Reklama

Niedziela Sandomierska

Zawierzcie życie Bogu

Sandomierz Kolejny etap w drodze do święceń kapłańskich.

Niedziela sandomierska 12/2022, str. III

[ TEMATY ]

seminarium

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Trzeba być wiernym w każdej rzeczy

Trzeba być wiernym w każdej rzeczy

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła biskup senior Edward Frankowski udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom III i IV roku oraz włączył w grono kandydatów do święceń alumna V roku. Wraz z biskupem Eucharystię koncelebrowali profesorowie i wychowawcy seminaryjni na czele z ks. Rafałem Kułagą, rektorem uczelni. W homilii bp Frankowski zachęcał alumnów, aby przez przyjęcie posług, które są kolejnym z etapów w drodze do kapłaństwa, zawierzyli swoje życie Jezusowi Chrystusowi oraz Matce Bożej.

– Drodzy bracia, wy dziś przyjmujecie na siebie obowiązki lektora, akolity i kandydata do święceń diakonatu. Te obowiązki zleca wam Kościół w imieniu Jezusa Chrystusa, który was do kapłaństwa powołuje, wybiera i posyła. A za tymi pierwszymi obowiązkami przyjdą obowiązki większe, trudniejsze. Pan Jezus powiedział do swoich uczniów, kto w małych sprawach jest doskonały, ten i w wielkich doskonały będzie. To też jak najstaranniej i jak najgorliwiej wypełniajcie te obowiązki i spełniajcie mężnie, czyli z odwagą prawdy i łagodnie, czyli z dobrocią płynącą z siły wiary. To właśnie Jezus Chrystus jest dla nas przykładem. Posłannictwo Kościoła to jest Jego posłannictwo. Zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, która przybliża ludzi do Boga – poprosił bp Frankowski.

Obrzęd udzielenia posług rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez rektora uczelni. Biskup, modląc się nad lektorami i akolitami oraz przekazując księgę Pisma Świętego i naczynie z komunikantami, wprowadził kleryków w ich nowe czynności. Posługi lektora i akolity, to etapy w drodze do sakramentu kapłaństwa. Lektorowi wspólnota Kościoła powierza troskę o głoszenie Słowa Bożego, natomiast akolita stanowi pomoc kapłana w posłudze ołtarza. Kandydatura do święceń diakonatu jest ostatnim etapem przed ich przyjęciem. Na zakończenie Eucharystii biskupowi seniorowi Edwardowi Frankowskiemu w imieniu społeczności seminaryjnej życzenia z okazji kolejnej rocznicy sakry biskupiej złożył ks. Rafał Kułaga.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż: Obłóczyny, lektorat i kandydatura

[ TEMATY ]

seminarium

Paradyż

Karolina Krasowska

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przeżywało 1 marca tzw. obłóczyny, czyli uroczystość przyznania alumnom seminarium duchownego sutann oraz otrzymało posługę lektoratu. Trzeci alumn przystąpił do kandydatury.

- Jest to bardzo ważna w życiu alumnów i całego seminarium uroczystość. Alumni trzeciego roku otrzymają dzisiaj strój duchowny i posługę lektoratu, natomiast jeden z braci z piątego roku podejdzie do kandydatury przed święceniami, a więc oficjalnie będzie już kandydatem najpierw do święceń diakonatu, a w przyszłości do prezbiteratu - mówi ks. Grzegorz Słapek, ojciec duchowny w WSD w Gościkowie-Paradyżu. 

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #113

2022-09-25 07:37

[ TEMATY ]

Młode Homilie

ks. Tomasz Dulski

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #113

Któż nie zna historii o bogaczu i Łazarzu? Mimo upływu czasu wciąż pozostaje bardzo aktualna. Posłuchajcie komentarza ks. Tomasza Dulskiego CM na XXVI niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję