– Dziś w Karagandzie w Kazachstanie został ogłoszony błogosławionym Władysław Bukowiński, kapłan i proboszcz, prześladowany za swą wiarę. W życiu zawsze okazywał wielką miłość najsłabszym i najbardziej potrzebującym, a jego świadectwo ukazuje się jako kondensacja uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała – powiedział papież Franciszek w niedzielę 11 września 2016 r. po modlitwie „Anioł Pański” w Watykanie.
RV
* * *
Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów ks. Władysław Bukowiński 11 września br. został ogłoszony błogosławionym przez kard. Angelo Amata – legata papieskiego, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Beatyfikacja odbyła się podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie. Na początku Eucharystii biskup Karagandy Adelio Dell’Oro powtórzył wobec kard. Amato prośbę, skierowaną wcześniej do Ojca Świętego, o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Legat papieski odczytał uroczyście po łacinie list apostolski z decyzją Papieża. „Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa ordynariusza Karagandy Adelio Dell’Oro, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny sługa Boży ks. Władysław Bukowiński, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 20 czerwca każdego roku” – brzmiał list beatyfikacyjny papieża Franciszka.
Po raz pierwszy publicznie oddano cześć ks. Bukowińskiemu poprzez odsłonięcie jego wizerunku. W katedrze rozległy się brawa i zabrzmiał śpiew. Do prezbiterium przyniesiono relikwie bł. Władysława.
Wśród uczestników beatyfikacji był ks. Mariusz Kowalski z Karagandy, który w 2008 r. za przyczyną sługi Bożego ks. Bukowińskiego został uzdrowiony po wylewie krwi do mózgu. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów, m. in. z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Litwy. Wśród kilkunastu biskupów byli hierarchowie z Polski: bp Jan Wątroba z Rzeszowa, bp Jan Szkodoń z Krakowa, bp Jerzy Mazur z Ełku i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Była to pierwsza w historii beatyfikacja w Kazachstanie.