Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świadectwem swego życia Maryja dodaje nam otuchy, abyśmy uwierzyli w spełnienie się obietnic Bożych. Wzywa nas, abyśmy mieli w sobie ducha pokory, słuszną wewnętrzną postawę stworzenia wobec Stwórcy; zachęca nas, abyśmy pokładali bezpieczną nadzieję w Chrystusie, który realizuje w całej pełni plan zbawczy nawet wtedy, gdy wydarzenia wydają się ciemne i trudne do przyjęcia. Jako Gwiazda jaśniejąca, Maryja prowadzi nasze kroki na spotkanie nadchodzącego Pana.

Jan Paweł II (z rozważań przed modlitwą "Anioł Pański" - 8 grudnia 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Witam pielgrzymów z Polski. W szczególności pozdrawiam grupy parafialne z Częstochowy, Lubina, Warszawy i Wieliczki; grupy specjalne z Krakowa pracowników agencji ´Kraktours´ i ´Rastur´, z Wrocławia Klub Ludzi Życzliwych, z Warszawy stowarzyszenie ´Promocja´, z Lublina Chór Katedralny i Akademii Rolniczej. Ponieważ już blisko jesteśmy świąt Bożego Narodzenia, życzę wszystkim pielgrzymom z Polski wesołych świąt!"

Audiencja generalna, 13 grudnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

Reklama

Pamięć o uchodźcach i podkreślenie roli katechetów w Kościele były głównymi tematami rozważań Jana Pawła II przed południową modlitwą maryjną Anioł Pański 10 grudnia br. na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty odmówił ją na zakończenie Mszy św., sprawowanej w ramach Jubileuszu Katechetów i Nauczycieli Religii. Jan Paweł II powiedział m.in.: "W tych dniach wspominamy uchwalenie przed 50 laty Statutu Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Jest to ważna data dla wielu ludzi, którzy - zmuszeni do ucieczki z własnych krajów z powodu wojny lub prześladowań - znaleźli w ramach tego programu ochronę i opiekę na każdym kontynencie.
Ważne jest to również dla tych mężczyzn i kobiet, którzy zaoferowali czas, inteligencję, wielkoduszną gotowość poza swymi obowiązkami pracowniczymi, aby pomagać tym uchodźcom znajdującym się w sytuacji szczególnie ciężkiej i niebezpiecznej. Ku nim kieruje się wdzięczność wspólnoty międzynarodowej wraz z zaangażowaniem na rzecz ochrony ich nienaruszalności i podtrzymywania dzieła humanitarnego, także z niezbędnym wsparciem ekonomicznym. W solidarności międzynarodowej i w dialogu politycznym możliwe jest znalezienie takich rozwiązań, aby przyjęcie uchodźców nie było zbyt uciążliwe w niektórych krajach i aby znajdowali oni w instytucjach i strukturach publicznych obronę swych praw i swych podstawowych swobód.
Przed zakończeniem tej uroczystej celebry pragnę skierować słowo wdzięczności i zachęty do wszystkich katechetów i nauczycieli religii obecnych tutaj i tych wszystkich, którzy łączą się z nami duchowo. Dziękuję Wam, Najdrożsi, za Wasz zapał misyjny i za gorliwość, z jaką poświęcacie się dziełu katechezy i nauczaniu religii.
Właśnie aby zachęcić Was do dalszych działań w tym duchu misyjnym, jaki charakteryzuje dzisiejszy dzień jubileuszowy, wręczę wkrótce pięciu małżeństwom katechetów, reprezentującym wszystkie kontynenty, Katechizm Kościoła Katolickiego. Chciałbym tym gestem podkreślić, że w różnorodności języków i kultur katecheci są powołani do głoszenia na całym świecie tej samej Prawdy: Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata wczoraj, dziś i zawsze".
Jan Paweł II pozdrowił pielgrzymów w różnych językach. Do Polaków powiedział: "Serdecznie pozdrawiam katechetów z Polski - kapłanów, siostry zakonne i nauczycieli świeckich. Kościół powierzył Wam odpowiedzialne zadanie przekazywania nauki Chrystusa i dawania świadectwa o Jego zbawczej miłości. Niech to jubileuszowe spotkanie u grobów apostolskich będzie dla Was czasem szczególnego otwarcia na światło i moc Ducha Świętego, abyście umocnieni łaską owocnie pełnili Waszą apostolską posługę w nowym tysiącleciu. Niech Bóg błogosławi Wam i wszystkim katechetom w Polsce!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz Taksówkarzy

9 grudnia br. w cotygodniowej sobotniej audiencji dla pielgrzymów Roku Świętego udział wzięli uczestnicy Jubileuszu Taksówkarzy. Zorganizowała go rzymska spółka "Radio Taxi 35-70". Obecni byli też kierowcy z kilku krajów Europy: Francji, Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przekazali oni Janowi Pawłowi II samochód terenowy dla misjonarzy pracujących na Madagaskarze. Papież podziękował za dar i powiedział, że praca taksówkarzy jest "cenną posługą dla wspólnoty". Podkreślił, że pociąga ona za sobą stały kontakt z ludźmi: "Możecie w ten sposób poznać rozmaite oblicza społeczeństwa, nierzadko wysłuchując zwierzeń pasażerów. Bądźcie zawsze uprzejmi i cierpliwi i starajcie się wprawiać wszystkich, z którymi się stykacie, w pogodny nastrój".
Ojciec Święty wyraził też przekonanie, że taksówkarze mogą prowadzić działalność ewangelizacyjną, jeżeli będą w stanie " przekazać swym rozmówcom radość swej wiary i chrześcijańskiego zaangażowania. Będzie to możliwe, jeśli nie zaniedbacie postępowania w wiedzy o Chrystusie i Jego Ewangelii. (...) W każdym, kogo spotykacie, starajcie się rozpoznać brata, którego należy miłować i któremu trzeba służyć" - zakończył Papież.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Watykanie

Reklama

Odmówieniem przez Jana Pawła II modlitwy maryjnej Anioł Pański rozpoczęły się 8 grudnia br. w Watykanie obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po modlitwie Papież pozdrowił w różnych językach pielgrzymów z poszczególnych krajów, m.in. członków Papieskiej Akademii Niepokalanej z jej honorowym przewodniczącym - kard. Andrzejem Marią Deskurem na czele.
W rozważaniach poprzedzających modlitwę Ojciec Święty podkreślił "niezwykły i niewyrażalny przywilej" Maryi, jakim było zachowanie Jej od grzechu pierworodnego i od wszelkiej winy, aby " mogła być godnym mieszkaniem Słowa Wcielonego".
Po południu Ojciec Święty modlił się u stóp figury Matki Bożej na rzymskim placu Hiszpańskim. Podczas krótkiej medytacji przypomniał m.in. obrady Soboru Watykańskiego II zakończone 35 lat temu. Następnie udał się na okolicznościowe nabożeństwo do bazyliki Santa Maria Maggiore, najstarszej świątyni maryjnej świata. W tym roku połączone było ono z odśpiewaniem starożytnego hymnu maryjnego Akatyst, w związku z czym przybyli także przedstawiciele katolickich Kościołów Wschodnich.
Na zakończenie nabożeństwa Papież wygłosił homilię. Powiedział m.in.: "Dziś wieczorem przepaja nas głęboka radość: radość wychwalania Maryi hymnem Akatyst, tak drogim wschodniej tradycji... Aż 144 razy wzywa nas on do powtórzenia wobec Maryi słów pozdrowienia archanioła Gabriela: Ave Maria! Przypomnieliśmy etapy Jej życia i wychwalaliśmy Wszechmocnego za cuda, jakich w Niej dokonał: od dziewiczego poczęcia, początku i źródła nowego stworzenia, po Jej Boskie macierzyństwo, udział w misji Syna, szczególnie w chwilach Jego męki, śmierci i zmartwychwstania".

Jubileusz Katechetów i Nauczycieli Religii

W dniach 9-10 grudnia br. odbył się w Watykanie Jubileusz Katechetów i Nauczycieli Religii. Spotkanie ponad 7 tys. katechetów z różnych stron świata zakończyła Msza św. na Placu św. Piotra, której przewodniczył Jan Paweł II. Wraz z nim koncelebrowało m.in. 6 kardynałów, w tym kard. Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Eduardo Martinez Somalo - prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz kard. Alfonso Lopez Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, 19 arcybiskupów i biskupów.
W homilii Ojciec Święty podkreślił, że "doświadczenie wiary zawsze potrzebuje pośredników, którzy powinni zarazem być świadkami. (...) Któż z nas nie jest wdzięczny Bogu za dobrego katechetę - kapłana, zakonnika, siostrę zakonną, osobę świecką - wobec którego ma dług za pierwszy kontakt z tajemnicą chrześcijaństwa?".
"Nie wystarczy jednak intelektualna znajomość Chrystusa i Jego Ewangelii - dodał Papież. - Wierzyć w Niego bowiem, to iść za Nim. Dlatego powinniśmy uczyć się od apostołów, wyznawców wiary, od świętych wszystkich czasów, którzy przyczynili się do głoszenia i miłowania Imienia Chrystusa".
Nawiązując do postaci i działalności św. Jana Chrzciciela, Jan Paweł II zwrócił uwagę, że również w naszych czasach wiele jest " ścieżek, które należy prostować", gdyż "niektórzy wierni z całościowego i niezmiennego dziedzictwa wiary wybierają subiektywnie pewne elementy, kierując się dominującą mentalnością i oddalając się w ten sposób od głównego traktu ewangelicznej duchowości, odwołując się do nieokreślonych wartości opartych na konwencjonalnej i irenistycznej moralności. W każdych warunkach, w każdym środowisku, w porę i nie w porę, trzeba z odwagą przedstawiać Ewangelię Chrystusową, orędzie szczęścia dla każdego człowieka, bez względu na wiek, pochodzenie, kulturę czy narodowość" - podkreślił Ojciec Święty.
Na zakończenie Papież złożył hołd licznym katechetom, którzy "różnego rodzaju cierpieniem, a często również życiem, zapłacili za swoją wierność Ewangelii, i wspólnotom, do których byli posłani. (...) Ich przykład niech będzie bodźcem i zachętą dla każdego z Was - powiedział Jan Paweł II. - Oby każdy człowiek mógł w Chrystusie widzieć zbawienie Boże! Dlatego musi on Go spotkać, poznać Go i pójść za Nim. Oto, moi Drodzy, misja Kościoła, oto Wasza misja! Papież mówi Wam: Idźcie! Jak Jan Chrzciciel szykujcie ścieżki Panu, co nadchodzi" - zakończył kazanie Papież.

Nowy patriarcha melchicki we "wspólnocie kościelnej"

9 grudnia br. Jan Paweł II przyjął do "wspólnoty kościelnej" (ecclesiastica communio) nowego patriarchę Antiochii katolickich greków melchickich Grzegorza III (Loutfiego Lahama). Tym samym zatwierdził wybór, jakiego dokonał 29 listopada w Raboueh (Liban) Synod Katolickiego Kościoła Grecko-Melchickiego.
W liście do nowego patriarchy Ojciec Święty wyraził radość z tego wyboru i wdzięczność "Bogu Wszechmogącemu za ten dar dla Jego Kościoła". Jednocześnie życzył zwierzchnikowi katolickiego Kościoła melchickiego wielu łask Bożych i zapewnił go o swej miłości braterskiej, dodając, że z radością zatwierdza go na tym stanowisku. Zapewnił go o swej stałej i ufnej modlitwie do Ojca Miłosierdzia, aby za pośrednictwem Przenajświętszej Matki Bożej jego misja patriarsza była obficie wypełniona darami.
Na zakończenie swego listu Ojciec Święty przekazał gorące błogosławieństwo apostolskie patriarsze, biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wszystkim wiernym katolickiego Kościoła melchickiego.
Nowy patriarcha Antiochii, Aleksandrii, Jerozolimy i Całego Wschodu Katolickiego Kościoła Grecko-Melchickiego (tak brzmi pełny jego tytuł) urodził się 15 grudnia 1933 r. w syryjskim mieście Daraya na terenie melchickiej archidiecezji damasceńskiej. Wstąpił do melchickiego Zakonu Bazylianów Najświętszego Zbawiciela, w którym przyjął święcenia kapłańskie 15 lutego 1959 r. W 1974 r. został tymczasowym wikariuszem patriarszym w Jerozolimie, a 9 września 1981 r. Synod Kościoła wybrał go biskupem pomocniczym i protosyngielem (kanclerzem) tego miasta, które stanowi wprawdzie odrębną jednostkę kościelną, ale zależną bezpośrednio od melchickiego Patriarchatu Antiocheńskiego. Sakry udzielił mu osobiście 27 listopada tegoż roku patriarcha Maximos V Hakim, po którym przejął obecnie stanowisko.
Zgodnie z Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich wybór każdego biskupa, w tym także zwierzchnika Kościoła (zwykle z tytułem patriarchy), wymaga zatwierdzenia przez Papieża, który udziela w takim wypadku tzw. ecclesiastica communio, czyli przyjmuje elekta do wspólnoty kościelnej. Z tą chwilą nowy hierarcha obejmuje urząd i następuje jego intronizacja.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być znakiem nadziei, tam, gdzie nie ma nadziei

2024-12-25 02:59

screen YT

Pasterce w katedrze wrocławskiej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. - mamy wskazywać na Jezusa Chrystusa, Informować, że jest żywy i prawdziwy oraz prowokować innych swoim stylem życia - mówił biskup w czasie homilii.

Narodzenie Pańskie to radosna uroczystość, stąd też bp Jacek podkreślał charakter radości i wyraził także słowa w tym duchu względem uczestników Eucharystii. - Gdy sięgniemy do czasów Jezusa, możemy powiedzieć, że rodzi się w zwyczajnych okolicznościach. Cesarz August ogłasza spis ludności, Józef posłuszny prawu idzie do Betlejem, bo pochodzi z rodu Dawida. Józefowi towarzyszy Maryja, dla której przychodzi czas rozwiązania, a Chrystus rodzi się w grocie betlejemskiej. Maryja owinęła go w pieluszki i położyła w żłobie. Wszystko byłoby zwyczajne, gdyby nie chwała Pańska oświeciła to miejsce i słowa Anioła: “Nie bójcie się. Zwiastuję wam radość wielką. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel - zaznaczył biskup, dodając: - W tym wydarzeniu przyjścia Jezusa na świat spełniło się proroctwo proroka Izajasza: “Naród kroczący w ciemności, ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami kraju mroków zabłysło światło.”
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: jeśli nie uznajemy prawdy, że Bóg dał nam swojego Syna, to po co świętujemy?

– Jeżeli ktoś nie uznaje w duchu wiary, że Syn Boga stał się człowiekiem, to jaki sens ma świętowanie Bożego Narodzenia? – zapytał abp Wacław Depo podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

– Przyszliśmy tutaj, aby po raz kolejny pokonać mroki tego świata, który wcale nie ułatwia nam refleksji nad tym, co przeżywamy w Boże Narodzenie. Wprost przeciwnie – świat jakby się zaprzysiągł, aby nam odebrać tę radość i nowość wejścia Chrystusa w ludzki świat i historię – zauważył w homilii metropolita częstochowski. – Ta radość płynie z faktu, że w zapadłej mieścinie Judei, w Betlejem, w 14 r. panowania cezara rzymskiego Oktawiana Augusta, narodził się nie tylko jakiś zwykły człowiek, ale narodził się Syn Boga w ludzkiej naturze – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Bez Boga człowiek się nie zbawi

2024-12-25 23:01

Biuro Prasowe AK

    – Każdy z nas powinien świadczyć słowem i życiem, że jedyną nadzieją naszego świata jest Ten, który narodził się w Betlejem dwa tysiące lat temu. Każdy z nas powinien również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób ma o Nim świadczyć w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. w Uroczystość Narodzenia Pańskiego sprawowanej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Na początku liturgii kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach ks. Tomasz Szopa powitał wszystkich i wyraził radość z licznie zgromadzonych wiernych. Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił obecność małych dzieci – zwłaszcza tych, które urodziły się w ostatnim roku i zapowiedział, że będzie modlił się w intencji wszystkich uczestników liturgii oraz ich bliskich, a także mieszkańców Krakowa i przybywających do miasta gości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję