Reklama

Świat

„Wielka trójka”? Watykaniści typują, kto zasiądzie na Stolicy św. Piotra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pewnego czasu watykaniści zastanawiali się, kto mógłby zastąpić Benedykta XVI na Stolicy Piotrowej. Zdaniem Amerykanina, Johna Allena na czołowych pozycjach znajdują się:

1. Kard. Angelo Scola, ur. 1941 r. w Malgrate w Lombardii na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1970 r. i należy do prezbiterium diecezji mediolańskiej. Uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie oraz z teologii na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 1982 r. wykładał antropologię teologiczną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Uniwersytetu Laterańskiego. W 1987 r. był ekspertem synodu biskupów poświęconego świeckim, a 18 lipca 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Grosetto. Obowiązki te pełnił do 14 września 1995 r.

Natomiast od 24 lipca 1995 został rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W latach 1996-2001 bp Scola był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 5 stycznia 2002 r. Jan Paweł II mianował go patriarchą Wenecji, a 21 października 2003 r. włączył do kolegium kardynalskiego.

Kard. Scola jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Papieskiej Rady ds. Świeckich, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.

18 marca 2005 r. Jan Paweł II mianował go relatorem generalnym XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego Eucharystii. Od stycznia 2009 r. jest członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury, a od stycznia 2011 Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

9 grudnia 2010 r. otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Kard. Scola jest autorem ponad 120 publikacji naukowych. Związany jest z ruchem „Komunia i Wyzwolenie („Comunione e Liberazione”). Ojca Świętego, Benedykta XVI poznał na początku lat siedemdziesiątych, współredagując międzynarodowe czasopismo teologiczne „Communio”, a od połowy lat osiemdziesiątych współpracując z kard. Josephem Ratzingerem w Kongregacji Nauki Wiary.

Reklama

Jak przypomina ceniony watykanista, Andrea Tornielli, dwukrotnie w XX wieku arcybiskupi Mediolanu obejmowali Stolicę Piotrową – kard. Achille Ratti – Pius XI (1922-1939) oraz kard. Giovanni Battista Montini – Paweł VI – 1963-1978.

Amerykański watykanista dodaje, że przeciw jego wyborowi przemawia chroniczny podział między włoskimi purpuratami, a także brak doświadczenia kurialnego. Wątpliwości wiążą się także z tym, czy po pontyfikacie „nauczającym” powinien nastąpić kolejny pontyfikat „nauczający”.

2. Kanadyjczyk, kard. Marc Ouellet, (ur. 8 czerwca 1944 r.), od 30 czerwca 2010 r. prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Jest trzecim z ośmiorga dzieci Pierre’a Ouellet i Grazielli z domu Michaud. Po studiach teologicznych w wyższym seminarium duchownym w Montrealu (w latach 1964-1968) uzyskał kościelny licencjat z teologii na Uniwersytecie w Montrealu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1968 r.

Przez kolejne dwa lata pracował duszpastersko. Następnie nauczał filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w stolicy Kolumbii, Bogocie, kierowanym wówczas przez kanadyjską prowincję sulpicjanów. Wstąpił do tego zgromadzenia. Następnie studiował w Rzymie, gdzie w 1974 uzyskał licencjat z filozofii na Uniwersytecie św. Tomasza, „Angelicum”.

Był wykładowcą wyższych seminariów duchownych w Manizales w Kolumbii oraz w Montrealu w Kanadzie. W 1983 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był profesorem seminariów w Kolumbii i Kanadzie. W latach 1996-97 był wykładowcą Instytutu Jana Pawła II na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a następnie kierownikiem katedry teologii dogmatycznej na tej uczelni.

W marcu 2001 r. został mianowany sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i 19 marca tego roku otrzymał sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. Jako motto swej posługi obrał słowa «Ut unum sint» - Aby byli jedno. Był też konsultorem Kongregacji ds. Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, członkiem Międzydykasterialnej Komisji ds. Kościoła w Europie Wschodniej, sekretarzem Komisji ds. Relacji Religijnych z Judaizmem i członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Reklama

15 listopada 2002 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą Québecu. Do kolegium kardynalskiego włączył go Jan Paweł II 21 września 2003 r. W październiku 2008 r. był relatorem generalnym 12 Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego pod hasłem: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Jest członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów; ds. Edukacji Katolickiej; ds. Duchowieństwa; Papieskiej Rady ds. Kultury; Papieskiej Rady ds. Ameryki Łacińskiej; Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych; Rady Kardynałów ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej oraz Rady Zwyczajnej Sekretariatu Synodu Biskupów.

Jest znany przede wszystkim z obrony poczętego życia i ostrych wystąpień przeciw aborcji, dlatego też dla wielu, szczególnie dla liberalnych mediów, jest postacią kontrowersyjną.

Jest też weteranem szkoły Communio i uczniem Urs von Balthasara do dziś jest członkiem redakcji tego czasopisma.

Allen wskazuje, że przeciw jego wyborowi przemawia fakt, że kard. Ouellet jest zbyt podobny do Benedykta XVI, intelektualista, bardziej zainteresowany sferą intelektualną niż tzw. realpolitk.

3. Argentyńczyk, kard. Leonardo Sandri. Urodził się 18 listopada 1943 r. w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 grudnia 1967 r. Od 1974 r. pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, początkowo na Madagaskarze, w latach 1977-89 w Sekretariacie Stanu w Watykanie, a następnie do 1991 r. W nuncjaturze w Waszyngtonie. W latach 1991-97 był asesorem w sekcji ds. ogólnych Sekretariatu Stanu. W 1997 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Aemona i nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Sakrę biskupią przyjął 11 października tegoż roku z rąk kard. Angelo Sodano. W marcu 2000 r. został nuncjuszem w Meksyku, jednak już we wrześniu papież mianował go substytutem w sekcji ds. ogólnych Sekretariatu Stanu. To on 2 kwietnia 2005 r. ogłosił na Placu św. Piotra w Watykanie wiadomość o śmierci Jana Pawła II. W czerwcu 2007 r. Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Reklama

Allen wskazuje, że kard. Sandri zna doskonale mechanizmy kurialne, pozytywem jest jego pochodzenie spoza Europy, choć także z rodziny włoskich imigrantów. Może też liczyć na wsparcie pururatów z USA, dzięki swej pracy w nuncjaturze w Waszyngtonie. Przeciw przemawia natomiast fakt, że nie ma wielkiego doświadczenia jako wykładowca, nauczyciel prawd wiary.

Jak pisał w lutym ub. roku włoski watykanista, Andrea Tornielli kardynałowie zgromadzeni na przedostatnim konsystorzu Benedykta XVI dyskutowali m. in. o sytuacji w Kurii Rzymskiej i przyszłym konklawe, zwracając uwagę właśnie na trzech wspomnianych Marca Ouellet, Angelo Scolę i Leonardo Sandriego.

2013-02-12 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin dziękuje za pontyfikat Benedykta XVI i modli się za kardynałów

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

modlitwa

Szczecin

kardynałowie

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Szczecinianie w bazylice archikatedralnej dziękowali 28 lutego za blisko 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu. Bicie dzwonów przez 8 minut poprzedziło Mszę św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.

CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17

[ TEMATY ]

Warszawa

kard. Kazimierz Nycz

Kard. Grzegorz Ryś

symbole religijne

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w przestrzeniach stołecznych urzędów. Jest to zapisane w jego wydanym w ub. tygodniu zarządzeniu dotyczącym “Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję