Reklama

Polska

18 lutego modlitewne czuwanie ze św. Janem Pawłem II z wielu miejsc w Polsce

Akcja „#Święty4ever - Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze -” 18 lutego połączy na wspólnej modlitwie w intencji chorych, starszych oraz potrzebujących wiele miejsc w Polsce. W styczniu modlono się w intencji rodzin oraz dzieci nienarodzonych. W tym miesiącu w inicjatywę włączą się m.in. Wadowice rodzinne miasto św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

modlitwa

czuwanie

św. Jan Paweł II

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zachęta do udziału zostanie skierowana z Jasnej Góry w wigilię wydarzenia 17 lutego podczas modlitwy apelowej z Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Święty Jan Paweł II jest patronem rodzin. Wracać trzeba do korzeni, do szacunku wobec rodziny, której dzisiaj pozycja jest często dewaluowana. Chcemy propagować papieskie nauczanie o świętości małżeństwa, o świętości każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci - mówi ks. Jarosław Żmija proboszcz parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach. Zwraca uwagę, że 18 lutego, przypada 80. rocznica śmierci ojca św. Jana Pawła II. W wadowickiej bazylice jej obchody zostaną połączone z modlitwą w ramach akcji „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - #Święty4ever”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. dr Andrzej Scąber delegat metropolity krakowskiego w procesach kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II.

Kustosze Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej ojcowie Bernardyni również włączą się w akcję „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - #Święty4ever”. – Każdego 18 dnia miesiąca, do maja włącznie, w bazylice przy cudownym obrazie Matki Bożej Kalwaryjskiej odbywać się będą nabożeństwa w ramach inicjatywy „Święty4ever”. Rozpoczęcie w godzinie Apelu Jasnogórskiego i zakończenie o godz. 21.37 – zapowiada o. Tarsycjusz Bukowski OFM rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium. W modlitwie będzie można uczestniczyć osobiście, albo za pośrednictwem mediów społecznościowych, transmisja na sanktuaryjnym profilu na Facebooka oraz kanale YouTube.

Inicjatywę „Święty4ever” podejmie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W sanktuarium modlitwa rozpocznie się o godz. 21.15 w Kaplicy Kapłańskiej przy płycie z pierwszego grobu św. Jana Pawła II. Zakończy ją o godz. 21.37 błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, udzielane w czasie pandemii, z sanktuaryjnej wieży.

Reklama

O znaczeniu akcji mówi kustosz tego sanktuarium ks. Tomasz Szopa. – Dorastają pokolenia ludzi młodych, którzy nie mieli już okazji spotkać osobiście św. Jana Pawła II, gdyż urodzili się pod koniec jego pontyfikatu czy też już po jego śmierci. Nauczanie Jana Pawła II pozostaje nadal aktualne i atrakcyjne, również dla młodzieży. Jednak, aby ludzie młodzi mogli się o tym przekonać, musi ich ktoś zachęcić do pochylenia nad nim, i właśnie w tę misję wpisuje się akcja „Święty4ever”- ocenia ks. Szopa. Kapłan zwraca uwagę, że inicjatywa ta jest również realizacją papieskiego wezwania do wychodzenia z Ewangelią na współczesne areopagi świata.

Nabożeństwo ze św. Janem Pawłem II w ramach akcji „Święty4ever” zostanie również zorganizowane:

w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, transmisja na żywo na stronie sanktuarium na Facebooku oraz na kanale na YouTube, godz. 17:30;

w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, transmisja na żywo na stronie sanktuarium na Facebooku, godz. 17:30;

w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem-Krzeptówkach, transmisja na żywo na stronie internetowej sanktuarium, godz. 20:00;

w Bazylice św. Floriana w Krakowie, transmisja na żywo na kanale bazyliki na YouTube, godz. 19:00;

w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach, transmisja na żywo na stronie parafii na Facebooku, godz. 21:00;

w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, transmisja na żywo na stronie parafii na Facebooku, godz. 20:30;

w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Piaskach Wielkich, transmisja na kanale parafii na YouTube, godz. 18:30;

w kościele Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej, transmisja na żywo na kanale parafii na YouTube, godz. 21:00;

w kościele Dziesięciu Tysięcy Męczenników z Góry Ararat w Niepołomicach, transmisja na żywo na stronie parafii na Facebooku, godz. 21:00;

Reklama

w kościele św. Stanisława BM w Andrychowie, transmisja na żywo na stronie internetowej parafii, godz. 21:00;

w kościele Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej, transmisja na żywo na stronie parafii na Facebooku, godz. 17:00;

w kościele Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie, transmisja na żywo na stronie parafii na Facebooku, godz. 17:30.

Księża, którzy chcieliby zorganizować nabożeństwo w swoich parafiach oraz otrzymać przygotowane na tę okazję materiały proszeni są o przesłanie wiadomości na adres swiety4ever@gmail.com.

***

„Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever” - jest to oddolna inicjatywa duszpasterska, która gromadzi ludzi pragnących wyrazić swoją bliskość ze św. Janem Pawłem II. Jej celem jest zgłębianie nauczania Papieża Polaka, ale także modlitwa za jego wstawiennictwem oraz pomoc potrzebującym. Akcja trwa do 18 maja 2021 br., czyli do 101. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

W jaki sposób każdego dnia można się włączyć w akcję „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever”?

Aby ją podjąć wystarczy codziennie modlić się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II o godz. 21.37 czyli w godzinie przejścia do Domu Ojca Papieża Polaka. Następne zadanie, do którego jesteśmy zachęcani, to czytanie tekstów papieskich. W poniedziałki, środy oraz piątki fragmenty z papieskiego nauczania publikowane są w mediach społecznościowych na kontach swiety4ever na Facebooku oraz Twitterze z hasztagiem #CzytamyŚwJPII.

Nie byłoby tej akcji bez wezwania do realizacji w życiu nauczania św. Jana Pawła II. Tu konkretnie chodzi o pomoc Potrzebującym. W lutym w związku z przypadającym w tym miesiącu Światowym Dniem Chorego, szczegółowa intencja podejmowanej w ramach akcji modlitwy obejmuje osoby chore, cierpiące, starsze.

Wydarzenie „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever” jest obecne także w przestrzeni publicznej. Znakiem włączenia się w nie jest wystawiony wizerunek św. Jana Pawła II w oknach domów czy też mieszkań.

Reklama

Do wywieszania flagi papieskiej, organizatorzy zapraszają szczególnie w dniach: 2 IV (rocznica śmierci Ojca Świętego); 27 IV (rocznica kanonizacji Papieża Polak); oraz od 13 do 18 maja (w tych dniach wspominamy rocznicę zamachu na Jana Pawła II i zarazem cudownego ocalenia oraz rocznicę jego urodzin).

Inicjatywie oraz wszystkim biorącym w niej udział błogosławieństwa udzielili: ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz ks. bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki.

2021-02-12 18:23

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjne czuwanie w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 42/2016, str. 4

[ TEMATY ]

małżeństwo

czuwanie

Piotr Lorenc

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję