Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy rząd na Ukrainie

Ciekawie dzieje się na Ukrainie, gdzie wybrano nowego premiera. Został nim 35-letni prawnik Ołeksij Honczaruk, dotychczasowy wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który zgłosił jego kandydaturę. W rządzie pozostało dwóch członków gabinetu byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana: szef MSW Arsen Awakow i minister finansów Oksana Markarowa.

Przed nowym rządem stoi wiele trudnych zadań, w tym – jak mówi Honczaruk – najważniejsze: wzrost gospodarczy. Inne to spłacenie długów, na co pójdzie co trzecia zarobiona hrywna, ... zwalczenie korupcji. – Nie potrafiliśmy dotychczas uporać się z tymi, którzy przychodzą do władzy, by kraść. W moim rządzie nie będzie złodziejstwa – zapewnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rząd nie będzie miał problemów z obstrukcją parlamentu. Partia Sługa Narodu prezydenta Zełenskiego ma samodzielną większość. Niemniej po raz pierwszy w historii Ukrainy dwie trzecie parlamentu będą stanowić nowicjusze, bez doświadczenia politycznego.

Prezydent Zełenski wystąpił z przesłaniem do Rady Najwyższej, która powinna wcielić w życie wszystko to, czego nie zrobiono w ciągu ostatnich 28 lat istnienia niepodległej Ukrainy. Deputowani powinni się zająć reformą organów porządkowych i sądownictwa, kontynuować decentralizację i integrację europejską, ale także pracować nad liberalizacją gospodarki, stworzeniem warunków dla: inwestycji zagranicznych, niezależności energetycznej, rozbudowy przemysłu, rozwoju rolnictwa, infrastruktury, medycyny, poprawy stanu edukacji i odrodzenia ukraińskiej nauki. Jeśli nie wywiążą się z zadań, Zełeński – jak zapowiedział – już za rok rozwiąże parlament.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Johnson gra va banque

Ponad milion podpisów pod specjalną petycją nie zrobiło wrażenia na brytyjskiej królowej Elżbiecie II, która wyraziła zgodę na rządowy wniosek o zawieszenie obrad parlamentu od 9 września do 14 października br. Królowa, zgodnie z zasadą, że rząd rządzi, a ona panuje, nie mogła zresztą zrobić nic innego. Parlament po obecnych obradach będzie mógł je wznowić dopiero po prezentującej plany legislacyjne rządu mowie Elżbiety II – 14 października, dwa tygodnie przed planowanym wyjściem kraju z Unii Europejskiej. Głosowanie nad propozycjami rządu i jego strategią w sprawie brexitu odbyłoby się ok. 21-22 października, po ostatnim szczycie UE przed zaplanowanym na 31 października wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Krytycy premiera Borisa Johnsona przekonują, że zdecydował się on na zawieszenie parlamentu, aby uniemożliwić zablokowanie przez Izbę Gmin twardego brexitu, którego premier – zdeterminowany, by wyprowadzić kraj z UE 31 października – nie wyklucza. Dawałoby to też premierowi szansę na przyjęcie przez Izbę Gmin w ostatniej chwili ewentualnego nowego porozumienia z Brukselą.

Reklama

wd

* * *

Protesty w Papui

Informacje o tym, że indonezyjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły 6 demonstrantów przed budynkiem rządowym w regionie Deiyai w prowincji Papua w indonezyjskiej części wyspy Nowa Gwinea, przypomniały o tlącym się tam od lat konflikcie. Tysiące osób protestowały w ostatnim czasie przeciwko dyskryminacji etnicznej; w czasie jednej z demonstracji podpalono m.in. areszt i biura rządowe. Do regionu wysłano ponad tysiąc policjantów. W związku z istniejącymi tam od dawna tendencjami niepodległościowymi w regionie znajdują się również duże siły wojskowe. Władze odłączyły w Papui internet, co miało powstrzymać ludzi od przesyłania informacji mogących wywołać kolejne niepokoje. Najnowsza fala protestów w Papui miała zostać wywołana rasistowskim atakiem na papuaskich studentów, do którego doszło w mieście Surabaja na wschodzie Jawy.

jk

* * *

Pomoc dla Amazonii

Rząd Brazylii oświadczył, że przyjmie wszelką pomoc zagraniczną w zwalczaniu pożarów lasów Amazonii. Rzecznik brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro Rego Barrosa zastrzegł jednak, że to Brazylia będzie decydować, jak tę pomoc wykorzystać. Według oficjalnych danych, pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2018 r. Dotychczas wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają. Prezydent Bolsonaro zarządził wysłanie do walki z pożarami 44 tys. żołnierzy oraz kilku samolotów C-130 Hercules – latających cystern do gaszenia płonących lasów z powietrza. Minister obrony Fernando Azevedo e Silva zapewnił, że pożary są pod kontrolą. Trudno w to jednak uwierzyć.

wd

* * *

Amunicja znad Dniestru

Prezydent Mołdawii Igor Dodon poinformował, że Rosja zamierza zutylizować amunicję z wielkich składów wojskowych wokół Cobasny w separatystycznej republice Naddniestrza. W magazynach dawnej sowieckiej 14 Armii może się znajdować ok. 20 ton amunicji i materiałów wybuchowych, a niepotwierdzone informacje mówiły też o składowanych tam ok. 250 wozach bojowych i czołgach. Składy są pilnowane przez rosyjską grupę operacyjną, licząc ok. 1-1,5 tys. żołnierzy, którzy są gwarancją rządów separatystów. Pomysł likwidacji składów przedstawił Dodonowi minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, jednak strona rosyjska nie potwierdza tej informacji.

jk

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję