23 września w kościele parafialnym ks. dr Stefan Radziszewski mówił podczas Mszy św. jak czytać Ewangelię św. Łukasza. Wieczorem tego dnia dla proszowiczan zaśpiewała niekwestionowana gwiazda muzyki chrześcijańskiej TGD - Trzecia Godzina Dnia.
Ważnym wydarzeniem było spotkanie z Markiem Lasotą, pracownikiem Krakowskiego Oddziału IPN, autorem książki „Donos na Wojtyłę”, który wygłosił odczyt na temat walki z Kościołem w epoce PRL.
Duże zainteresowanie i merytoryczne spory wywołało spotkanie regionalistów i historyków, miłośników ziemi proszowickiej zatytułowane „Z kart historii naszej małej Ojczyzny - Jubileusz 650-lecia lokacji Proszowic”. Wykłady Doroty Król, Włodzimierza Bernackiego i Henryka Pomykalskiego dotyczyły przeszłości miasta i perspektyw jego rozwoju.
W sobotę 6 października mieszkańcy Proszowic spotkali się na wspólnej modlitwie podczas procesji różańcowej, która przeszła ulicami miasta. Zebrani rozważali tajemnice bolesne i polecali Matce Bożej swoje rodziny. Dla młodzieży gimnazjum i LO zorganizowano warsztaty dziennikarskie prowadzone przez dziennikarzy naszej redakcji. Uczniowie przyjrzeli się zawodowi dziennikarza „od kuchni” oraz spróbowali fachu dziennikarskiego. 30 września w ramach „Niedzieli dla «Niedzieli”» ks. dr Paweł Borto oraz ks. dr Tomasz Siemieniec - obecny szef „Niedzieli Kieleckiej” mówili o znaczeniu prasy katolickiej w kształtowaniu życia chrześcijanina. Władysław Burzawa prowadził zaś konsultacje dziennikarskie. W niedzielę 7 października wierni wysłuchali konferencji długoletniego wykładowcy Akademii Świętokrzyskiej i WSD ks. prof. Jana Śledzianowskigo pt. „Rodzina darem dla człowieka i dla Narodu”.
Ks. kan. Henryk Makuła, proboszcz parafii Proszowice - pomysłodawca i koordynator wydarzenia - podsumowując tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej powiedział:
- Patrząc długofalowo, tego typu inicjatywa wpływa na integrację parafii, dobrą współpracę między różnymi instytucjami miasta oraz oddziałuje na pogłębianie wartości chrześcijańskich młodego pokolenia. Pokazuje to spore zainteresowanie i udział mieszkańców miasta w różnych wydarzeniach związanych z Dniami. Tegoroczne Dni skupiały się wokół tematyki rodzinnej, ponieważ rodzina silna Bogiem jest przyszłością naszego kraju.
Takie wydarzenie może też stać się inkubatorem inicjatyw obywatelskich. Myślę, że właśnie dzięki wspólnemu działaniu i dialogowi różnych środowisk, zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Dni, kształtuje się społeczeństwo obywatelskie i powstają nowe ciekawe pomysły.
Następne Dni Kultury Chrześcijańskiej już za rok. Organizatorem Dni była jak zwykle parafia w Proszowicach. Przy współpracy i pomocy Urzędu Miasta i Gminy Proszowice oraz proszowickie Starostwo Powiatowe i Centrum Kultury i Wypoczynku.
K.D.
Pomóż w rozwoju naszego portalu