Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie wołanie

By nie było wśród nas „ludzi niewidzialnych” – to intencja wielu pielgrzymek, inicjatyw modlitewnych i bardzo konkretnych dzieł pomocy najuboższym na Jasnej Górze. Szczególny apel, by chrześcijanie nie tracili zmysłu miłosierdzia, towarzyszy obchodom Światowego Dnia Ubogich. Przy Jasnej Górze działa punkt charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe i który w ciągu roku inicjuje różne akcje pomocowe. Caritas Polska od lat organizuje pielgrzymki osób bezdomnych. Spotkania te są przede wszystkim zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Jasna Góra to również od lat stałe miejsce modlitwy przedstawicieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w intencji najbiedniejszych.

Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymują na Jasną Górę także pieszo. Pomagają np.w czasie pieszej pielgrzymki świata osób słabych i ubogich organizowanej przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Sławek przyszedł na Jasną Górę po raz pierwszy. – Długo żyłem z dala od Kościoła, od Boga; teraz jestem w trakcie nawracania się, to taka forma pokuty, ale też wielka radość – przyznał.

Od prawie 30 lat na Jasnej Górze działa punkt charytatywny – nawet w czasie pandemii paulini, choć z ograniczeniami, nie zaprzestali tu swojej posługi. To wydawanie chleba i innej żywności, ubrań czy środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Śp. o. Konstancjusz Kunz – „przeor sześćsetlecia”

Swoim zakonnym życiem rozsławiał Maryję i Jej szczególne miejsce – Jasną Górę. 29 października w wieku 87 lat zmarł o. Konstancjusz Kunz, paulin. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978-84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982 r. Był inicjatorem wielu dzieł, przede wszystkim: odnowienia ołtarza głównego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, powstania Muzeum 600-lecia, Arsenału, wydawania czasopisma Jasna Góra. Wśród licznych inicjatyw, które zachowały się już jako „pomniki historii”, były: przygotowanie I Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę oraz Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, zlecenie pracy nad wykonaniem monstrancji 600-lecia, sprowadzenie gobelinów do Sali Papieskiej. Przez wiele lat był zaangażowany w trud rozwijania założonego przez siebie wydawnictwa Zakonu Ojców Paulinów Paulinianum, które dzięki niemu stało się narzędziem apostolstwa w szerzeniu kultu Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz propagowaniu znaczenia Jasnogórskiego Sanktuarium Narodu nie tylko w Polsce, ale i w USA. Był autorem modlitewników, m.in. jasnogórskiego – Wielbi dusza moja Pana.

Reklama

Jasnogórska nekropolia

Paulińska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, krypty w bazylice pod ołtarzem głównym i w prezbiterium, kaplice nagrobne w bocznych nawach „dużego kościoła”, kaplica Pamięci Narodu – to tylko niektóre miejsca wchodzące w skład tzw. jasnogórskiej nekropolii. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mają teraz wyjątkową okazję, by nawiedzić znajdujące się w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu miejsce pochówku zakonników. Spoczywają tam m.in.: o. Pius Przeździecki, niezłomny wobec władz carskich, aż trzykrotnie przez te władze usuwany z Jasnej Góry; o. Piotr Markiewicz, wybitny kaznodzieja i społecznik; o. Alojzy Wrzalik, który był generałem Zakonu Ojców Paulinów w najtrudniejszym dla Polaków czasie komunistycznych prześladowań lat 50. XX wieku i który stanął w obronie uwięzionego prymasa Wyszyńskiego.

Przez cały listopad krypta jest udostępniona wiernym.

Jasnogórski flesz

• 15-18 listopada – pielgrzymka i rekolekcje Unii Apostolskiej Kapłanów Najświętszego Serca Jezusa; rekolekcje Konferencji Episkopatu Polski.

• 18-19 listopada – zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

• 19 listopada – nabożeństwo w intencji beatyfikacji ks. Dolinda Ruotola; nocne czuwanie modlitewne Rodziny Oriońskiej; ogólnopolska pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej.

Reklama

• 20 listopada – pielgrzymka klubów inteligencji katolickiej; koncert w hołdzie bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

• 21 listopada – pielgrzymka górników; Msza św. w intencji ofiar wypadków, zmarłych dobroczyńców MIVA Polska i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w czasie Apelu Jasnogórskiego modlitwa o zakończenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Wobec coraz bardziej napiętej sytuacji na granicy polsko - białoruskiej decyzją przeora Jasnej Góry do codziennej wieczornej modlitwy w czasie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00 dołączona jest teraz prośba: „o pokojowe zakończenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej i pomoc humanitarną dla ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?

2022-06-27 12:55

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Czy niestrawne nagłówki na temat Benedykta będą się powtarzać nieustannie? Miesiąc po miesiącu? Kiedy wreszcie nikt nie odważy się podnieść ręki na papieża-seniora?” – pyta Peter Seewlad, autor monumentalnej biografii „Benedykt XVI. Życie” w artykule zamieszczonym na niemieckojęzycznym portalu katolickim kath.net. Papieski biograf odnosi się do niczym nie uzasadnionej permanentnej kampanii przeciwko Benedyktowi XVI i niedawno złożonej przeciwko niemu skardze w Sądzie Okręgowym w Traunstein.

Publikujemy tekst artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zaprezentowano logo Jubileuszu Roku 2025

2022-06-29 10:47

[ TEMATY ]

ewangelizacja

twitter.com/Cindy_Wooden

Cztery kolorowe postaci, symbolizujące narody z czterech stron świata, trzymające się krzyża-kotwicy wśród fal - tak wygląda logo Jubileuszu Roku 2025, który będzie obchodzony pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Jego prezentacja odbyła się we wtorek w watykańskim Pałacu Apostolskim.

Autorem logotypu, wybranego w drodze międzynarodowego konkursu jest 50-letni włoski grafik Giacomo Travisani. Wyjaśniając podczas konferencji prasowej symbolikę logotypu, tłumaczył, że gdy szukał sposobu na graficzne przedstawienie nadziei - głównego tematu jubileuszowych obchodów - od razu przyszedł mu na myśl symbol krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję