Reklama

Kościół

Zmiany proboszczów i wikariuszy w archidiecezji gnieźnieńskiej 2020

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Publikujemy listę zmian.

[ TEMATY ]

Gniezno

księża

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PROBOSZCZOWIE – emerytura, zmiany, pierwsza nominacja

Ks. kan. Jerzy Nowak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie przechodzi na emeryturę. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Dariusz Nowaczyński został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Filipa i Jakuba w Gozdowie i mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Piotr Dobrasz został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Brudzewie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Andrzej Kostencki został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu i mianowany proboszczem parafii pw. św. Filipa i Jakuba w Gozdowie.

Ks. Piotr Król został zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. św. Marii Magdaleny w Brudzewie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Urszuli w Szemborowie, gdzie dotąd pełnił funkcję administratora. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

INSTYTUCJE CENTRALNE

Ks. Hubert Wiśniewski został zwolniony z funkcji referenta w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, pozostaje referentem w referacie duszpasterstwa małżeństw i rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Remigiusz Malewicz został mianowany referentem w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i pozostaje nadal rezydentem w parafii archikatedralnej w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Marcin Łojko, wikariusz w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu został mianowany kierownikiem filii Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

WIKARIUSZE

Ks. Bartłomiej Blat został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Reklama

Ks. Paweł Bucki został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Floriana w Chodzieży i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Podejmie jednocześnie posługę kapelana w szpitalu w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Waldemar Czarnecki został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli i mianowany wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Orzechowie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Sławomir Dziankowski został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja w Powidzu i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Słupcy . Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Bartosz Gallas został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca r.

Ks. Krzysztof Idczak został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha w Pobiedziskach i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Krzysztof Januchowski został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Damasławku i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Gębicach. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Romuald Karmoliński został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Floriana w Chodzieży. Podejmie jednocześnie posługę kapelana w szpitalu w Chodzieży. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Stanisław Kłosin został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Słupcy. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Reklama

Ks. Marcin Maciejewski został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Gębicach i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Powidzu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Tomasz Mrug został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wrześni i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach.

Ks. Piotr Nowak został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Marcin Przybylski został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Hubert Staszak został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Barbary w Budzyniu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Barcinie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Mateusz Stróżewski został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Damasławku. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Łukasz Twarużek został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie i mianowany wikariuszem w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Damian Woźniak został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Reklama

Ks. Mariusz Zawadzki został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Orzechowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wrześni. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Daniel Zientara został zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Słupcy i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

REZYDENCI

Ks. Stanisław Głowski został zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu i przechodzi na emeryturę.

Ks. Grzegorz Grzybowski został mianowany rezydentem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Tomasz Kołodziej został zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu i mianowany rezydentem w parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Jerzy Kozłowski został zwolniony z obowiązków rezydenta w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie i mianowany rezydentem w parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

Ks. Damian Michalak został mianowany rezydentem w parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 15 lipca br.

Ks. Janusz Umerle został mianowany rezydentem w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lipca br.

2020-06-22 10:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie: biskupi i wierni dziękują za kanonizację Jana Pawła II

[ TEMATY ]

odpust

Gniezno

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Za świadectwo i świętość Jana Pawła II dziękują w niedzielę 4 maja biskupi i wierni uczestniczący w sumie odpustowej sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Uroczystą Mszę św. poprzedziło poświęcenie w katedrze gnieźnieńskiej kaplicy dedykowanej świętemu papieżowi.

Kaplicę poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w obecności Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i zgromadzonych biskupów. Z okazji kanonizacji papieża Polaka, z inicjatywy Prymasa, na nowo zaaranżowano jej wnętrze. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 r.
W sumie odpustowej uczestniczy około 40 arcybiskupów i biskupów z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim oraz nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore. Udział w uroczystościach biorą także duchowni z Niemiec i Czech, przedstawiciele władz, pielgrzymi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, delegacje, również z Ukrainy, członkowie bractw i zakonów rycerskich oraz merowie i burmistrzowie miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem.
Witając duchownych i pielgrzymów, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał o wielkim zaszczycie, jakim było dla Gniezna goszczenie Jana Pawła II – najpierw jako arcybiskupa krakowskiego, później dwukrotnie jako następcę św. Piotra. Papież – mówił metropolita gnieźnieński – przybył tu również w kwietniu 2012 roku, już jako błogosławiony, w znaku relikwii, by wraz ze św. Wojciechem orędować za proszącymi u Boga.
„Dziś jednoczy nas radość związana z kanonizacją naszego wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II” – przypomniał Prymas, dodając, że przekazanie dziedzictwa świętego papieża następnym pokoleniom jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem.
„Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i Namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość” – mówił Prymas Polski.
Podziękował również wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, dodając do tych podziękowań osobiste dziękczynienie za „łaskę posługiwania w Kościele powszechnym i w Kościele, który jest w Polsce, a w szczególności za możliwość służenia pomocą św. Janowi Pawłowi II w strukturach Kurii Rzymskiej i w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu; za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, która przypadła na lata 1989-2010 i wreszcie za minione cztery lata posługi na urzędzie arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” – mówił abp Kowalczyk.
W czasie sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

[ TEMATY ]

oświadczenie

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie.

Warszawa, 20 maja 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję