Reklama
temat numeru: wielkie wydarzenia religijne
„Dziś trzeba nam szczególnie gorąco błagać o Boże Miłosierdzie, które jest w stanie odmienić bieg dziejów. A warunkiem miłosierdzia jest pokuta”. Te słowa przeczytałam na plakacie, który zapraszał na Wielką Pokutę na Jasną Górę
rymas Stefan Wyszyński podejmował różnorakie działania rozpowszechniające obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Działania te zwielokrotniły się podczas trwania Soboru Watykańskiego II.
Papież Franciszek 19 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tej chwili Prymasowi Tysiąclecia przysługuje oficjalnie tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. Do beatyfikacji niezbędny jest już tylko cud za jego wstawiennictwem.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana.
9-14
rok 2018 - polityka - prognozy
Z jednej strony otwarty konflikt z opozycją, środowiskiem sędziowskim i Brukselą. Z drugiej – niespotykane poparcie dla rządzących, dobra sytuacja gospodarcza, śladowe bezrobocie i nadzieje związane z nowym premierem. Wiele wskazuje na to, że czeka nas kolejny ciekawy – i oby dobry! – rok
Istotny dla polskiej gospodarki będzie w nowym roku rozruch inwestycji, szczególnie tych finansowanych z funduszy europejskich. Już ruszyły, ale to dopiero początki.
16-17
świątecznie
W Betlejem na placu Żłóbka można podziwiać olbrzymią szopkę pochodzącą z Malty. Zaprojektował ją Manwel Grech z wyspy Gozo. Zawiera 17 figur. 16 grudnia 2017 r. odbyło się jej oficjalne otwarcie.
21
22-23
historia polskich ruchów obrony życia
Zebranie 830 tys. podpisów w społecznej akcji przeciw aborcji eugenicznej skłania do przypomnienia podstawowych faktów z długiej batalii toczonej w naszym kraju o właściwy kształt ustawy chroniącej życie nienarodzonych
30
wiara i życie
Rodzice są pierwszymi wychowawcami człowieka. W rodzinie człowiek może nauczyć się żyć i ukazywać obecność Boga.
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie z pogranicza fantazji i teologii. Wyobrażam sobie Maryję i Józefa oczekujących na narodziny Jezusa. Z drżeniem serca czekają na moment, kiedy po raz pierwszy Go zobaczą. Czy Maryja modliła się za Jezusa?
31
liturgia tygodnia
Na mapie archidiecezji częstochowskiej znajduje się wiele wyjątkowych i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest parafia Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa z archidiecezjalnym sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.
32-33
poradnik duszpasterski
Wypadło, że ten tekst piszę na dzień pożegnania starego i powitania nowego roku – „Niedziela” do większości szanownych naszych Czytelników trafi bowiem w sylwestra
34
fakty - opinie
Wchodzimy w rok 2018, ogłoszony przez Sejm i Senat Rokiem Niepodległej. Najkrócej pisząc, obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli
PO i .Nowoczesna w jednym dniu wybierały swoje kierownictwo. I w jednym, i w drugim przypadku internauci mieli niezły ubaw.
38
z prasy zagranicznej
Centrum chrześcijaństwa z wolna przesuwa się poza Europę. Tak, to prawda, ale nie dla całej rodziny chrześcijańskiej.
Dania stara się, aby ludziom żyło się „lepiej”. Właśnie ogłoszono, że w ubiegłym roku w tym państwie urodziło się tylko czworo dzieci z zespołem Downa.
Tylko 1 grupa chrześcijańska w USA cieszy się z decyzji prezydenta Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela – to chrześcijanie ewangelikalni, nazywani czasem chrześcijańskimi syjonistami.
To, że partie chrześcijańsko-demokratyczne w państwach Zachodu z chrześcijaństwem mają już niewiele albo nie mają nic wspólnego, jest wiadome od jakiegoś czasu.
Rosyjski parlament wypowiedział wojnę magii i okultyzmowi. W Dumie trwają właśnie prace nad ustawą, która będzie głównym narzędziem tej bitwy.
120 kościołów różnych wyznań chrześcijańskich zostało zburzonych podczas wojny domowej w Syrii. Zdaniem patriarchy Antiochii i całego Wschodu Jana X, wojna nie spowodowała wzrostu tendencji ekstremistycznych wśród Syryjczyków, a miejscowi muzułmanie i chrześcijanie nadal żyją w zgodzie.
39
felietony
Święta Bożego Narodzenia, koniec roku przywołują w nas pamięć o bliskich, którzy odeszli, brakuje ich szczególnie w tym czasie przełomu. Jak nigdy jasne i wyraziste stają się twarze naszych dziadków, rodziców, jakby przed chwilą tu żyli.
Stary Polski Rok spotkał się z Nowym Polskim Rokiem. Za tym pierwszym stały tłum ludzi i ogrom wydarzeń. Za tym drugim widniała tylko pustka.
„W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej” – stwierdził niedawno szef SPD Martin Schulz.
42
rodzina - poradnik
Wbrew popularnemu przekonaniu kobiety wcale nie są gorszymi kierowcami niż mężczyźni. Jeździmy bezpieczniej – jesteśmy sprawcami zaledwie jednej czwartej wypadków drogowych (chociaż prawie połowa posiadaczy prawa jazdy to kobiety) – ostrożniej i odpowiedzialniej.
Jeśli zmagasz się z infekcjami i chcesz wzmocnić swoją odporność, proponuję sięgnąć po najbardziej znany antybiotyk. Mowa tu o czosnku.
46
karnawałowo
Czasami bywa tak, że gdy już mamy niemal pełne podsumowanie fonograficzne roku, a wszystkie płyty gdzieś tam brzmią w głowie tym, co nas zachwyciło, nagle jak grom z jasnego nieba pojawia się jeszcze coś. Tym „czymś” jest znakomity album Jana Emila Młynarskiego i Marcina Maseckiego
Grażyna Brodzińska – znakomita śpiewaczka (sopran), aktorka i tancerka króluje nie tylko na polskich scenach i niezmiennie podbija serca publiczności.
47-49
Niedziela Młodych
Nowy rok jest jak czysta karta, która zostawia szerokie pole wyobraźni. Nic dziwnego zatem, że wiąże się z nim nadzieja na to, że będzie lepszy od poprzedniego, a nam uda się zmienić coś we własnym życiu.
O poszukiwaniu istoty człowieczeństwa, byciu artystą mówi Jakub Kornacki, założyciel i wokalista zespołu ewangelizacyjnego Kanaan w rozmowie z Ewą Oset.
50-53
listy do „Niedzieli"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy.
Mam 62 lata, jestem na emeryturze. Opiekuję się schorowaną leżącą mamą, która ma 88 lat. Mama mieszkała na wsi, ale po śmierci brata nie miał kto się nią zaopiekować, więc ja z mężem podjęliśmy ten trud.
56
kultura
Jeden z amerykańskich hierarchów powiedział, że był trzynastym apostołem i jeśli ktoś spóźnił się na dwunastu poprzednich, to warto zacząć słuchać tego trzynastego – bo jego wpływ na nasze życie będzie podobny.
Któż nie czytał „Morderstwa w Orient Expressie” Agaty Christie, któż nie zna opowieści o staroświeckim belgijskim detektywie Herkulesie Poirot, który szukał zabójcy wśród współpasażerów mknącego pociągu?
Gdy ma się 82 lata, za sobą ponad 50 wyreżyserowanych filmów, burzliwe, oględnie mówiąc, życie osobiste i wciąż chce się reżyserować, trzeba przyjąć do wiadomości, że efekty nie będą nadzwyczajne.
58
Niedziela bielsko-żywiecka
Pieniądz. Czas to pieniądz. To dziś często i prawie z namiętnością powtarzane hasło. I trudno temu powiedzeniu zaprzeczyć.
Już w sobotę będziemy mieli okazję zamanifestować nasza wiarę i chrześcijańską radość. Po raz kolejny ulicami Bielska-Białej i innych miejscowości naszej diecezji przejdą barwne korowody w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Orszaku Trzech Króli.
Uroczyste poświęcenie nowego ołtarza miało miejsce w środę 13 grudnia w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.
Niedziela częstochowska
W Europie Zachodniej długo nie było akceptacji dla aborcji czy eutanazji. Państwa respektowały prawa rodziny, strzegły jej stabilności i zasad moralnych, które miały oparcie religijne, bazowały na Dekalogu.
Rzadko zastanawiamy się, jakie cechy wyrażają naszą kobiecość czy męskość, i jak to wpływa na nasze codzienne życie.
Kiedy był uczniem szkoły muzycznej, akompaniował na organach w kościele parafialnym w Dobrodzieniu, dziś Piotr Lempa to światowej sławy śpiewak operowy.
Niedziela podlaska
Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w drohiczyńskim Centrum Dialogu 18 grudnia, kiedy to bp Tadeusz Pikus przybył na przedświąteczne spotkanie opłatkowe z seniorami diecezji drohiczyńskiej.
Wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać” – te słowa wypowiadane przez biskupa podczas obrzędu święceń diakonatu, gdy wręcza nowo wyświęconemu księgę Ewangelii, są podsumowaniem misji, jaka jest powierzana diakonom Kościoła katolickiego.
Po raz trzeci na zaproszenie bp. Tadeusza Pikusa do Drohiczyna przybyli dyrektorzy, zarówno z województwa mazowieckiego, jak i podlaskiego, aby przełamać się białym chlebem i złożyć sobie świąteczne życzenia. W sumie w spotkaniu udział wzięło ponad 140 osób.
Niedziela kielecka
Nieszczęśliwa z powodu braku akceptacji i ostracyzmu ze strony rodziny męża – królewicza Konstantego Sobieskiego, zasłużona i upamiętniona w Kidowie – fundatorka miejscowego kościoła pw. św. Mikołaja – to Maria Józefa Sobieska z Wesslów.
Jest wzorem prawdziwego chrześcijanina, z którego przykład winni brać wszyscy, a szczególnie ojcowie. Cichy, pokorny i opiekuńczy, wiedział, że największym skarbem jest rodzina, którą trzeba za wszelką cenę chronić. Św. Józef jest patronem kościoła w Zagnańsku.
Ponad stu uczniów z kieleckich szkół średnich wraz wychowawcami wzięło udział w przedświątecznym spotkaniu z bp. Marianem Florczykiem, które odbyło się w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach.
Niedziela małopolska
Po raz ósmy Trzej Królowie pokłonią się Dzieciątku Jezus, które odnajdą na krakowskim Rynku pod czułą opieką Maryi i Józefa.
Trzy lata ma potrwać V Synod Diecezji Tarnowskiej – zdecydował bp Andrzej Jeż. To ważne wydarzenie dla Kościoła tarnowskiego rozpocznie się 21 kwietnia 2018 r.
Spektaklem tanecznym „Lilia” zainaugurowano nową wspólnotę. Na duchowej mapie naszego miasta rozkwitł „Ogród Maryi”, który ma pomóc w odkrywaniu kobiecej tożsamości i serca.
Niedziela lubelska
Z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim, rozmawia Urszula Buglewicz.
Wszystko zaczęło się w Meksyku w 2003 r., kiedy Grażyna Beszłej, mama Agnieszki, obecnej liderki zespołu Guadalupe, doznała cudownego uzdrowienia po poważnym wypadku samochodowym.
W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie uroczyście świętowano 50-lecie Odnowy w Duchu Świętym.
Niedziela legnicka
Ks. Czesław Misiewicz – proboszcz parafii w Kościelniku, duszpasterz myśliwych i pszczelarzy – został uhonorowany złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.
Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe można już oglądać w Legnicy.
Pięć milionów złotych trafiło na konto bolesławieckiej bazyliki maryjnej. Dzięki tak ogromnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Dolny Śląsk, możliwe jest dokończenie prac renowacyjnych jednego z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków miasta.
Niedziela łódzka
Jest w Łodzi jedno miejsce. Niezwykłe miejsce. Jest takie przez ludzi, którzy je tworzą. Siostry salezjanki, opiekunów i wolontariuszy – animatorów.
Jakub Pankiewicz urodził się 9 lipca 1882 r. we wsi Nowotaniec w dawnym powiecie sanockim w wielodzietnej rodzinie rolniczej. Do gimnazjum uczęszczał w Sanoku i we Lwowie (1896-1899).
Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Jezus urodził się w naszych czasach? Może Jego Tata byłby pilotem samolotu i cała rodzina latałaby w chmurach?
Niedziela przemyska
W Komańczy Prymas Wyszyński przygotował szereg dokumentów przełomowych w historii powojennej Polski.
Przykład kapłana, żołnierza i wychowawcy staje się najlepszą motywacją do podejmowania działań dydaktycznych i wychowawczych w placówce noszącej jego imię. Tak dzieje się w przemyskich szkołach pod patronatem ks. Franciszka Winnickiego.
Wspomnienie o śp. ks. prał. Adamie Drewniaku.
Niedziela rzeszowska
Nowy Rok pierwsi chrześcijanie zaczęli świętować w dniu Narodzenia Chrystusa. Z czasem świętowanie przesunięto na dzień 1 stycznia, osiem dni po Narodzeniu, kiedy to malutki Jezus został poddany obrzezaniu.
W ramach obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, w Domu Parafialnym przy kościele farnym w Jaśle odbyło się otwarcie wystawy pt. „Anna Walentynowicz – legenda Solidarności”.
Pod koniec roku 2016 grupa Bożych zapaleńców – wolontariuszy związanych z bazyliką Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu – z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Mikołaja postanowiła podzielić się swoimi talentami i darami.
Niedziela sandomierska
Jestem świadomy, że niewiele można napisać w kilku tysiącach znaków, które mam na podsumowanie całego roku życia diecezji. W ciągu roku relacjonowaliśmy kilkaset wydarzeń z terenu naszej diecezji.
Centralnym wydarzeniem z udziałem młodzieży są doroczne Diecezjalne Dni Młodych. We wrześniu młodzież została zaproszona do Nowej Dęby i w jej okolice.
Trwa okres Bożego Narodzenia. W wielu miejscach w tym czasie odbywa się kolędowanie, odgrywanie przedstawień jasełkowych czy dzielenie się opłatkiem.
Niedziela sosnowiecka
Kolędy... Podobno jest ich ponad 1400. Podobno każdy jakąś zna i śpiewa… Bawią, integrują, a przede wszystkim sprawiają, że świąteczny czas staje się jeszcze bardziej wyjątkowy.
Tuż przed świętami ukazał się album „Sosnowiec w architekturze”. Promocja nowej publikacji miała miejsce 14 grudnia br. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, w miejscu, które także znalazło się na kartach publikacji.
Setki kilometrów dzielą ponad 30 polskich miast, gdzie odbyły się eliminacje XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – jednej z wizytówek naszej diecezji i jej znakomitego towaru eksportowego.
Niedziela świdnicka
Muzyczną część tego spektaklu stanowiły najpiękniejsze polskie i szeroko znane zagraniczne kolędy, którymi przepleciono przygotowane jasełkowe scenki – odgrywane przez uczniów z najmłodszych klas.
W Klubie Montownia w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu miała miejsce premierowa projekcja filmu dokumentalnego „Solidarni”, a w budynku dawnego szybu centralnego „Julia” otwarcie nowej wystawy poświęconej wałbrzyskiej „Solidarności”.
Św. Polikarp (ok. 70-156) był biskupem starożytnej Smyrny, ruchliwego portu i miasta pod administracją rzymską (dziś Izmir w Turcji) i tam poniósł śmierć męczeńską.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny dla parafii św. Jerzego w Goleniowie oraz siedmiu owdowiałych niewiast i ich rodzin będzie na zawsze dniem wyjątkowym.
W dniu 16 listopada 2017 r. Oddział Zachodniopomorski Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli z siedzibą przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie obchodził 15. rocznicę swego powstania i działalności, głównie w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.
W dniach 20-27 października 2017 r. odbył się Post Ojców Pustyni w Ośrodku Anapausis w Gryżynie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).
Zawsze się pojawiają, więc pewnie i teraz się pojawią takie obrazki. Oto pochylony wiekiem starzec w szarfie z napisem „2017” będzie z mniej lub bardziej żartobliwym komentarzem ustępował miejsca chłopaczkowi przepasanemu szarfą „2018”.
Niedziela toruńska
Klęcząc przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, ufając w Jej macierzyńską pomoc, bp Wiesław Śmigiel zawierzył swoją pasterską posługę i całą diecezję Matce Bożej – Patronce diecezji toruńskiej.
W 1982 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała nową dziedzinę duszpasterstwa dla jednej z najliczniejszej grup społecznych – rolników: Komisję Duszpasterstwa Rolników z zadaniem otoczenia ich swą opieką i wsparciem w trudnej, często niedocenianej pracy.
Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych”.
Niedziela warszawska
Już pod raz dziesiąty 6 stycznia ulicami Warszawy i ponad sześciuset innych miejscowości w Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli.
Z Marcinem Kaczkanem, warszawskim naukowcem i himalaistą, uczestnikiem rozpoczynającej się wyprawy na K2, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Z o. Grzegorzem Marią Szymanikiem, gwardianem klasztoru w Niepokalanowie, rozmawia Artur Stelmasiak.
Niedziela wrocławska
To było tuż przed wojną. Kilka małżeństw, które ks. Henry Caffarel poznał będąc wikarym w Paryżu przyszło do niego z pytaniem: Czy może nam ksiądz pomóc rozwijać się razem, a nie osobno?
Maryja i Józef byli szczęściarzami: Jezus mieszkał pod dachem ich domu. Józef mógł zrobić dla Niego kołyskę a Maryja lekki jak opłatek podpłomyk z mąki.
To hasło, które w tym roku zachęca do udziału wszystkich mieszkańców miasta. Warto 6 stycznia 2018 r., o godz. 12.30 wyruszyć z Ostrowa Tumskiego w drogę na wrocławski Rynek.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Powiatowe obchody 36. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyły się 13 grudnia w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
W święta Bożego Narodzenia każdy człowiek potrzebuje i szuka bliskości drugiej osoby. Jednocześnie to czas, który pokazuje jak wielu ludzi dotknęła samotność, choroba czy bieda.
To słowa bł. Bernardyny Jabłońskiej, zakonnicy, która w Pizunach, gdzie przyszła na świat, gromadzi coraz więcej ludzi. Z s. Rozalią Piszczek, ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim w Pizunach, rozmawia Małgorzata Godzisz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonej Górze powstaje Centrum Wyjścia z Bezdomności. Schronienie znajdzie tu od 20 do 25 osób – mężczyzn, którzy rokują na powrót do społeczeństwa.
Sługa Boży bp Wilhelm Pluta już za życia był uważany za człowieka o niezwykłej głębi duchowości i za wielki autorytet moralny.
Z ks. kan. Robertem Patro, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, rozmawia Kamil Krasowski.