dla alergików jest wiosna, ale latem w naszym otoczeniu także nie brakuje alergenów.
prawa dotyczy rozebrania dwóch nagrobków moich rodziców, którzy są pochowani obok siebie, i postawienia jednego nowego. Problem polega na tym, że nagrobek dla mojej mamy stawiała wnuczka, ale za pieniądze, które mama przed śmiercią zostawiła jej na ten cel.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
To promocja jednośladu jako niedrogiego i ekologicznego środka transportu, a także wsparcie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży oraz zdrowego stylu życia, zapobieganie chorobom. Warto wiedzieć, że jazda na rowerze obniża emisję dwutlenku węgla nawet o jedną dziesiątą.
Agnieszka Chrostowska – liderka Siewców Lednicy – swoim życiem udowadnia, że ufa w Boży plan, choć niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową. W rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada o swoich zmaganiach.
Gdy przyjechałam na studia do Poznania, kolega opowiedział mi o spotkaniach w duszpasterstwie i ojcu, który o godz. 7 rano zaprasza na Mszę św. akademicką, a po niej na śniadanie.
Dobrze przemyślane sposoby na płaski brzuch mogą dać efekt zaledwie w ciągu kilku dni. Ich kontynuacja sprawi z kolei, że cała sylwetka będzie piękniejsza, a ciało zdrowsze.
Trytoma groniasta kocha słońce. Jest uprawiana w ogrodach na całym świecie. Ze względu na kształt i kolor kwiatów jest nazywana płonącą pochodnią. Kwitnie od lipca do września.
woce te wykorzystujemy głównie do ciast i deserów, ale doskonale komponują się też z warzywami, mięsem i serami.
Kotlina Kłodzka to idealne miejsce na wypoczynek i aktywną rekreację. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
66-79
Niedziela Plus
Wianki plecione były – i są nadal – z ziół i kwiatów, m.in.: rumianku, mięty, rozchodnika, koniczyny, jaśminu, macierzanki, bratków, chabrów itp.; przewiązuje się je tasiemkami i wstążkami.
Czy arcybiskup, który zrezygnował z urzędu i został pustelnikiem, inspiruje współczesnego człowieka? Można się o tym przekonać w Uniejowie, gdzie znajdują się ślady obecności św. Bogumiła i gdzie jest on czczony.
Największą radością jest moja rodzina – wyznała stulatka z Bruśnika.
Myślę, że dla Zakliczyna jest to wyjątkowe wydarzenie – zauważa o. Szymon Wierzbiak, franciszkanin.
Naszym zadaniem nie jest wyłącznie wpatrywanie się w niebo – powiedział bp Grzegorz Suchodolski podczas jubileuszu budowy kościoła w Rudzie Wolińskiej.
Niech to miejsce buduje pamięć i tożsamość – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk 8 maja podczas uroczystości otwarcia Muzeum Diecezji Bydgoskiej.
Duszpasterze Bractwa św. Józefa zapraszają na czerwcowe rejonowe spotkania formacyjne.
Niedziela bielsko-żywiecka
– Wierni, do których pójdziecie, oczekiwać będą Waszego zaangażowania w ich sprawy i dawania jasnych odpowiedzi. Strzeżcie się fundamentalizmu, z którym wydaje się żyć łatwiej – powiedział bp Roman Pindel do sześciu diakonów, którym 25 maja udzielił święceń prezbiteratu.
Sześciu nowych kapłanów wys´wie?cił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnia? sobotę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliz˙amy sylwetki neoprezbiterów, którzy juz˙ niedługo zostana? skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.
Parafialny odpust wierni z pallotyńskiej wspólnoty św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej świętowali Mszą św. oraz odsłonięciem obrazu swego patrona autorstwa Andrzeja Boj-Wojtowicza.
Niedziela częstochowska
Mam nadzieję, że ta peregrynacja wyrwie niektórych z letargu – mówi ks. Marek Ptak, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie.
W czasie naszych święceń usłyszeliśmy: „Niech Bóg dopełni tego, co w tobie rozpoczął”. Uwierzmy więc, że każdy z nas jest i może stawać się coraz dojrzalszym darem dla wspólnoty wiary Kościoła. Zaufajmy Chrystusowi i prośmy Ducha Świętego o Jego dary – powiedział do księży jubilatów abp Wacław Depo.
Niedziela podlaska
Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie wraz z Wydziałem Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie zorganizowało już po raz XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. Mój ulubiony Święty.
Zwykle zaczyna się od trzeźwej oceny sytuacji, od szlachetnego pragnienia, które nieśmiało pojawia się w sercach jakiejś grupy wiernych w parafii na czele z proboszczem – mówił bp Piotr Sawczuk o nowo zbudowanej kaplicy w Korczewie.
Biskup Piotr Sawczuk wizytował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie. Wydarzenie to było połączone z obchodami 30-lecia tej wspólnoty parafialnej.
Niedziela kielecka
W kieleckiej bazylice katedralnej 25 maja diakon Wyższego Seminarium Duchownego Piotr Kozłowski, pochodzący z parafii Obice, przez posługę bp. Jana Piotrowskiego, otrzymał sakrament święceń prezbiteratu.
Maria Kowalczyk i Sławomir Sobczyk zostali uhonorowani Medalami Za Zasługi Dla Diecezji Kieleckiej przez bp. Jana Piotrowskiego.
Maryja trzymająca w ramionach Zmarłego Syna – ten niezwykły wizerunek znajduje się w kościele w Uniejowie ponad 600 lat. 1 czerwca to ważna data w historii uniejowskiej parafii – dzień nałożenia na skronie Maryi i Jezusa koron przez bp. Jana Piotrowskiego.
Niedziela małopolska
Bo trzeba nam prawdziwie świętych, heroicznych kapłanów – powiedział w czasie święceń prezbiteratu abp Marek Jędraszewski.
Jestem przekonany, że wszystko jest w rękach Niepokalanej – mówi ks. Bogusław Nagel.
Dzień świeceń kapłańskich to wielkie święto Kościoła, neoprezbiterów i ich bliskich.
Niedziela lubelska
Duch Święty napełnił was światłem i ogniem, abyście z radością głosili Ewangelię Chrystusa – powiedział do neoprezbiterów abp Stanisław Budzik.
Święta Rita sama wybrała to miejsce – mówi ks. Jakub Filipowicz.
Głoszenie Ewangelii musi być poparte dziełami miłosierdzia – mówi misjonarka s. Zygmunta Kaszuba.
Niedziela legnicka
W sobotę 25 maja w południe, w legnickiej Katedrze odbyły się święcenia prezbiteratu. Drugi stopień święceń przyjął Dawid Dziedziejko pochodzący z parafii w Rząsinach.
20 maja w parafii, w której przed miesiącem miała miejsce profanacja krzyża, przy wejściu do kościoła stanął nowy krzyż.
Od marca do maja br. w parafii Matki Bożej Różańcowej odbył się cykl warsztatów i spotkań ze specjalistami, w ramach projektu „Zdrowe relacje, zdrowi my!”, jaki realizowała parafia we współpracy z gminą miejską Kamienna Góra.
Niedziela łódzka
Dzięki szczególnej łasce Bożej nigdy nie miałem wątpliwości, czy kapłaństwo jest moim powołaniem – mówi bp Ireneusz Pękalski.
W parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, podczas uroczystości dziękczynnej za przyjęcie sakramentu pojednania i Eucharystii, dziesięciu chłopców zostało włączonych w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza.
Święcenia w stopniu diakonatu są etapem w drodze ku kapłaństwu i jasnym znakiem dla tych, którzy zostali włączeni w stan duchowieństwa, że czas formacji seminaryjnej dobiega końca – podkreśla ks. Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Niedziela przemyska
Pragnę dziś podziękować wszystkim; dzieciom, młodzieży i starszym, urzędnikom, księżom, wolontariuszom – za odwagę czynienia dobra, za odwagę przeciwstawiania się złu – powiedział abp Józef Michalik.
Kalwaryjski Ośrodek Pomocy Ojca Wenantego Katarzyńca zainaugurował kolejny sezon rowerowy.
Ginąc pod Monte Cassino nie wiedzieli, że kilka miesięcy wcześniej na konferencji w Teheranie, zachodni alianci oddali ich rodzinne domy sowietom.
Niedziela rzeszowska
W Hali Podpromie 14 i 15 maja br. odbyły się rekolekcje „Pole minowe”, które zgromadziły 1000 uczniów szkół średnich z Rzeszowa wraz z opiekunami.
>Tegoroczny weekend majowy sprzyjał dłuższym wyjazdom i pielgrzymkom. Redakcja Niedzieli Rzeszowskiej zaproponowała swoim czytelnikom kolejną ciekawą pielgrzymkę, tym razem do krajów bałkańskich.
– Matko Boża, załóż choć jeden pantofelek i przyjdź, pomóż mi – modliła się położna z Auschwitz, Stanisława Leszczyńska.
Niedziela sandomierska
Na starówce przy budynku Caritas stanął food truck, w którym pracują osoby niepełnosprawne z Zakładu Aktywności Zawodowej Caritas.
Modernizacja magazynów pozwoli na lepsze dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, eliminując bariery architektoniczne – mówił ks. Bogusław Pitucha.
Pragnę opowiedzieć państwu o działalności kolekcjonerskiej ks. Jana Wiśniewskiego i tej części jego zbioru, który obejmował dokumenty historyczne, autografy i rękopisy – powiedziała dr Urszula Stępień.
Niedziela sosnowiecka
Od 12 lat Caritas Diecezji Sosnowieckiej w sposób wyjątkowy docenia mamy, organizując z okazji ich święta koncert.
Nie ma „złych czasów” dla Kościoła. Każda sytuacja Kościoła jest dla niego czasem nawrócenia – powiedział o. Józef Augustyn do sosnowieckich księży.
– Święty Andrzej Bobola nie zaparł się Chrystusa i wiary. To jest nauka dla nas, ludzi XXI wieku – powiedział ks. Mariusz Karaś w parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu.
Niedziela świdnicka
W katedrze świdnickiej w przeddzień uroczystości Trójcy Świętej trzech diakonów przyjęło z rąk biskupa świdnickiego święcenia kapłańskie.
W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 18 maja, w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy odbyła się inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej.
Dzierżoniów stał się miastem eucharystycznym – powiedział abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który 17 maja przewodniczył Mszy świętej w parafii Królowej Różańca Świętego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Rozpoczynamy w imię Boże Jubileuszowy Rok Ottonowy, abyśmy jeszcze bardziej dotknęli Kościoła, który jest na tych ziemiach i który chce na tych ziemiach dalej oddychać Duchem Świętym – powiedział w archikatedrze bp Zbigniew Zieliński.
Charyzmat życia św. Jana Pawła II wywarł niezatarte piętno na dziejach naszej Ojczyzny.
Święty Stanisław biskup daje nam przykład, że w życiu należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.
Niedziela toruńska
Dziś do grona dwunastu Apostołów dołączyli Dawid i Szymon – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze.
Od wielu lat przedstawiciele Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży spotykali się w Warszawie, aby obradować nad rozwojem Stowarzyszenia. W tym roku zmieniono formułę, aby bardziej zatroszczyć się o potrzeby konkretnych regionów.
Radość i jedność to słowa opisujące Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Torunia pod hasłem: „Wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Zjednoczeni dla Życia, Rodziny i Ojczyzny”.
Niedziela warszawska
O pierwszej pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski, jej owocach i ziarnie, które przyniesie plon, z ks. inf. dr. Janem Sikorskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą osób na świecie. Wspólnota Sant’Egidio zorganizowała ekumeniczne nabożeństwo jako wyraz sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści.
Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne
Niedziela wrocławska
W wigilię patronalnego święta parafii Ducha Świętego Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Od jego śmierci minęło 5 lat, ale dzieło, które zapoczątkował, wciąż trwa i nieustannie się rozwija. Ksiądz Jerzy Marszałkowicz stał się iskrą, która rozpaliła ogień w dziele pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Księdza Jerzego wspomina ks. Aleksander Radecki.
Uwielbiają być mamami. Macierzyństwo je uskrzydla i inspiruje. 13 lat temu założyły we Wrocławiu Klub Mamuśki.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W ostatnią sobotę maja w zamojskiej katedrze czterech absolwentów seminarium duchownego przyjęło święcenia prezbiteratu.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Soli obchodziła uroczysty jubileusz 100-lecia swojego istnienia.
W Wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele św. Jerzego w Biłgoraju odbyło się nabożeństwo Wigilii Pentekostalnej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nasza diecezja ma nowego kapłana. Jest nim ks. Michał Kowalewski. Neoprezbiter pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.
Jak co roku przypominamy o rozpoczynającej się rekrutacji do diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, którego siedziba mieści się w Gorzowie przy ulicy 30 Stycznia. Specjalnie dla Aspektów klerycy, kończący pierwszy rok, opowiadają o swoich doświadczeniach i zachęcają do otwarcia się na Boży głos.
– Kształcenie na kierunku wokalistyka będzie moją formą modlitwy, uwielbienia – uważa Małgorzata Opalińska, która w czerwcu zdobędzie tytuł psałterzysty.