Reklama

Wiadomości

Kwiatkowski: dzięki pierwszej damie w dwóch ośrodkach prezydenckich przebywają już uchodźcy

Dzięki pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie, która angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, w dwóch ośrodkach prezydenckich od kilku dni przebywają już uchodźcy - powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Dodał, że małżonka prezydenta na pewno te miejsca odwiedzi.

[ TEMATY ]

Agata Kornhauser‑Duda

pomoc dla Ukrainy

Grzegorz Jakubowski KPRP/twitter.com/prezydentpl

Kwiatkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda są bardzo wdzięczni Polakom, którzy stanęli na wysokości zadania i pomagają Ukraińcom uciekającym ze swojego kraju, który objęty jest rosyjską agresją.

PAP: Do Polski przybywają codziennie tysiące uchodźców z Ukrainy, czy pierwsza dama spotka się z tymi uchodźcami, którzy są już w Polsce?

Adam Kwiatkowski: Polacy solidarnie organizują pomoc dla Ukrainy. Przyjmują uchodźców, prowadzą zbiórki pieniędzy, przekazują żywność, środki opatrunkowe i wszystko, co jest im potrzebne. Jednym z wielu miejsc w całej Polsce, w którym schronienie znaleźli uciekający przed wojną jest Nadbużański Ośrodek Edukacji im. bł. Karoliny Kózkówny w Broku (woj. mazowieckie), który w minionym tygodniu odwiedziła pierwsza dama.

Podczas tego spotkania ukraińskie kobiety opowiadały o swoich przeżyciach oraz strachu o życie mężów, braci i synów, którzy zostali, by walczyć w obronie swojej ojczyzny. Pani prezydentowa zapewniła je, że Polska będzie udzielać wszelkiej pomocy Ukrainie i jej obywatelom tak długo, jak to będzie konieczne.

W piątek pani prezydentowa spotkała się z uchodźcami w Bojanowie (woj. podkarpackie) oraz Dwikozach i Obrazowie (woj. świętokrzyskie). Podczas tych spotkań zapewniała ich o wsparciu, na jakie mogą liczyć w Polsce uchodźcy z Ukrainy. Mówiła, że jest dumna, że Polacy w tym trudnym czasie pomagają na każdym szczeblu: lokalnym, powiatowym, wojewódzkim czy państwowym.

PAP: Czy małżonka prezydenta jest w kontakcie z Polakami, którzy przebywają na Ukrainie?

A.K.: Od samego początku konfliktu pierwsza dama łączy się z tymi miejscami, w których przebywają liderzy polskich organizacji i duchowni. Rozmawiała telefonicznie m.in. z ojcem Michałem Romanivem z Fastowa, z księdzem Waldemarem Pawelcem, który cały czas jest w Kijowie, z liderką polskiej społeczności w Iwano-Frankiwsku panią Marią Osidacz, a także z księdzem Grzegorzem Semenkowem, kanclerzem kurii charkowskiej.

Reklama

W Pałacu Prezydenckim dzięki działaniom pani prezydentowej mamy stałe łącze z Ukrainą, z naszymi rodakami oraz z tymi osobami, które działają na rzecz chorych i pokrzywdzonych. Wiele kościołów czy klasztorów na Ukrainie to dzisiaj centra wsparcia dla wszystkich pokrzywdzonych ofiar tego strasznego konfliktu. Tam mogą oni znaleźć wsparcie rzeczowe i duchowe. Z wielu z tych miejsc ruszają transporty do Polski dla tych, którzy mogą i chcą opuścić miejsca dotknięte konfliktem.

PAP: W jaki sposób pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda angażuje się w pomoc humanitarną na rzecz Ukrainy i Ukraińców?

A.K: Pomoc, która płynie z Pałacu Prezydenckiego jest kontynuacją akcji pomocowej, która była realizowana od początku prezydentury Andrzeja Dudy - akcji pomocy Polakom na Wschodzie.

W tym roku jeszcze przed wybuchem konfliktu zbrojnego zrealizowane zostały dwie akcje pomocowe. Wsparcie z Polski trafiło do okręgów konsularnych odeskiego i charkowskiego, dzisiaj atakowanych w tak brutalny sposób przez siły rosyjskie. Od wybuchu wojny akcja pomocy realizowana jest już w innej formule, formule solidarności polsko-ukraińskiej. Każdego dnia z Warszawy wyrusza pomoc z Kancelarii Prezydenta, która trafia do potrzebujących wsparcia Ukraińców.

PAP: Czy pani prezydentowa osobiście angażowała się w organizację jakichś zbiórek żywności, leków i innych środków, które zostały wysłane na Ukrainę?

A.K: W Warszawie w pierwszych dniach marca pierwsza dama brała udział w pakowaniu niezbędnych artykułów żywnościowych, środków higienicznych, leków oraz zabawek dla dzieci, które dzięki zorganizowanemu we współpracy z Kancelarią Prezydenta konwojowi humanitarnemu zostały dostarczone do Lwowa. Chore dzieci wymagające natychmiastowej pomocy medycznej z lwowskich szpitali trafiły do trzech placówek hospicyjnych w Polsce - w Krakowie, Łodzi i Toruniu. To kolejni młodzi pacjenci, którzy dzięki wsparciu małżonki prezydenta dotarli w ostatnich dniach do Polski.

Reklama

PAP: W jaki sposób pani prezydentowa chciałaby jeszcze pomóc uchodźcom?

A.K: Warto podkreślić, że pani prezydentowa zdecydowała też o tym, że w dwóch ośrodkach prezydenckich od kilku dni przebywają już uchodźcy z Ukrainy. Te miejsca na pewno już niedługo odwiedzi pierwsza dama.

Właściwie na każdym spotkaniu z pierwszą damą pada ze strony uchodźców wiele pytań związanych z ich aktualną sytuacją. Dlatego z inicjatywy małżonki prezydenta Kancelaria Prezydenta przygotowała ulotkę z podstawowymi informacjami dla obywateli Ukrainy. Znajdą tam oni niezbędne dane dotyczące pierwszych kroków po przekroczeniu granicy, opieki medycznej, nauki i pracy.

2022-03-06 12:50

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z ofiarami wojny na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Archiwum MFS

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

    Dzisiaj oraz w Środę Popielcową odbędą się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

    W związku z zaistniałą sytuacją w Archidiecezji Krakowskiej jest organizowana zbiórka środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję