Reklama

„MATER VERBI” 2011

Niedziela świdnicka 40/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu miała miejsce XV Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę Podczas pielgrzymki, która odbywała się pod hasłem „«Deo et Patriae». 30 lat powrotu «Niedzieli» (1981-2011), redaktor naczelny tygodnika ks. inf. Ireneusz Skubiś wręczył medale „Mater verbi” 2011. W tym roku wśród wyróżnionych angażujących się w apostolat słowa w diecezji świdnickiej byli: ks. Wojciech Baliński, redaktor „Niedzieli Świdnickiej” i sekretarz Biura Prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej, ks. Łukasz Ziemski, redaktor „Niedzieli Świdnickiej” i zarazem rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej, redaktor Julia A. Lewandowska oraz księża proboszczowie - ks. prał. Wiesław Brachuc, proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu, oraz ks. prał. Romuald Brudnowski, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła Kudowie-Zdroju - Czermnej.
- W tym roku edycja świdnicka będzie przeżywała 5. rocznicę istnienia - mówi ks. Wojciech Baliński. - Od samego początku jej funkcjonowania wielką życzliwością dla naszej redakcji wykazuje się ks. prał. Wiesław Brachuc. Z wielką życzliwością przyjął naszą redakcję pod swój dach. Pomieszczenia redakcyjne znajdują się na terenie plebanii parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Jak wiadomo, obecność redakcji wymaga różnego rodzaju nakładów finansowych związanych z jej funkcjonowaniem na co dzień. Dzięki życzliwości Księdza Prałata redakcja może wciąż dobrze prosperować i w dobrych warunkach zajmować się przygotowywaniem „Niedzieli Świdnickiej” - dodaje ks. Baliński. - Ks. prał. Romuald Brudnowski jako główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę od samego początku istnienia „Niedzieli Świdnickiej” wspiera jej rozwój i promuje ją wśród pielgrzymów. Tygodnik Katolicki „Niedziela” sprawuje patronat medialny nad pielgrzymką, co ma swój wyraz na oficjalnej stronie: pielgrzymka-swidnicka.pl. Każdego roku medialną obsługą pielgrzymki zajmuje się dziennikarz „Niedzieli Świdnickiej” zaproszony do współpracy przez ks. Romualda. W roku 5-lecia istnienia edycji należy zaznaczyć, że wkład ks. Romualda w promocję edycji ma znaczący charakter.
Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 10, której przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zebranych w świątyni pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski: „Niech to spotkanie na Jasnej Górze, przy Matce i z Matką, z «Pierwszą Redaktorką» Tygodnika, będzie dla nas wszystkich i owocne, i budujące, i inspirujące, i wlewające w nasze serca nadzieję” - mówił, życząc jednocześnie, by „Niedziela”, poprzez swoje treści, prowadziła czytelników „drogą prawdy, drogą wierności Bogu i polskim tradycjom”. O. Roman Majewski podziękował serdecznie redaktorowi naczelnemu Tygodnika za Jego „obecność w życiu Jasnej Góry”.
Homilię wygłosił kard. Stanisław Nagy, przyjaciel Tygodnika, kapłan ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, profesor zwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie, wykładowca teologii fundamentalnej i ekumenicznej (Ksiądz Kardynał obchodził 30 września 90. urodziny). Na zakończenie Eucharystii Redaktor Naczelny „Niedzieli” odnowił Akt Oddania Matce Bożej Wspólnoty i Dzieła „Niedzieli” oraz wręczył kard. Nagyemu medal „Mater Verbi” 2011.
W auli redakcyjnej miała miejsce druga część pielgrzymki: wykład o. prof. dr. hab. Leona Dyczewskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nt. „Moje spojrzenie na Niedzielę w jej 30-lecie”, rozstrzygnięcie trzech konkursów: „Moje Boże Narodzenie”, papieski pod hasłem „Co jest najważniejsze” oraz papieski z kuponem. Wręczono także najważniejsze odznaczenie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” statuetki „Sursum Corda” oraz medale „Mater Verbi” 2011 osobom zaangażowanym w działalność medialną.
Pielgrzymkę poprzedziło 16 września spotkanie w redakcji „Niedzieli” oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „Deo et Patriae” w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie dedykowany czytelnikom.
Tegoroczna pielgrzymka połączona była z jubileuszami pisma - 30-leciem „Niedzieli” od wznowienia pisma w 1981 r., 30-leciem pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego i 85-leciem istnienia Tygodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

[ TEMATY ]

czuwanie

Licheń

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Wydarzenie w Licheniu będzie pierwszym wspólnym czuwaniem osób zawierzonych Maryi, społeczności Teobańkologii oraz społeczności dzieła Oddanie33.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję