Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żarkach 20 października. Uczestniczyli w niej córka Franciszka Jędrychy Anna Cicha wraz z mężem Zbigniewem Cichym oraz Małgorzata Jędrycha-Gorczyca, wnuczka Józefa Jędrychy, brata Franciszka, wraz z mężem Stanisławem. Modlitwę odmówił ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.
– Akcja ma celu uhonorowanie powstańców śląskich, którzy spoczywają na terenie województwa śląskiego – powiedział prowadzący spotkanie dr Dominik Abłamowicz z IPN. Anna Cicha usłyszała o inicjatywie w radiu. – Zadzwoniłam i dalej sprawę poprowadził IPN – przyznała. Jak dodała, „w domu zawsze dużo opowiadało się o historii”. – Pewne fakty były dla mnie i mojego rodzeństwa oczywiste – podkreśliła. – Znak pamięci na żareckim cmentarzu potwierdza zaangażowanie mieszkańców żareckiej ziemi w walkę o przynależność Śląska do Polski – zaznaczył burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Franciszek Jędrycha urodził się 8 marca 1897r. Służył w 20. Pułku Ziemi Krakowskiej. W latach 1919-20 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w walkach w obronie Lwowa. W 1921 r. uczestniczył w III powstaniu śląskim. W trakcie II wojny światowej udzielał pomoc Żydom. Zmarł 26 listopada 1967 r. Wychował dziewięcioro dzieci.
Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r., w 100. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację: „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu. Teraz znajduje się on w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.
Wydarzenie zorganizował Oddział IPN w Katowicach. Uczestniczyli w nim również poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Żarkach oraz harcerze z Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej.