Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Prorok naszych czasów

W ramach Papieskiego Dnia Dziękczynienia w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju został zorganizowany koncert Jan Paweł II – prorok naszych czasów.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koncert

Biłgoraj

Joanna Ferens

Zaśpiewali dla Jana Pawła II

Zaśpiewali dla Jana Pawła II

Koncert odbył się w 30. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, a także jako dziękczynienie za dar parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju – tłumaczył organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. Chcemy w tym roku w szczególny sposób wspominać pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, którą odbył przed 30 laty – tłumaczył kierownik koncertu, muzyk Marcin Pospieszalski. – Na początku lat 90. XX wieku wszyscy oczekiwaliśmy, że Jan Paweł II będzie z nami celebrował wolność, a on mówił trudne słowa i napominał, by wolność nie przerodziła się w swawolę lub samowolę, by nie zachłysnąć się jakąś iluzją wolności, która tak naprawdę zniewala człowieka. Część z nas nie przyjęła tego nauczania, w 30. rocznicę tej pielgrzymki trzeba dziś na nowo to nauczanie odkryć. To przesłanie jest dziś równie aktualne i jest dla nas drogowskazem, ten koncert ma pobudzić nas do refleksji nad zadaniem, które zostawił nam Ojciec Święty – zaznaczał.

Poznać Papieża

W koncercie wystąpili znani artyści sceny muzycznej m.in.: Lidia Pospieszalska, Krzysztof Antkowiak, Agnieszka Cudzich, Michalina Lipińska oraz Chór Kameralny Jednego Serca Jednego Ducha. Wystąpiła również Alicja Tracz, zwyciężczyni polskiej edycji Eurowizji Junior. W rozmowie przyznała, że chce poznawać bliżej osobę i nauczanie Papieża Polaka: – Ten koncert to dla mnie wspaniałe przeżycie. Niestety, urodziłam się już po śmierci Jana Pawła II, ale sporo o nim wiem, bo opowiadają mi o nim rodzice, dlatego też dziś na koncercie zaśpiewałam ulubioną pieśń naszego papieża, czyli Barkę. Czułam się zaszczycona, że mogłam ją zaśpiewać, a że mam tylko jedenaście lat, to wiem, że o nauczaniu Jana Pawła II dopiero będę się uczyć. Chcę go bardziej poznać, bo to był naprawdę wyjątkowy człowiek – tłumaczyła Alicja.

– Miałam 5 lat, gdy papież Jan Paweł II zmarł. Osobiście nie pamiętam jego osoby, ale wspomnienia o nim wyniosłam z domu. Już od najmłodszych lat rodzice i dziadkowie mówili mi o tym wielkim Polaku i przybliżali mi jego nauczanie. Szczególnie słowa wypowiedziane do młodzieży na Westerplatte, o tym by od siebie wymagać, by mierzyć wysoko, by się rozwijać ku dobru. To przesłanie stosuję w swym życiu. Dziś zaśpiewałam dwie pieśni szczególnie bliskie Ojcu Świętemu, by w ten sposób oddać mu hołd i zachęcić moich rówieśników, by korzystali z jego nauki – tłumaczyła Michalina Lipińska.

Reklama

Repertuar koncertu stanowiły pieśni i piosenki uwielbienia, pieśni eucharystyczne, tradycyjne pieśni o Matce Bożej, a także utwory związane z Janem Pawłem II, takie jak Abba Ojcze czy Barka.

Warto być Polakiem

Organizatorami wydarzenia byli parafia św. Jana Pawła II w Biłgoraju i Fundacja „Gaudium et Spes”. Patronat honorowy nad koncertem objęli: wicepremier Jacek Sasin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, europoseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Koncert Jan Paweł II – prorok naszych czasów w ramach Papieskiego Dnia Dziękczynienia w Biłgoraju bierze udział w programie Warto być Polakiem, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Niedziela Zamojsko-Lubaczowska.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwanie i koncert uwielbienia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2015, str. 1

[ TEMATY ]

koncert

Karolina Krasowska

Zespół Amen Band

Zespół Amen Band

W niedzielę 24 maja obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dzień wcześniej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze odbyło się czuwanie oraz uwielbienie z posługą zespołu Amen Band

Uroczystość przygotowały zielonogórskie grupy Odnowy w Duchu Świętym. Czuwanie rozpoczęło się Eucharystią z udziałem osób należących do grup modlitewnych. – Jak niegdyś Apostołowie wraz z Maryją, Matką Pana, czuwając, oczekiwali na obiecanego Ducha Świętego, tak i my gromadzimy się w tej świątyni w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Nie przypadkiem ta świątynia jest pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Chcemy wraz z Maryją głęboko wołać o Ducha Uświęciciela – powiedział ks. Andrzej Paś, wikariusz parafii. Czym dla wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym jest uroczystość Zesłania Ducha Świętego? – Jest to oczywiście dla każdego katolika, dla każdego chrześcijanina jedno z ważniejszych świąt w ciągu roku liturgicznego. Natomiast dla tych, którzy są zaangażowani w Odnowę w Duchu Świętym, jest to święto szczególne. To ruch w Kościele, który w wyjątkowy sposób akcentuje obecność i działanie Ducha Świętego, w tym także różne przejawy charyzmatyczne Jego obecności i działania, więc ta uroczystość ma dla nas charakter zupełnie wyjątkowy. Przeżywamy ją jako swego rodzaju odnowienie naszego chrześcijańskiego doświadczenia i tego doświadczenia, które daje nam ruch charyzmatyczny – mówi ks. Andrzej Sapieha, moderator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym. Po Eucharystii w salce na plebanii odbyła się agapa, w której wzięli udział członkowie zielonogórskich wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Następnie w kościele odbył się koncert uwielbienia w formie spotkania modlitewnego, prowadzonego przez zespół Amen Band, który w swojej pierwszej edycji był pionierem muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Zespół powstał w 1996 r., a jego założycielem był Andrzej Cudzich. Po jego śmierci w 2003 r. zawiesił działalność. W pierwotnym składzie zespołu występowali m.in. Mieczysław Szcześniak, Ewa Uryga czy Beata Bednarz. W 2013 r. został reaktywowany w nowej odsłonie. – Amen Band jest to zespół, który chce chwalić Boga przez muzykę i zawsze to było jego misją. Teraz koncentrujemy się bardziej na młodej generacji. Weszliśmy we współpracę z komitetem organizacyjnym ŚDM 2016 i po prostu chcemy ich wspierać – mówi Mikołaj Budniak, lider zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję