Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przenoszą nas do Nieba

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamińki

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły „Zelowskie Dzwonki” działające przy parafii ewangelicko – reformowanej w Zelowie. Koncert prowadził ks. Tomasz Pieczko proboszcz parafii z Zelowa.

Repertuar zespołu był zróżnicowany. Wykonali utwory pisane specjalnie na dzwonki, ale także aranżacje tworzone na dzwonki, pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich w Polsce jak również w Stanach Zjednoczonych.

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m.in. „Exultation” Matthewa Comptona, utwór który znakomicie nadaje się do uwielbienia w kościołach, na różnych festiwalach czy koncertach. „Then sings My Soul” to zaaranżowana na dzwonki ręczne pieśń uwielbienia Boga. Bardzo popularna w protestanckich kościołach, napisana w 1885 r. przez Szweda Carla Gustava Boberga. W utworze „A Festive Chime” Kevineʼa McChesneya, współczesnego kompozytora amerykańskiego, usłyszeliśmy kuranty, które zapowiadają dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Natomiast znany utwór Leonarda Cohena zaaranżowany na dzwonki przez Joela Raneyʼa „Hallelujah”, to biblijne zawołanie „niech Bóg – Yahve będzie uwielbiony”. Zachęceni przez panią dyrygent Annę Kimmer nucili wszyscy zgromadzeni w świątyni.

Pierwszy koncert zespołu odbył się 4 kwietnia 1999 r. w Zelowie w dniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Co roku o godz. 16.00 w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się koncert z okazji powstania zespołu. Od 2005 r. koncerty jubileuszowe „Zelowskich Dzwonków” zostały włączone w cykl wydarzeń powiatu bełchatowskiego i odbywają się pod osobistym patronatem starosty. Jest to jedyny zespół w Polsce grający na tzw. dzwonkach ręcznych i dzwonkach ręcznych rurowych. Instrumenty są wytwarzane na zamówienie w fabrykach w USA. Przygotowania do gry trwają kilka lat. W koncercie wystąpiło 14 muzyków grających na około 100 dzwonkach. Jeden z muzyków grał na 12 dzwonkach, a najcięższy z nich ważył ponad 3 kg. Muzycy posługiwali się kilkoma technikami, uderzając specjalną pałeczką, różnie układając dłonie co powodowało zróżnicowanie dźwięków.

Reklama

- Jest to też praca pedagogiczna, zespół dużo ćwiczy. Wydaje się, że dzisiaj młodzi ludzie nie mają chęci zaangażowania, to ja podkreślam, że nasza młodzież przeczy temu schematowi. Oni też tworzą grupę, która razem spędza wiele czasu – powiedział ks. Tomasz Pieczko. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej, w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi, a także za granicą w Czechach, Niemczech.

- Jesteśmy zaprzyjaźnieni z parafią ewangelicko – reformowaną w Zelowie i jej proboszczem ks. Tomaszem, który zaproponował po okresie pandemii powrót do normalności. Zawsze podziwiam zdolności i entuzjazm tych młodych ludzi, którzy chcą grać na dzwonkach, by w ten sposób chwalić Pana Boga. Gdy słucha się „Zelowskich Dzwonków” człowiek przenosi się duszą do Nieba. Tam na pewno jest taka piękna muzyka i na pewno jest wiosna, którą ta muzyka przypomina – mówił ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Koncert zespołu zgromadzeni w kościele przyjęli entuzjastycznie. Znane melodie nucili, a długie brawa na stojąco były podziękowaniem za piękną myzykę i wspaniałe przeżycie. Podziękowanie pani dyrygent i księdzu Tomaszowi złożył ks. Wiesław, wręczając im upominki. - Jestem bardzo radosny i dumny, że dzisiaj w naszym kościele zagościły „Zelowskie Dzwonki” z mojego rodzinnego miasta. To jest bardzo cenne, że zespół jest promowany w kraju i za granicą. To niezwykła duma dla każdego zelowianina, że pochodzą z miasta, które słynie z ekumenizmu – dodał ks. Damian Czerwiński.

2022-06-29 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert patriotyczny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele pw. Świętej Anny, w pięknej scenerii biało-czerwonych kwiatów i flag, odbył się koncert "Blask bitewnej chwały". Organizatorami koncertu była Fundacja Integracja JP II oraz Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczął się pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt

2022-08-09 14:43

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymki

Łukasz Masłowski

Przede wszystkim błaganie o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, ale też modlitwa za Kościół i trwający w nim synod, za młodych o wiarę i wierność chrześcijańskim wartościom - to intencje tegorocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Rozpoczął się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia przybywać teraz będą duże diecezjalne grupy, a w nich tysiące pątników.

W sumie w tygodniu poprzedzającym święto, a więc od 8 do 14 sierpnia dotrze ponad 30 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych. Po przerwie spowodowanej pandemią, która wymusiła znaczne ograniczenia w ruchu pielgrzymkowym, choć go nie zatrzymała, ten rok przynosi ponowne ożywienie i znaczący wzrost uczestników rekolekcji w drodze.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

KAI: Jak Ksiądz Biskup zareagował na artykuł z „Newsweeka”, w którym został oskarżony o molestowanie 8-letniego chłopca?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję