Reklama

Niedziela Podlaska

Otwarte serca Polaków

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku przyjęło ok. 100 osób z Ukrainy.

Niedziela podlaska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

wolontariusze

Agata Kornhauser‑Duda

pomoc dla Ukrainy

Monika Pietraszko

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Pierwsza dama wraz z zespołem niosącym pomoc uchodźcom

Uchodźcy zostali skierowani przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Województwa Mazowieckiego, z którym współpracuje ks. Andrzej Lubowicki.

Wojna, która toczy się u naszych sąsiadów za wschodnią granicą, nie jest dla nas łatwa, a tym bardziej dla tych wszystkich, którzy muszą zostawić cały swój dobytek życia i uciekać. Od kilku dni napływa bardzo wiele pomocy i wsparcia od lokalnej społeczności. Ciągle ktoś dzwoni i pyta, co jest najbardziej w tym momencie potrzebne wojennym uchodźcom. Świetlica w ośrodku stała się centrum zbiórki wszystkich artykułów pierwszej pomocy. Pracy jest bardzo dużo. Nasi wolontariusze od dwóch dni działają i wspierają to dzieło. Część zebranych produktów od razu trafia do tych, którzy przebywają na terenie ośrodka. Pozostałe artykuły żywnościowe, środki higieniczne, opatrunki medyczne, latarki są pakowane i cyklicznie wywożone na granice, skąd trafiają do potrzebujących.

Aby wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, przybyła również pierwsza dama – Agata Kornhauser-Duda. Podczas spotkania obecny był również minister Adam Kwiatkowski. W trakcie wizyty pani prezydentowa podkreśliła fakt solidarności Polaków z Ukrainą i zapewniła o naszym wsparciu. Dla rodaków ze Wschodu był to czas, podczas którego wyrażali oni swoją wdzięczność za każde okazane im dobro z naszej strony, a także dzielili się najgorszymi momentami, kiedy to zostawiając wszystko, musieli opuścić swoje domy i iść w nieznane. Jedna z pań powiedziała, że wychodząc z domu nie była pewna, czy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń...

Reklama

Najmłodsi z uchodźców przygotowali rysunki dla pierwszej damy, a ta w zamian obdarowała ich drobnymi upominkami m.in. pluszowymi misiami. Starsze dzieci otrzymały gry planszowe i puzzle. Spotkanie zakończyła wspólna Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie, podczas której nie zabrakło obrzędu posypania głów popiołem.

Sytuacja w Ukrainie jest tak dynamiczna i rozwojowa, że zmiany następują z dnia na dzień. Swoje wsparcie i pomoc zaoferował burmistrz miasta Brok – Marek Młyński. Zakwaterowaniem i wyżywieniem koordynują pracownicy Instytutu „M jak Młodzież”. Warto też wspomnieć, że wszystkie dary, które do nas trafiają, zbierane są w ramach akcji „Polak z sercem dla pokoju”, którą prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. W ramach tej inicjatywy trwa również nieustanna modlitwa. Więcej informacji na stronie: www.polakzsercem.pl.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedstawiciele Caritas: wojna na Ukrainie to nie tylko działania zbrojne i tragedie ludzkie, ale też głód na świecie

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Tocząca się obecnie wojna na Ukrainie to nie tylko działania zbrojne, śmierć ludzi i zniszczenia materialne, ale również tragedie i głębokie urazy psychiczne u tych, którzy przeżyli oraz groźba wielkiego głodu na całym świecie. Zwracali na to uwagę zagraniczni uczestnicy panelu dyskusyjnego nt. „Partnerstwo Polski i społeczności międzynarodowej w dziedzinie pomocy humanitarnej dla Ukrainy”, które odbyło się na zakończenie I Forum Dobroczynności, zorganizowanego 14 czerwca w Warszawie przez Caritas Polska.

Przewodnicząca Caritas-Spes Ukraina Tetiana Stawnycza oświadczyła, że na wyzwolonych od agresji rosyjskiej ziemiach ukraińskich rozpoczyna się już proces odbudowy i remontu zniszczonych bądź uszkodzonych budynków i powrotu do w miarę normalnego życia. Są to dopiero początki, gdyż w innych miejscach kraju wojna nadal trwa, ale pokazuje to wolę narodu do życia w pokoju. Caritas czynnie uczestniczy w tym procesie, wpierając na miarę swych możliwości ów powrót do normalności, przede wszystkim jednak pomagając ludziom. Oczywiście w tym dziele niezbędna jest i jeszcze długo będzie pomoc z zagranicy, i to nie tylko od krajowych oddziałów Caritas, ale od wszystkich gotowych do takich działań – podkreśliła przewodnicząca.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję