Wyborcza ekshumacja
Odchodzący lewicowy rząd Pedra Sáncheza zagrał sporem o gen. Francisca Franco, byłego przywódcy Hiszpanii. Pozostający pod wpływem lewicy Sąd Najwyższy zadecydował o ekshumacji szczątków Franco, odrzuciwszy skargę jego rodziny na decyzję rządu, podjętą w sierpniu br. Szczątki generała, spoczywające w bazylice w Dolinie Poległych w pobliżu Madrytu, miałyby zostać przeniesione na cmentarz El Pardo-Mingorrubio, położony na północ od stolicy, gdzie spoczywają wdowa po generale oraz wielu polityków.
Członkowie rodziny gen. Franco wskazują, że w przypadku ekshumacji szczątki powinny zostać przeniesione do rodzinnej krypty w katedrze Matki Bożej Almudena w Madrycie. O tej lokalizacji nie chcą słyszeć przedstawiciele rządu, którzy odrzucają możliwość urządzenia pochówku dyktatora w miejscu, gdzie mógłby być gloryfikowany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Generał Franco został pochowany w Dolinie Poległych, gdzie znajdują się szczątki ok. 40 tys. poległych w czasie wojny – i frankistów, i republikanów – czego nie mogą przeboleć sympatycy lewicy. Ojciec Santiago Cantera, przeor benedyktynów, którzy opiekują się mauzoleum, odrzucił plan socjalistów, niemniej sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii – bp Luis Argüello powiedział, że Kościół uszanuje decyzję władz.
Reklama
Spór o miejsce pochówku gen. Franco polaryzuje hiszpańskie społeczeństwo – i na to liczą socjaliści. Na początku listopada br. odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne, a notowania Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej Sáncheza spadły. Premierem został po wiosennych wyborach, ale nie uzyskał wotum zaufania, stąd nowe wybory – 4. w ciągu 4 lat.
Wojciech Dudkiewicz
* * *
Uwaga na Chiny
Już nie wojowniczość Korei Płn., lecz rosnąca potęga militarna Chin jest największym zagrożeniem dla Japonii – wskazuje w dorocznym raporcie japoński resort obrony. I to mimo sygnałów, że Korea Płn. posiada rakiety balistyczne wyposażone w głowice nuklearne. Obok sojuszniczych wobec Japonii Stanów Zjednoczonych tylko Chiny są w stanie wywierać wpływy na skalę globalną – oceniono. W ostatnich latach, w związku ze wzmocnieniem chińskiej armii i rozwojem północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego, Japonia zwiększyła wydatki na obronę o jedną dziesiątą. Tegoroczny budżet wojskowy tego kraju ma wynieść rekordowe ok. 50 mld dol., a i tak będzie ponad 3 razy mniejszy niż chiński (177 mld dol.).
wd
* * *
Chemiczny Baszar
W maju br. siły prezydenta Syrii Baszara al-Asada używały broni chemicznej – ujawnił sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Syryjskie wojska miały użyć chloru podczas ofensywy w prowincji Idlib. Już wcześniej podejrzewano, że w Syrii mogło dojść do ataku z wykorzystaniem broni chemicznej; międzynarodowi śledczy twierdzą, że Al-Asad wielokrotnie jej używał przeciwko cywilom w dążeniu do wygrania wojny domowej. Prezydent USA Donald Trump w odpowiedzi na atak z użyciem sarinu wiosną 2017 r. zadecydował o ataku rakietowym. – Nie pozwolimy, by te ataki pozostały bez odpowiedzi – powiedział Pompeo.
jk
* * *
Znów Netanjahu
Reklama
To nie prawicowy blok premiera Beniamina Netanjahu, lecz centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych Benny’ego Gantza wygrał wybory parlamentarne w Izraelu, ale to ten pierwszy będzie tworzyć rząd. Tak zadecydował prezydent Reuwen Riwlin, który wskazał, że Netanjahu ze swoimi tradycyjnymi i potencjalnymi sojusznikami ma większą szansę na utworzenie większościowego gabinetu. Netanjahu zaproponował Gantzowi stworzenie wspólnego rządu, ale bez skutku. – Nie godzimy się na poparcie rządu, którego szefowi grozi poważny akt oskarżenia – podkreślił polityk. Postawienie zarzutów korupcyjnych Netanjahu zarekomendowała izraelska policja. Byłemu i przyszłemu premierowi grożą 3 procesy w sprawach korupcyjnych.
wd
* * *
Włoska eutanazja
Włochy zmierzają ku legalizacji eutanazji. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał, że w niektórych przypadkach dopuszczalne jest udzielenie pomocy w samobójstwie. To owoc rozpatrywania przypadku śmierci w Szwajcarii Fabiana Antonianiego, włoskiego DJ-a przykutego do łóżka. Pomagał mu Marco Cappato, działacz radykałów. Włoska prokuratura postawiła mu zarzuty nakłaniania do samobójstwa i pomocy w nim, za co grozi 12 lat więzienia. TK uznał, że w niektórych przypadkach „pomoc” jest dozwolona, i za taki wyjątek uznał sprawę muzyka. Jak wskazano, decyzja była podjęta w sposób świadomy, w sytuacji podtrzymywania przy życiu osoby cierpiącej. Trybunał ocenił też, że eutanazję należy ustawowo uregulować, by uniknąć ryzyka nadużyć wobec osób szczególnie bezbronnych.
wd
* * *
Aborcyjna Australia
Już w całej Australii aborcja jest legalna. Opierała się Nowa Południowa Walia. Dotychczas obowiązywała tam ustawa z 1990 r., przewidująca karę do 10 lat więzienia dla lekarza i kobiety za przeprowadzenie aborcji, a legalne przerywanie ciąży mogło nastąpić jedynie w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety. Po wielu debatach i protestach w stanie będzie można przerwać ciążę do 22. tygodnia. Zgoda lekarza ze stwierdzeniem zagrożenia życia matki wymagana będzie po tym terminie. Przewiduje się jednak karę więzienia dla niewykwalifikowanych osób, które podjęły się przeprowadzenia zabiegu.
wd