Reklama

Niedziela Przemyska

Chleb z nieba

„Maryja dzisiaj szczególnie zatroszczyła się o mnie” – stwierdziła jedna z uczestniczek 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie. I tak można podsumować to spotkanie.

Niedziela przemyska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

S. Klara Maria Machulska, franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej

Uczestnicy 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie

Uczestnicy 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie

W 8. Młodzieżowym Zjeździe Rycerstwa Niepokalanej, który odbywał się w Strachocinie w dniach od 26 do 29 czerwca, uczestniczyło 22 młodych ludzi, pochodzących głównie z archidiecezji przemyskiej. Najliczniejsza grupa przyjechała z Manasterza i ze Strachociny, ale też z Dybawki, Przeworska, Kielc, Bartkówki i innych miejsc.

Młodzieżowy Zjazd Rycerstwa Niepokalanej ma formę rekolekcji. W tym roku prowadził je franciszkanin z Niepokalanowa, o. Grzegorz Maria Owsianko, moderator Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej, wraz z animatorami: Anią, Łukaszem i Marcinem oraz siostrami franciszkankami Rycerstwa Niepokalanej. Tematem spotkania była Eucharystia, a hasłem słowa: „Chleb z nieba”, zaczerpnięte z materiałów na bieżący rok liturgiczny w Kościele. Pomocą do pochylenia się nad tematem były konferencje i świadectwa prowadzących. Bardzo ważny był czas wspólnej codziennej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Również cenne pozostaną chwile wspólnie spędzone na grze w siatkówkę i na zabawach animowanych przez młodzież. Strachocina jest przepięknym zakątkiem i sanktuarium Patrona Polski, podczas tych kilku dni mieliśmy okazję poznać św. Andrzeja Bobolę i miejsce jego kultu. Carlo Acutis – piętnastolatek beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2020 r. – to młody człowiek, z którym również zapoznaliśmy się bliżej, oglądając film o nim. Ojciec Grzegorz zaskoczył nas podczas konferencji, dodając elementy języka migowego dla utrwalenia głoszonych treści. W drugim dniu zjazdu gościliśmy s. Dorotę Marię Drozdowską, franciszkankę Rycerstwa Niepokalanej, która od czterech lat przebywa w Japonii. Opowiedziała o Kraju Kwitnącej Wiśni, o chrześcijaństwie w Japonii i o nauce języka japońskiego. Nauczyła nas też, jak po chrześcijańsku Japończycy dziękują: Kamini kansha.

Reklama

Korzystając z możliwości, jakie dają media, połączyliśmy się także z Miguelem Bordasem Prószyńskim, prezesem Centrali Międzynarodowej Rycerstwa Niepokalanej i jego żoną Cristiną. Podczas tego połączenia między Polską a Hiszpanią młodzi Rycerze Niepokalanej usłyszeli o Rycerstwie na świecie, a także poznali historię małżeństwa Miguela i Cristiny.

Tematów i spraw w ciągu tych kilku dni było wiele, niektórzy zostali zarażeni pasją wyplatania różańców ze sznurków, inni językiem migowym, jeszcze inni rozważaniem Słowa. Mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć coś, czym będzie dzielił się dla dobra wspólnoty z innymi lub będzie szukał takiego twórczego sposobu, bo cechą charakterystyczną Rycerstwa Niepokalanej jest posługiwanie się wszelkimi godziwymi środkami w celu zdobycia serc dla Niepokalanej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję