Reklama

Aspekty

Jubileusz w Bytnicy

Parafia Bytnica świętuje 65-lecie. Jubileusz to okazja do dziękczynienia za dobro, które każdego dnia dzieje się w parafii. A dzieje się tu naprawdę bardzo wiele.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Bytnica

Karolina Krasowska

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy została erygowana 28 czerwca 1957 r. Należą do niej miejscowości Bytnica, Budachów, Dobrosułów, Grabin, Gryżyna i Struga. Parafia liczy ok. 2500 wiernych. – Mamy cztery zabytkowe kościoły. Te świątynie obejmujemy szczególną troską, aby zawartą w nich substancję historyczną przekazać następnemu pokoleniu – mówi proboszcz ks. Sławomir Strzyżykowski.

Wotum wdzięczności

Powstanie zabytkowego kościoła w Bytnicy datuje się na początki XIII wieku. W swojej historii z jednej strony był on rozbudowywany, z drugiej – doświadczył pożaru, po którym został odbudowany. W obecnej świątyni nie znajdziemy już trzynastowiecznych śladów, za to po dziś dzień zachowały się te z XVI wieku. Jest to charakterystyczna dla tamtego okresu budowa muru w południowej ścianie świątyni, wykazana w wyniku badań konserwatorskich. Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1745–1750. W witrażach przedstawiono dwunastu Apostołów oraz Apostoła Narodów czyli św. Pawła. – W ołtarzu głównym świątyni znajduje się tryptyk przedstawiający Triduum Paschalne. W podstawie nastawy ołtarzowej przedstawiono scenę z Ostatniej Wieczerzy, namalowaną w charakterystyczny sposób – tak jakby ktoś oglądał to wydarzenie przez dziurkę od klucza. Główny obraz w ołtarzu to scena ukrzyżowania Pana Jezusa przedstawiona bardzo szczegółowo wraz ze zjawiskami atmosferycznymi, które towarzyszyły wydarzeniom na Golgocie, ludźmi i Jerozolimą. Ołtarz wieńczy scena Zmartwychwstania Pana Jezusa. Przekaz płynący z ołtarza jest bardzo prosty – Chrystus zmartwychwstał, Chrystus żyje i gromadzi sobie lud w tym miejscu – opowiada ks. Strzyżykowski. Przyznaje, że ołtarz główny udało się odnowić na jubileusz, co stanowi materialne wotum wdzięczności za 65 lat parafii.

Nie tylko Bytnica

Życie parafii nie koncentruje się tylko na Bytnicy, ale również w pozostałych miejscowościach parafii, gdzie są kościoły filialne. Wierni w swoich miejscowościach bardzo chętnie organizują festyny, z których część dochodu przeznaczają na swój kościół. – Taki festyn parafialny z okazji 65-lecia parafii odbył się ostatnio w Bytnicy. Pogoda była doskonała, nagrody przednie, no i wierni oczywiście dopisali – opowiada z uśmiechem proboszcz. Dodaje, że na uwagę w parafii zasługuje Liturgiczna Służba Ołtarza – w każdej miejscowości są chłopcy, którzy chętnie przychodzą na zbiórki i służą przy ołtarzu. W parafii działa Parafialny Zespół Caritas, w Bytnicy, Budachowie i Dobrosułowiu mamy Żywy Różaniec. – Jest to bardzo aktywna wspólnota, spotykamy się przy różnych okazjach, co roku bierzemy udział w Pielgrzymce Żywego Różańca do Rokitna. Mamy grupę Przyjaciół Paradyża, spotykamy się w pierwsze czwartki miesiąca i modlimy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Prawie przy każdym kościele istnieją komitety społeczne, które zajmują się sprawami remontowymi – wylicza proboszcz.

Ogrody św. Franciszka

Kilka lat temu w parafii powstał parafialny zespół ekologiczny. Należą do niego proboszcz, wójt Sebastian Bartczak oraz Kamila i Bogdan Kasperscy, założyciele Anielskich Ogrodów z Budachowa. – Udało się zrealizować kilka projektów, znaleźliśmy osoby, które chcą to robić i pozyskaliśmy środki z projektów „Laudato si” Caritas. Dzięki temu przy kościele powstał społeczny ogród świętego Franciszka, w którym nasadziliśmy kwiaty i rośliny, odbywały się tu także zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkoły i przedszkola, uczyliśmy je jak przygotowywać potrawy z tego co urosło w ogrodzie – mówi ks. Strzyżykowski. Dziś kwiaty i rośliny cieszą oko i służą zarówno gospodarzowi parafii, jak i wiernym z Bytnicy. Co ciekawe tzw. ogródki św. Franciszka powstały w każdej z sześciu miejscowości parafii.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne muzykowanie

Niedziela sandomierska 3/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert

Komorów

Archiwum parafii

Koncert w kościele parafialnym

Koncert w kościele parafialnym

Jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła orkiestra parafialna w Komorowie. Świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Leszek Chamerski. W homilii zwrócił uwagę na to, że muzycy dzielą się talentem otrzymanym od Boga, a przez to pomagają innym się modlić.

Historia orkiestry parafialnej w Komorowie rozpoczęła się 21 kwietnia 1999 r., kiedy zorganizowane zostało spotkanie z osobami chcącymi grać na instrumentach dętych. Jak mówi ks. Andrzej Cag, proboszcz w Komorowie: – Muzykowałem od najmłodszych lat. Byłem członkiem zespołu muzycznego, a w trakcie odbywania służby wojskowej grałem w orkiestrze. Przychodząc jako proboszcz do Komorowa, miałem takie pragnienie w sercu, aby w mojej parafii powstała orkiestra. Udało się to marzenie zrealizować dzięki wielu życzliwym ludziom, a w szczególności Kazimierzowi Kosiorowskiemu, który do dziś pełni funkcję kapelmistrza naszej orkiestry. Początki nie były łatwe. Instrumenty muzyczne w złym stanie parafia otrzymała od Zakładów Metalowych „Dezamet” w Nowej Dębie. Wymagały one wiele pracy naprawczej, której podjął się Kazimierz Szetela. Po wyremontowaniu instrumentów rozpoczęły się spotkania, na których uczono podstawowych zasad gry. Po tygodniach żmudnej pracy i ćwiczeń, komorowska orkiestra swój pierwszy występ miała na placu przy kościele w 2001 r.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Wiem, że Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

CZYTAJ DALEJ

Kijów: religie Ukrainy wzywają do nieuznawania pseudoreferendów na terenach okupowanych

2022-09-25 09:10

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Do nieuznawanie pseudoreferendów prowadzonych przez rosyjskie siły okupacyjne na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy wzywa wszystkie kraje świata Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych. Reprezentuje ona niemal wszystkie wspólnoty religijne Ukrainy.

W oświadczeniu opublikowanym w Kijowie 24 września czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję