Wybór miejsca jest nie przypadkowy. W miejscu, gdzie od ponad 70 lat formują się kapłani diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, znajduje się obraz Matki Bożej Paradyskiej. „Powołując do życia nowe sanktuarium chcę prosić, aby było to miejsce szczególnej modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za wszystkich powołanych do służby w Kościele” – napisał biskup zielonogórsko-gorzowski w specjalnym komunikacie do wiernych.
Reklama
„To tutaj także podczas modlitwy przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej rodziły się nowe powołania, a kapłani przeżywający kryzysy powierzali swoją posługę opiece Maryi i zostawali wysłuchani. Dlatego pragnę, abyśmy w tym miejscu dalej prosili naszą Matkę o orędownictwo za powołanymi w naszej diecezji. Jest to ważne szczególnie w obliczu kryzysu powołań, który dotyka nasze wspólnoty i niesie zagrożenie, że w przyszłości w wielu parafiach zabraknie duszpasterzy” – dodał.
Reklama
Ustanowienie sanktuarium dokonało się 15 sierpnia podczas uroczystej Mszy św. Paradyski kościół, jak czytamy w dekrecie, został ogłoszony sanktuarium ze względu na „żywy i trwający od bardzo długiego już czasu kult Matki Bożej” czczonej tu jako Ozdoba Paradyża i Wychowawczyni Powołań Kapłańskich oraz ze względu na „wzrastającą stale liczbę pielgrzymów”.
Kustoszem sanktuarium został mianowany ks. Dariusz Mazurkiewicz.
Obraz Madonny z Dzieciątkiem, która nosi miano Ozdoby Paradyża, wykonany został w roku 1650 w Bolonii przez nieznanego włoskiego malarza na zlecenie pierwszego paradyskiego opata komendatoryjnego Zygmunta Czyżewskiego. Niedługo potem został przywieziony do Paradyża i od tego czasu stał się obiektem pielgrzymek.