Reklama

Jubileuszowy Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bielska Podlaskiego

6 marca 10. rocznicę swojego istnienia obchodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Bielskim Domu Kultury i Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji wystąpiła z jubileuszowym koncertem w Bielskim Domu Kultury. 35-osobową koedukacyjną orkiestrą wykonującą utwory kompozytorów polskich i zagranicznych kieruje od czasu jej powstania Józef Deniziak. Orkiestra koncertowała w 25 miejscowościach 172 razy, w tym 139 przed bielską publicznością. Przez jej szeregi przeszło 130 młodych muzyków. Jej członkowie przejechali ponad 7800 km, a grając przemaszerowali ponad 100 km.

Niedziela podlaska 18/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowy Koncert

W momencie odsłonięcia kurtyny Młodzieżowa Orkiestra Dęta rozpoczęła występ mocnym akordem grając utwór Prześlij mi pozdrowienia z Broadwayu w opracowaniu dyrygenta. Po jej wysłuchaniu koncert uroczyście otworzyli dyrektorzy: Leszek M. Karbowski z Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Sergiusz Łukaszuk z Bielskiego Domu Kultury, pod których patronatem działa orkiestra. Prowadzący przywitali dostojnych gości, m.in.: ks. Stanisława Ulaczyka z Drohiczyna, starostę Sławomira Snarskiego, wiceburmistrza Mirosława Gołębiowskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Mariana Łuczaja, przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Marię Gierasimiuk oraz dawnych i obecnych członków orkiestry. Licznie przybyłym złożono życzenia wielu artystycznych wrażeń, a dalsze prowadzenie „wieczoru” powierzono Andrzejowi Dłużewskiemu z Osiedlowego Domu Kultury.
Koncert był okazją do wyrażenia podziękowań, życzeń i wręczenia nagród. Rozpoczął je wiceburmistrz M. Gołębiowski. Za duchową promocję miasta, w uznaniu zasług w zachowaniu dziedzictwa narodowego i regionalnego przyznał kapelmistrzowi nagrodę. Starosta S. Snarski wręczył dyrygentowi nagrodę wraz Dyplomem Ministra Kultury „Zasłużony Działacz Kultury”. Dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury Starosta przekazał także członkom orkiestry. Życzenia złożyli także: senator K. Jurgiel, radny Sejmiku M. Łuczaj, przedstawiciele Kuratorium Oświaty - Jolanta Toczko i Tomasz Czarnecki, przedstawiciele zespołów działających przy BDK wraz z dyrekcją BDK. Goście zgodnie podkreślili znaczącą rolę Orkiestry w krzewieniu idei narodowych oraz wskazali na dalszą potrzebę szerzenia tradycji promujących miasto i region.
Ks. St. Ulaczyk nawiązując do teologicznej symboliki liczb podkreślił, że 10 lat w życiu chrześcijanina to dopiero okres pokomunijny, lecz jest to jeszcze okres przed bierzmowaniem, pełnią dojrzałości. W dążeniu do tego okresu życzył orkiestrze duchowego i artystycznego wzrostu, aby mogła ona jak najpełniej współbrzmieć w harmonii z chórami anielskimi.
Podziękowanie wraz z wiązanką kwiatów Kapelmistrzowi złożyli także członkowie orkiestry. Muzycy podziękowali również wszystkim życzliwym ludziom za duchowe i materialne wsparcie i uczestnictwo w koncertach.
Na zakończenie koncertu publiczność usłyszała Conquest of paradise, utwór wykonany wspólnie z połączonym Męskim Chórem Cerkiewnym z parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zespołem „Kuranty” z BDK. Ostatnim akordem koncertu było wykonanie brawurowego marsza z repertuaru Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego Dzień Podchorążego.
W trakcie koncertu dziewczęta z zespołu „Tamburmajorki”, prowadzone przez Beatę Misztal wystąpiły dwukrotnie z układem tanecznym, najpierw podczas granego marsza Arizona Bill, a następnie w układzie tanecznym popularnego kankana.
Dyrektorzy podziękowali wszystkim osobom i instytucjom wspierającym 10-letnią pracę artystyczną orkiestry, a w szczególności: Urszuli i Edwardowi Siecińskim Monice i Arkowi Jaworowskim z firmy „Suempol”, „Mlekovicie - Bielmlek”, PSS „Społem”, bielskim hurtowniom oraz osobom prywatnym współfinasującym wyjazd do Rzymu. Za wspaniały występ, dostarczanie wielu miłych wrażeń i przeżyć muzycznych publiczność nagrodziła orkiestrę licznymi brawami.
Należy podkreślić, że swój dorobek orkiestra osiągnęła dzięki wielkiemu zaangażowaniu dyrygenta J. Deniziaka oraz kapelmistrza Wiesława Koszela.
„Muzyka, w przeciwieństwie do obrazu czy rzeźby trwa chwilę, ale na tę chwilę trzeba długo pracować. W szkole jest zbyt duża rotacja, w tym roku odejdzie z zespołu aż 11 osób” - wyjaśniał J. Deniziak. Podkreślił, że orkiestrę wspomagają uczniowie z I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz z I i II Gimnazjum.
Z okazji Jubileuszu w hollu BDK została przygotowana okolicznościowa wystawa ilustrująca dorobek artystyczny orkiestry.

Ważniejsze wydarzenia

Orkiestra początkowo uświetniała wszystkie uroczystości szkolne i patriotyczno-religijne w mieście, a nawet w regionie. We wrześniu 1998 r. przygotowała oprawę muzyczną na III Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Marszałka Piłsudskiego, którego organizatorem była szkoła. Obok delegacji w Zlocie Szkół z całej Polski wzięli udział m.in.: wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew, bp Antoni Dydycz, wojewoda i kurator podlaski.
Dwukrotnie - w 1997 i 1998 r. brała udział w ogólnopolskim, a od maja 1999 r. w Międzynarodowym Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych „Wersal Podlaski” w Białymstoku. Od 2000 r. występ orkiestry swoją paradną musztrą wzbogaca grupa dziewcząt, która jest też jej ozdobą.
Choć wszystkie występy dla orkiestry są bardzo ważne, to na szczególną uwagę zasługują koncerty zagraniczne: dla Polonii w Oszmianie na Białorusi oraz koncerty dla Wielkiego Rodaka - Ojca Świętego Jana Pawła II: podczas wizyty Ojca Świętego w Drohiczynie - 10 czerwca 1999 r., a przede wszystkim z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II - w czasie audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie oraz w Castel Gandolfo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję