Reklama

Niedziela Kielecka

Więcej wiem, piękniej żyję

Od dwudziestu lat kolejne pokolenia młodzieży spotykają się w pradawnej Wiślicy. Jak zmieniała się inicjatywa na przestrzeni lat?

Niedziela kielecka 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

koncerty

Archiwum

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Spotkania Młodzieży Diecezji Kieleckiej w Wiślicy dopasowały się do wyzwań młodych ludzi, odpowiadając na ich potrzeby, pragnienia oraz problemy.

Filary pozostały

– Wydarzenie, które zainicjował bp Marian Florczyk dwadzieścia lat temu, łączy w sobie kilka elementów to: młodzieńczy entuzjazm i radość bycia ze sobą, dzielenie się świadectwem i odkrywanie źródeł wiary. W założeniu miała być „Lednicą Wschodu” – przypomina ks. Marcin Boryń, duszpasterz młodzieży. Bo Wiślica to historyczny gród związany z najstarszą kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich, gdzie pogański księże Wiślan przyjął chrzest w obrządku wschodnim wraz z poddanymi już w 860 r., jak zapisano w „Żywocie św. Metodego”. W gotyckim kościele ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Uśmiechniętej zwanej Łokietkową młodzi spotykają się na Mszy św.

Niezmienne pozostały filary Wiślicy: wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupów kieleckich, specjalny gość ze świadectwem oraz koncert ewangelizacyjny.

Niepowtarzalny klimat

Reklama

Na wiślickich błoniach i rynku miasteczka koncertowały na przestrzeni lat najlepsze zespoły i wykonawcy muzyki chrześcijańskiej, tworząc niepowtarzalny klimat. Spotkaniom towarzyszyło zawsze hasło, łączące się z daną misją, jaką mieli podjąć młodzi po Wiślicy. Wielu uczestników wyjeżdżało umocnionych świadectwem rówieśników. Wartością spotkań były także konferencje duszpasterzy młodzieży, rozmowy w konfesjonałach i zawiązywanie przyjaźni wśród młodych. Wielu do Wiślicy wracało z roku na rok. Wiślica miała również akcent powołaniowy za sprawą obecnych na spotkaniu kleryków kieleckiego seminarium i sióstr zakonnych, którzy rozmawiali o własnej drodze powołania z młodymi.

A w tym roku?

Jubileuszowe spotkanie odbędzie się 18 czerwca pod hasłem: „Więcej wiem, piękniej żyję”. Będzie ono podzielone na cztery części. Pierwsza – będzie miała charakter warsztatowy, który bardzo sprawdził się w ubiegłym roku. Młodzież będzie miała do wyboru warsztaty z tańca, o budowaniu relacji, autoprezentacji, przedsiębiorczości, a także zajęcia akcentujące wartość czystości przedmałżeńskiej. Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, ale liczba miejsc jest ograniczona, stąd sugestia, aby chętni zapisywali się na liście – tłumaczy ks. Marcin. W drugiej części spotkania odbędzie się piknik z poczęstunkiem, będzie muzyka tańce, świadectwa. O godz. 15 spotkanie przeniesie się do bazyliki. Zaplanowano wspólną modlitwę Koronką, uczestnicy wysłuchają świadectwa ks. Jakuba Bartczaka. Potem rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Spotkanie zakończy się koncertem zespołu Steeped. To pierwsze otwarte spotkanie po pandemii, co za tym idzie, bez ograniczeń w liczbie uczestników – mówi ks. Marcin, zapraszając młodzież diecezji kieleckiej do Wiślicy.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncerty

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w kolejne niedziele sierpnia odbywa się VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica”.

11 sierpnia uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać koncertu „Zbłądzić pod strzechy. Moniuszko i Hadyna rocznicowo”, w wykonaniu Piotra Lempy z Zespołem Kameralnym Filharmonii Częstochowskiej z utworami Stanisława Moniuszki i Stanisława Hadyny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o dialogu jako drodze miłości podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin

2022-09-25 11:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

O dialogu jako „drodze miłości”, zasadach autentycznego dialogu, o tym, do czego prowadzi i jak się go nauczyć - dyskutują podczas konferencji i świadectw uczestnicy Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która trwa na Jasnej Górze. Rozpoczęta wczoraj 38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie w Sali O. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano konferencje na temat: „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa jest m.in. o tym, na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję