Reklama
5
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie. Przemienieni przez tę miłość, otrzymujemy nowe oczy, doświadczamy, że jest w niej zawarta wielka obietnica pełni, i kierujemy spojrzenie w przyszłość. Wiara, którą przyjmujemy od Boga jako dar nadprzyrodzony, jawi się jako światło na drodze, wskazujące kierunek naszej wędrówki w czasie.
Skąd się wzięło to panikarskie widzenie przyszłości świata? Przede wszystkim z niedokładnego odczytania Apokalipsy.
12-15
liturgia tygodnia
Kiedy w naszym życiu duchowym zaczynamy dostrzegać grzechy wręcz na każdym kroku i każdy grzech urasta do ciężkiego problemu, a także widzimy grzech tam, gdzie go nie ma, to oznacza, że dopadły nas skrupuły, które w teologii nazywane są chorobą sumienia, chorobą duszy i wypaczeniem nadziei
Słowa z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian mówią o władzy, którą Jezus Chrystus otrzymał od Boga. Pojawiają się one w kontekście nauki o zmartwychwstaniu Jezusa. Ukrzyżowany nie został pokonany przez swych wrogów, ale przeciwnie – trzeciego dnia, gdy powstał z martwych, odniósł nad nimi zwycięstwo.
Paradoksalne, że czytania mszalne w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata otwiera obraz Boga jako troskliwego i wytrwałego Pasterza. Pierwsze czytanie pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ezechiela i ukazuje, kim jest Bóg, a więc także jacy powinni być ci, którym zlecił On pasterską troskę nad ludem Bożym jako Jego owczarnią. Król, który nie ma cech ludzkich władców, lecz ma wszystkie przymioty Dobrego Pasterza, stanowi niedościgniony wzór do naśladowania.
Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.
17-20
życie kościoła
22-23
po pierwsze rodzina
Jak zbudować trwałe małżeństwo? Odpowiadają Irena i Jerzy Grzybowscy, małżonkowie z 50-letnim stażem małżeńskim, twórcy ruchu Spotkania Małżeńskie, który uratował przed rozpadem niejeden związek.
Kiedy rodzice mają się dobrze, to dzieci mają się jeszcze lepiej. Jak pozytywne relacje między rodzicami kształtują dzieciństwo?
24-27
Kościół lokalny - Skrzatusz
Twarz Matki Bożej ze Skrzatusza jest pełna nadziei. To też nam daje nadzieję, że Bóg przeprowadzi nas przez każdą trudną życiową sytuację.
28-29
moim zdaniem
Bezcenne dary, które daje wiara, to coś, o czym warto pamiętać w chwilach prób – tych globalnych i tych osobistych.
Kondycja psychiczna młodych ludzi, hejtowanych dziś potencjalnie przez setki, a nawet tysiące osób dziennie niemal za wszystko, jest coraz bardziej krucha.
34-35
niedziela z kulturą
Niespokojny wiek XVII piórem prof. Andrzeja Nowaka
Nie zawsze forma gramatyczna decyduje o tym, jak dopasujemy do siebie elementy zdania.
39-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna wpadają w zimową chandrę, przez co pogrążają się w apatii, a nawet doznają stanów depresyjnych. Ale jak odróżnić chandrę od depresji?
Jest jednym z filarów naszego zdrowia i wymaga takiej samej uwagi jak dieta czy aktywność fizyczna.
Czy można eksmitować osobę, która narusza zasady zdrowego współżycia, np. nie sprząta mieszkania i smród „zabija” sąsiadów, znosi rzeczy, których ilość zagraża innym?
50-52
Niedziela z kulturą
55-61
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Po raz drugi w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła program wsparcia dla sektora pszczelarskiego finansowany z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Tym razem jest aż siedem naborów.
55
56-57
58-59
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
...uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to tzw. Niedziela Młodych?
Doświadczeniem życia i chrześcijańskim świadectwem, które wymaga dużo samozaparcia i autentycznej wiary, dzielili się chrześcijaninie Orientu podczas wyjątkowej konferencji, jakiej w Opolu jeszcze nie było. Czego my możemy się od nich nauczyć?
Gdyby nie oni, nie powstałoby wiele cennych inicjatyw społecznych – przekonuje poseł na Sejm X kadencji Fryderyk Kapinos
„My jesteśmy młodzi, strzec będziemy Ciebie, uczyć i pracować, nie szczędząc też siebie...” – uczniowie po raz pierwszy oficjalnie zaśpiewali hymn szkoły
Torba, torebka, siatka, tytka – różne mogą być nazwy opakowania. Najważniejsza jest jednak zawartość, która służy potrzebującym
Mamy nadzieję, że także w diecezji płockiej będziemy mogli spotkać osoby dorosłe, które zechcą dołączyć do wspólnoty Kościoła – mówi o. Marcin Kowalewski.
Rycerze Kolumba rozpoczęli przekazywanie kurtek zimowych dla potrzebujących dzieci.
Organizatorzy akcji pragną, by również w tym roku zimowe kurtki dotarły do jak największej liczby dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji
Małżonkowie, którzy pragną pogłębiać swoją relację z Bogiem oraz ze sobą nawzajem, mogą wziąć udział w rekolekcjach dla małżeństw, które odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Niedziela bielsko-żywiecka
Modlimy się o sprawiedliwy i szczery pokój między narodami – mówił bp Roman Pindel w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.
O mieszkańcach Łodygowic czczących pamięć swojego świętobliwego proboszcza i gromadzeniu materiałów procesowych z ks. Stanisławem Mieszczakiem rozmawia Mariusz Rzymek.
Przez 2 dni odbywały się uroczystości patronackie poświęcone jubileuszowi 50-lecia konsekracji kościoła św. Marcina.
Niedziela częstochowska
Zależy mi na tym, żeby to była gazeta o Jasnej Górze i Matce Bożej – mówi o. dr Grzegorz Prus, paulin, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra, pisma, które w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia istnienia.
„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” – pod takim hasłem odbył się w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej VII Archidiecezjalno-Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach naszej archidiecezji było przyznanie w 1931 r. bp. Teodorowi Kubinie tytułu doktora honoris causa przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Niedziela podlaska
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Drohiczynie odbyły się wydarzenia upamiętniające tę ważną datę.
– My dumny naród polski nosimy w sercach poczucie wolności, przywiązania do tradycji i do wartości – mówił dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości.
Biskup Piotr Sawczuk w niedzielę 5 listopada wizytował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach. Była to ostatnia wizytacja w dekanacie łochowskim.
Niedziela kielecka
Z ks. Stanisławem Lodzińskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Czym dla kielczan i mieszkańców regionu jest Karczówka, jakie karty zapisała w swych dziejach, dlaczego tutaj zawieramy śluby, wspinamy się na wzgórze wzdłuż kaplic Drogi Krzyżowej, czy choćby na spacery – te najpiękniejsze, jesienią? Takie pytania warto sobie postawić, gdy klasztor na Karczówce październikowymi i listopadowymi celebracjami wkroczył w jubileusz 400-lecia.
Jakie wartości bł. ks. Jerzego Popiełuszki mogą stanowić drogowskazy dla każdego z nas – dyskutowano w czasie wernisażu wystawy „Dekalog ks. Jerzego” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.
Niedziela małopolska
Ludzie się do mnie uśmiechają – wyznał Adam, bezdomny od siedmiu lat.
Tym, którzy tę nagrodę ufundowali, przyświecała jakże szlachetna myśl; nie bać się prawdy o człowieku – powiedział abp Marek Jędraszewski.
Już Norwid pisał o tym, że: „Piękno po to jest, by zachwycało”.
Nasza galeria daje kontakt ze sztuką przez duże S – mówi Sebastian Idzik.
Niedziela lubelska
Kościół w Lublinie stał się ewangelicznym przykładem bezinteresownej służby wobec cierpiącej Ukrainy – powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Dziękujemy Bogu za dar kapłaństwa i zapewniamy o naszej gotowości do dalszej służby w Kościele – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz.
Tu wszędzie jest grób mojej mamy i siostry – powiedziała Halina Birenbaum na Majdanku.
Niedziela legnicka
11 listopada, w Święto Niepodległości, a zarazem w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, jaworska parafia nosząca imię tego świętego, ale także całe miasto Jawor, które również obrało go jako patrona, obchodzili święto.
11 listopada, w Święto Niepodległości i wspomnienie św. Marcina, w jaworskim kościele pod wezwaniem św. Marcina, odbyła się premiera oratorium Psałterz Śląski.
W dniach 5-7 listopada w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach odbyły się rekolekcje dla mężczyzn: Kurs Jakub. To autorski kurs Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, działającej przy parafii.
Niedziela łódzka
Bardzo, bardzo wam dziękuję! To jest wielka radość, zobaczyć tak wielu ludzi, którym się po prostu chce! – powiedział kard. Grzegorz Ryś do młodzieży.
Dzieci z przedszkola sióstr służebniczek, na co dzień wychowywane w duchu pedagogiki bł. o. Edmunda Bojanowskiego, uroczyście świętowały obchody odzyskania przez Polskę niepodległości.
W aktywnej parafii wydatków jest naprawdę bardzo dużo i niekiedy trudno jest związać koniec z końcem – wyjaśnia ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.
Niedziela przemyska
Polską niepodległość wywalczyli ludzie o wielkich sercach, o silnej wierze, szanujący przodków – powiedział ks. Stanisław Babiarz.
Każde uzależnienie od kłamstwa, ideologii, nienawiści czy od naruszania narzucanych warunków ze strony innych zewnętrznych państw trzeba będzie zapłacić dalszymi ograniczeniami – przestrzegał abp Józef Michalik.
Sakramentalne małżeństwo to zobowiązanie wobec Boga i siebie – powiedział ks. Jan Szeląg.
Niedziela rzeszowska
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława, patronów Polski, w Rzeszowie sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Najbardziej emocjonującym momentem Zjazdu Diecezjalnego KSM było pożegnanie ustępującego zarządu oraz wybory nowego.
W tymczasowej kaplicy przy ul. Skrajnej 9 na osiedlu Staromieście – Ogrody w Rzeszowie 24 października odbył się pierwszy odpust ku czci bł. ks. Jana Balickiego w tworzącej się parafii ku czci jego imienia.
Niedziela sandomierska
LO nr I im. Stanisława Staszica po raz kolejny przystąpiło do projektu „Zbieram to w szkole” organizowanego przez Fundację Missio Cordis.
Ta forma ewangelizacji ma nie tylko przybliżyć młodym piękno powołania kapłańskiego, ale także podziękować wszystkim za modlitwę w intencji powołań, która codziennie trwa w parafiach naszej diecezji – mówił ks. Michał Powęska.
Pod takim tytułem w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu została otwarta wystawa czasowa ukazująca oryginalne ubiory z XIX wieku.
Niedziela sosnowiecka
Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński pisał, że „Czas to miłość”. Dobrze więc, jeśli jest odmierzany dobrą miarą.
Praca nie jest naszym celem, tylko środkiem do uświęcenia się. Obowiązek święcie musi być wykonany, ale nie robiąc uszczerbku w służbie Bożej – pisała m. Teresa Kierocińska.
Już po raz siódmy ks. Sylwester Kulka, proboszcz parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu, zorganizował Diecezjalny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Niedziela świdnicka
Etapem szkolnym rozpoczęła się XXXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczniowie w tym roku mierzą się z katolicką nauką społeczną.
– Polska będzie żyła tak długo, jak długo będą biły dla niej nasze polskie serca. Nie wstydźcie się swojego pochodzenia, swojego języka. Poznawajcie karty swojej historii i pielęgnujcie patriotyczne postawy – powiedział bp Marek Mendyk 11 listopada w Strzegomiu.
Niesamowity, patriotyczny klimat i wyjątkowi ludzie, którzy umieją bawić się bez alkoholu. Tak można podsumować szósty Bal Niepodległościowy, który odbył się w Góralskiej Karczmie w Dziećmorowicach.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Przez niemal 30 lat pobytu w Białymstoku pozostawił w mieście wiele śladów swojej apostolskiej działalności. Dziś jego szlak prowadzi do Lubicza.
Była to okazja, by wyróżnić zwykle nierzucających się w oczy, cichych bohaterów dzieł misyjnych i symbolicznie podziękować za ich serce i wszelką pomoc w krajach misyjnych.
Czy możliwa jest prawdziwa niepodległość bez wielkoduszności?
Niedziela toruńska
Internet to przestrzeń, z której możemy czerpać wiele dobra. Pamiętajmy jednak, że młodzież, która czasu spędza tam najwięcej, narażona jest na zagrożenia duchowe, które kryją się w cyberprzestrzeni.
Jakie listy pisał praktyczny Józef Ulma? Jaka gazeta wychodziła w Markowej? Jak sołtys oszukał żandarmów, ratując zarazem 330 osób?
Jeśli chcieliby się państwo przenieść w czasie, to najlepiej do XIV-wiecznego Torunia. To złoty wiek miasta – zachęca prof. Monika Jakubek-Raczkowska.
Niedziela warszawska
O uniwersalizmie duchowości św. Franciszka, o tym, co może przynieść odrodzenie światu i Kościołowi, oraz w czym powinien wyrażać się dziś radykalizm ewangeliczny, z o. dr. hab. Grzegorzem Bartosikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Święty Augustyn pisał, że kto śpiewa, modli się podwójnie. Wierni z parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej 76 pamiętają o tym, by chwalić Boga zarówno modlitwą, jak i śpiewem.
W stolicy można zwiedzić dwie wystawy poświęcone Zwiastowaniu. Na ekspocyzję w podziemiach katedry warszawsko-praskiej zapraszaliśmy w poprzednim numerze. Poniżej polecamy wystawę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz przybliżamy, jak temat Ecce Ancilla Domini na przestrzeni wieków przedstawiali malarze.
Niedziela wrocławska
Pod takim hasłem rozpoczyna się w Kościele nowy rok duszpasterski. Jest on kontynuacją poprzedniego, upływającego pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
16 listopada to dzień rocznicy poświęcenia archikatedry wrocławskiej.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej świętowało swoje 30-lecie. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja w sali konferencyjnej Ossolineum, Eucharystia oraz bal.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów – Wiktorii i Józefa oraz ich siedmiorga dzieci.
Już po raz 40. odbył się Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej zorganizowany pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W niedzielę 5 listopada Katolickie Radio Zamość zawitało do parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
25 lat temu w diecezji powstał Ruch Rodzin Nazaretańskich. Jego członkowie świętowali jubileusz 18 listopada w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu.
Szukasz swojego miejsca w Kościele, stałej formacji, wspólnoty, a wyrosłeś już z grup młodzieżowych? Sprawdź, czy oaza dorosłych nie jest właśnie tym miejscem dla ciebie.
– „Możesz inaczej żyć” to zaproszenie do życia, w którym warto dbać o siebie, o innych, stawiać sobie cele i spełniać marzenia, choćby te najmniejsze – mówi Dawid Juszczyszyn.