Reklama

Niedziela Przemyska

Ministerialne odznaczenia

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nadał medale i odznaki zasłużonym osobom.

Niedziela przemyska 29/2021, str. VII

[ TEMATY ]

odznaczenia

Anna Magda

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ks. prał. dr. hab. Mieczysławowi Gniademu z Przemyśla, a kierowanemu przez niego Archidiecezjalnemu Chórowi „Magnificat” – Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przemyślanie odebrali z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart na gali wręczenia odznaczeń ministerialnych i nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 30 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Laureat od lat promuje kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Jest autorem licznych opracowań utworów religijnych na chór i orkiestrę. Wychował wiele pokoleń organistów, będąc dyrektorem i wykładowcą Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Na co dzień wykłada także w Wyższym Seminarium Duchownym. Szerszemu gronu znany jest jednak przede wszystkim jako dyrygent chóru, który założył w 1984 r.

Ksiądz Mieczysław Gniady jest już posiadaczem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego mu w 2008 r. Tym razem zdobył uznanie ministra w dziedzinie muzykologii, gdyż dzięki pracy badawczej i artystycznej przywrócił do muzycznego życia dzieła cenionego niegdyś, a później zapomnianego wiedeńskiego kompozytora i dyrygenta Ignaza Rittera von Seyfrieda (1776 – 1841), ucznia Mozarta i bliskiego współpracownika Beethovena. Przemyski kapłan opracował rękopisy dwóch nieznanych w świecie kompozycji twórcy i kierował ich prawykonaniami w Przemyślu i Krasiczynie. Odniósł sukces międzynarodowy, gdyż płyta z utworem Missa solemnis h-moll Ignaza Rittera von Seyfrieda nagrana pod batutą ks. Mieczysława Gniadego została uhonorowana paryskim Złotym Orfeuszem, jedną z najważniejszych nagród muzycznych na świecie.

Reklama

Bogatym dorobkiem może się także pochwalić zespół kierowany przez ks. Mieczysława Gniadego. W ciągu 35 lat występował ponad tysiąc razy. Śpiewał podczas dwóch wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz trzykrotnie w Watykanie w jego obecności. Oprócz Włoch oklaskiwany był także w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech czy Ukrainie.

Na gali 30 czerwca w Rzeszowie w imieniu zespołu Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Monika Maziarz oraz prezes chóru Jacek Gawron.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Benemerenti dla prof. Czesława Kłaka

Niedziela rzeszowska 12/2019, str. VI

[ TEMATY ]

odznaczenia

Podkarpackie.pl

Bp Jan Wątroba i prof. Czesław Kłak podczas dekoracji

Bp Jan Wątroba i prof. Czesław Kłak podczas dekoracji

W dniu 5 marca 2019 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia „Benemerenti” prof. Czesławowi Kłakowi, członkowi Trybunału Stanu. W uroczystości uczestniczył m.in. biskup rzeszowski Jan Wątroba, wojewoda podkarpacki, wicemarszałkowie województwa podkarpackiego, parlamentarzyści, służby mundurowe, rodzina i bliscy nagrodzonego.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję