Reklama

Boże Miłosierdzie integruje ludzi

Niedziela toruńska 20/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na toruńskich Koniuchach 1 maja odbyły się uroczystości związane z obchodami Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W tym dniu przypadała też beatyfikacja Jana Pawła II oraz 21. rocznica powstania parafii.
Bezpośrednie przygotowania do uroczystości rozpoczęły się 22 kwietnia. O godz. 15.00 odprawiono nowennę do Miłosierdzia Bożego oraz Drogę Krzyżową w intencji owoców beatyfikacji. W Wielką Sobotę Godzinę Miłosierdzia poprowadziła grupa czcicieli św. Ojca Pio. Od Wielkanocy wierni spotykali się o Godzinie Miłosierdzia, uczestnicząc przede wszystkim w Mszy św. Przed Mszami św. członkowie Akcji Katolickiej prezentowali zagadnienia z nauczania Jana Pawła II. Potem przed Najświętszym Sakramentem po odmówieniu nowenny i Koronki do Bożego Miłosierdzia przedstawiciele Róży Różańcowej, której patronuje Jan Paweł II, prowadzili rozważania na temat poszczególnych przykazań Dekalogu według nauczania Papieża Polaka. Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w Godzinie Miłosierdzia po Mszy św. o godz. 18.00 odprawiano nabożeństwo różańcowe z Janem Pawłem II. W ostatnim dniu, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, czuwanie przedłużono do godz. 21.37. Wiernym przedstawiono „Tryptyk rzymski” oraz multimedialny przekaz z życia Karola Wojtyły. Przygotowaniom do święta Miłosierdzia Bożego i beatyfikacji towarzyszyła wystawa poświęcona życiu Ojca Świętego zorganizowana przez parafialny oddział Akcji Katolickiej. Wszystkie inicjatywy podjęte przez członków Żywego Różańca oraz Akcji Katolickiej przyczyniły się do głębszego przeżycia beatyfikacji Jana Pawła II, apostoła Miłosierdzia Bożego, i święta parafii, która obchodziła w jednym dniu swoje urodziny i imieniny.
W uroczystość Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 sprawowano Mszę św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Jan Perszon, dziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. W koncelebrze znaleźli się m.in. kapłani pracujący w toruńskiej kurii, profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, posługujący niegdyś w sanktuarium oraz kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski, który powitał wiernych, jak również wygłosił słowo Boże.
W homilii ks. prał. Stanisław Majewski krótko przypomniał historię rodzenia się kultu Miłosierdzia Bożego. Nawiązał do św. Siostry Faustyny Kowalskiej, której 80 lat temu ukazał się Jezus Chrystus i polecił namalować obraz z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, oraz bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kierownika duchowego Siostry Faustyny. W tak ważnym dla Polski i świata dniu beatyfikacji Jana Pawła II nie można było nie przywołać jego wkładu na rzecz szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Ks. prał. Majewski mówił o okolicznościach, w których odbyła się beatyfikacja: święto Miłosierdzia Bożego, pierwszy dzień miesiąca maryjnego. Te właśnie okoliczności wyznaczały niejako pontyfikat bł. Jana Pawła II, bowiem nauczał o Miłosierdziu Bożym i szerzył je, bo był tam, gdzie potrzebowali go ludzie, skłaniał do wyobraźni miłosierdzia, zaś wszystko, co czynił i co się z nim działo, zawierzał z ufnością Matce Bożej. Kaznodzieja podkreślił, że Toruń jest dumny z takiego honorowego obywatela. Dumna jest parafia pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny, gdyż to Jan Paweł II udzielił swego błogosławieństwa na rozpoczęcie budowy kościoła, w którym znajduje się Drzewo Życia - krzyż z ołtarza polowego zbudowanego na toruńskim lotnisku z okazji wizyty Papieża Polaka w Toruniu w 1999 r. Dziś parafia pw. Miłosierdzia Bożego jest miejscem kultu Miłosierdzia Bożego, a również wypełniania miłosierdzia poprzez działalność m.in. klubu seniora, ogniska wychowawczego czy budującego się domu opieki „Samarytanin”. Dzieła miłosierdzia są żywe dzięki ludziom w nie zaangażowanym. „Tak działa Boże Miłosierdzie. Boże Miłosierdzie integruje ludzi, scala, zbliża” - podkreślał ks. prał. Stanisław Majewski.
Na zakończenie uroczystości nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja eucharystyczna wokół kościoła. Odczytano również akt oddania Miłosierdziu Bożemu. Szczególnym wydarzeniem wieńczącym obchody było oddanie czci relikwiom bł. Jana Pawła II, które na początku Mszy św. procesyjnie wniesiono do kościoła. Relikwiarz z kosmykiem włosów na zawsze przypominać będzie nawiedzającym sanktuarium Miłosierdzia Bożego o dniu beatyfikacji Papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

[ TEMATY ]

tenis

Hubert Hurkacz

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Było to pierwsze spotkanie tych zawodników. Hurkacz grał o awans do trzynastego ćwierćfinału turnieju Masters 1000. Rywal po raz pierwszy stanął przed taką szansą.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję