Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Benedykt XVI wspomina Światowe Dni Młodzieży

Benedykt XVI niezwykłym wydarzeniem kościelnym nazwał XX Światowy Dzień Młodzieży, w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański 28 sierpnia. Jak w każdą niedzielę, również tym razem na dziedzińcu papieskiej letniej rezydencji zebrało się kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym także z Polski. Po wygłoszeniu swych refleksji Papież odmówił z wiernymi modlitwę maryjną i udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa, a na zakończenie spotkania pozdrowił ich w różnych językach.
Ojciec Święty powiedział m.in: „Prawdziwie niezwykłym doświadczeniem kościelnym było to, co przeżyliśmy w Kolonii w ubiegłym tygodniu z okazji Światowego Dnia Młodzieży z udziałem wielkiej liczby młodych ludzi ze wszystkich stron świata, którym towarzyszyło wielu biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic. Było to opatrznościowe wydarzenie łaski dla całego Kościoła. Przemawiając do niemieckich biskupów na krótko przed powrotem do Włoch, powiedziałem, że młodzi skierowali do swych pasterzy, a w pewnym sensie do wszystkich wierzących, orędzie, które jednocześnie jest prośbą: «Pomóżcie nam być uczniami i świadkami Chrystusa. Przybyliśmy jak Mędrcy, by spotkać Go i uwielbić». Z Kolonii młodzież wyruszyła w drogę powrotną do swych miast i krajów, ożywiana wielką nadzieją, nie tracąc jednakże z pola widzenia licznych trudności, przeszkód i problemów, które w naszych czasach towarzyszą prawdziwemu poszukiwaniu Chrystusa i wiernemu przylgnięciu do Jego Ewangelii.
Nie tylko młodzież, ale również wspólnoty i sami pasterze muszą coraz lepiej uświadamiać sobie fakt podstawowy dla ewangelizacji: tam, gdzie Bóg nie jest na pierwszym miejscu, gdzie nie jest uznawany i wielbiony jako najwyższe Dobro, tam godność człowieka wystawiona jest na niebezpieczeństwo. Dlatego bezzwłocznie należy doprowadzić dzisiejszego człowieka do odkrycia prawdziwego oblicza Boga, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie. W ten sposób również dzisiejsza ludzkość będzie mogła, podobnie jak Mędrcy, paść przed Nim na twarz i oddać Mu pokłon. Mówiąc do niemieckich biskupów, przypomniałem, że «adoracja nie jest luksusem, lecz priorytetem».
Poszukiwanie Chrystusa musi być nieustannym dążeniem wierzących, młodzieży i dorosłych, wiernych i ich pasterzy. Należy zachęcać do tych poszukiwań, wspierać je i prowadzić. Wiara nie jest samym tylko przylgnięciem do zbioru dogmatów, które ugasiłyby pragnienie Boga obecne w sercu człowieka. Przeciwnie, przenosi ona człowieka w pochodzie czasu ku Bogu, wciąż nowemu w swej nieskończoności. Chrześcijanin jest więc jednocześnie tym, który szuka, i tym, który znajduje. To właśnie sprawia, że Kościół jest młody, otwarty na przyszłość, bogaty w nadzieję dla całej ludzkości”.

Reklama

Audiencja Generalna

„Solidarność” powiewem nowego ducha w dziejach Europy

31 sierpnia na Placu św. Piotra zebrało się ok. 11 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym kilkaset osób z Polski. Papież rozważał Psalm 127 [126]: „Pomyślność pochodzi od Boga”. Wskazał m.in. na kryzys demograficzny w niektórych częściach świata, przez co w krajach nim dotkniętych „brakuje energii, świeżości, a także przyszłości, która uobecnia się w dzieciach”.
Po odczytaniu katechezy Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Po polsku powiedział: „Witam obecnych tu Polaków. Dziś przypada dwudziestopięciolecie powstania «Solidarności». Dziękuję Bożej Opatrzności za powiew nowego ducha, jaki ten ruch wniósł w dzieje współczesnej Europy. Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy troszczą się o zachowanie sprawiedliwości społecznej i o dobro ludzi pracy. Przekażcie moje błogosławieństwo Waszym najbliższym. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uchwała „Solidarności” w hołdzie Janowi Pawłowi II

„Dziękujemy Bogu za możność obcowania przez tyle lat z Karolem Wojtyłą, wyjątkowym człowiekiem i kapłanem, z Janem Pawłem II, jednoczącym ludzi na całym świecie, z Ojcem Świętym, świętym naprawdę” - napisali uczestnicy XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w laudacji, którą opatrzono uchwałę Hołd pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie dokumentu związkowcy zobowiązują się wypełnić postawione przed nimi przez Jana Pawła II zobowiązania.
Związkowcy wyliczają w laudacji zasługi zmarłego Papieża, zwłaszcza natchnienie do pokojowej rewolucji. „Dziękujemy Janowi Pawłowi II za Jego pielgrzymki do Polski i prorocze wezwanie: «Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi», które natchnęło miliony Polaków odwagą do upomnienia się o swoje prawa, upomnienia bez gwałtu i przemocy” - czytamy w laudacji. Dziękują również za modlitwę i za wspieranie NSZZ „Solidarność”, za nauczanie o prawdzie i miłości, wlewanie w ludzkie serca nadziei, za pielgrzymowanie po świecie i Polsce, za Dni Młodzieży.
W laudacji związkowcy przywołują słowa, które 11 listopada 2003 r. powiedział do nich Ojciec Święty: „«Solidarność» winna wrócić do swoich korzeni, do ideałów, jakie przyświecały jej jako związkowi zawodowemu. Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć «Solidarności»”. I przyrzekają: „Uroczyście zobowiązujemy się te zadania pozostawione przez Ojca Świętego wypełnić”.

Reklama

NSZZ „Solidarność” do Benedykta XVI

Związkowcy zgromadzeni 30 sierpnia w hali „Olivia” w Gdańsku na XVIII Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” wystosowali list do Benedykta XVI. Dziękują w nim za wspomnienie ludzi pracy podczas pierwszej po wyborze modlitwy Anioł Pański, przesyłają życzenia i proszą o błogosławieństwo, aby mogli „sprostać trudom budowania Ojczyzny”.
W ciągu dwudziestu czterech lat ruchu zjazdowego stało się już tradycją, że delegaci zebrani na każdym zjeździe NSZZ „Solidarność” wysyłają list do Ojca Świętego. Tym razem po raz pierwszy odbiorcą dokumentu jest nowy Papież Benedykt XVI.

Reklama

Papież przyjął Orianę Fallaci

27 sierpnia Benedykt XVI przyjął w Castel Gandolfo Orianę Fallaci. Potwierdzając tę wiadomość, źródła watykańskie podkreśliły, że spotkanie odbyło się na życzenie słynnej włoskiej dziennikarki i pisarki. W swych niedawnych publikacjach i wywiadach twierdziła ona, że Papież zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stanowi islam dla Europy i chrześcijaństwa.
Pisarka zapewnia zawsze, że jest osobą niewierzącą, a jej sympatia dla Kościoła katolickiego, szczególnie zaś dla kard. Josepha Ratzingera, obecnie Benedykta XVI, nie wynika z żadnych kalkulacji.
Komentując jej słowa: „Jeżeli ateistka i Papież twierdzą to samo, to znaczy, że jest w tym coś z prawdy”, rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego bp Rino Fisichella powiedział niedawno: „Ci, którzy faktycznie myślą, zawsze się spotkają. Jeżeli wyjdzie się poza formy relatywizmu, do których się przyzwyczailiśmy, jeśli przezwycięży się pewne schematy i słabość myślenia, można osiągnąć głęboką jedność”.
Oriana Fallaci zachwycona była apelem, jaki kard. Ratzinger skierował w swej ostatniej książce Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur do niewierzących: „Postępujcie tak, jak gdyby Bóg istniał (Veluti si Deus daretur)”.

Papieskie kondolencje

Serdeczne wyrazy współczucia i zapewnienia o bliskości w modlitwie przesłał Benedykt XVI arcybiskupowi Paryża na wieść o pożarze budynku w tym mieście, który pociągnął za sobą liczne ofiary śmiertelne i wielu rannych. W depeszy, podpisanej w imieniu Papieża przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano, stwierdzono, że Ojciec Święty łączy się w modlitwie z rodzinami pogrążonymi w bólu i powierza ofiary miłosierdziu Bożemu.
Papież „prosi Pana o podtrzymanie rodzin, które straciły swych najbliższych, zwłaszcza dzieci, aby zachowały męstwo i znalazły niezbędne wsparcie do przetrwania tej próby, oraz wyraża głębokie współczucie dla rannych i uznanie za odważną pracę dla ratowników, których pozdrawia” - czytamy w tekście.
Z głębokim smutkiem Benedykt XVI przyjął wiadomość o licznych ofiarach huraganu „Katrina”, który nawiedził Nowy Orlean, siejąc śmierć i zniszczenie. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano wystosował w imieniu Papieża telegram z kondolencjami na ręce amerykańskich władz państwowych i kościelnych. W telegramie kard. Sodano zapewnił, że Benedykt XVI prosi Boga o siłę i pocieszenie dla rodzin okrytych żałobą i modli się w intencji tych, którzy niosą pomoc.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Rozważanie 15

CZYTAJ DALEJ

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję