Reklama

Bóg się rodzi... także w więzieniu

Niedziela gnieźnieńska 52/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARCIN WOŹNIAK: - Więzienie to miejsce i środowisko bardzo specyficzne, będące dla duszpasterza wielki wyzwaniem. Naszą rozmowę warto zacząć od "kluczowego" pytania dotyczącego ludzi tam osadzonych. Czy to są ludzie wiary? Jak przyjmują kapłana?

KS. EDMUND KARUK: - Społeczność więzienna jest pewnego rodzaju krzywym zwierciadłem całej społeczności, w której żyjemy. Jeżeli wśród ludzi żyjących na wolności zdarzają się bardzo różne sytuacje, dobro wymieszane jest ze złem, to dzieje się tak również w więzieniu, choć może w trochę innych proporcjach. Spotykamy się tutaj ze złem, bo ci ludzie dopuścili się zła i często jeszcze są źli, ale spotykamy się również i z dobrem, bo są ludzie, którzy przyjmują tą karę, jako pokutę i w drodze ku dobru osiągnęli spory postęp. Z jednej strony to, co się dzieje w więzieniu, to co tam można spotkać, budzi przerażenie i dlatego ludzie niechętnie podejmują się tam posługi. Przyznam, że też się bałem. Jest to jednak także miejsce, gdzie odnajdujemy również sporo nadziei. I dlatego praca wśród więźniów, szczególnie praca duszpasterza, może przynosić dużą satysfakcję.

- Chrystus Dobry Pasterz przyszedł na świat szukać tych owiec, które się zagubiły. Sam mówił: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, co się źle mają". W tych dniach wspominamy Cud Narodzenia. Czy święta Bożego Narodzenia są również obchodzone w więzieniu?

- Skoro Boże Narodzenie obchodzone jest nawet w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest w zdecydowanej mniejszości, to tym bardziej także w więzieniu, które znajduje się w Polsce, w kraju katolickim. Są tam ludzie w większości ochrzczeni. Niektórzy z nich wprawdzie daleko odeszli od ideałów chrześcijaństwa, ale są i tacy, którzy do niego zdecydowanie wracają. Dlatego Święta obchodzone jest również w więzieniu. Również na terenie Zakładu Karnego spotykamy świąteczne dekoracje. Na każdym oddziale są choinki. Więźniowie robią nawet szopki, które stawiają w swoich celach. Często mają tam także jakąś gałązkę choinki odświętnie ozdobioną. A więc od strony zewnętrznej obchody Bożego Narodzenia są zaznaczone. Ci, którzy uczestniczą w duszpasterstwie więziennym, przeżywają to również od strony duchowej. Mają ku temu możliwości nie mniejsze niż w każdej parafii, aby dobrze się do Świąt przygotować.

- Jak wyglądają Święta w Zakładzie Karnym w Gębarzewie? Jak są przygotowywane i przeżywane? Jaka jest ich atmosfera?

- Powiem może o tym, co dzieje się w obecnym roku, gdyż każdego roku przygotowanie do Świąt ma trochę inny charakter. Duchowe przygotowania rozpoczęły się jeszcze na przełomie listopada i grudnia. Wszystkich więźniów odwiedzili diakoni gnieźnieńskiego Seminarium, którzy aktywnie uczestniczą w pracach duszpasterstwa więziennego. Złożyli wizytę w każdej celi i każdemu więźniowi - z małymi wyjątkami, gdyż kilka razy zdarzyło się, że zostali potraktowani bardzo źle - wręczali opłatek i kartkę świąteczną, aby mógł wysłać do domu. Informowali ich także o tym jak będą wyglądać przygotowania do Świąt i samo Boże Narodzenie. Zapraszali na Msze św. adwentowe, które odprawiane były w sobotę i niedzielę oraz rekolekcje, które rozpoczęły 18 grudnia. Dano osadzonym okazję do medytacji, spowiedzi i Komunii świętej.

Jeśli zaś chodzi o same Święta to, ponieważ Wigilia przypada w niedzielę, to o godz. 15.00 będzie jeszcze Msza św. adwentowa. Po jej zakończeniu my, kapelani, prawdopodobnie w towarzystwie Dyrekcji więzienia, odwiedzimy tych wszystkich, którzy są na oddziale zamkniętym, gdzie podzielimy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia. O godz. 17.00 natomiast rozpocznie się wieczerza wigilijna dla więźniów z oddziałów otwartych, którzy pozostają na terenie Zakładu. Trzeba powiedzieć, że wieczerza wigilijna jest pewnym ewenementem w obyczajowości więziennej. Ja już trzeci raz będę w niej brał udział i widzę pewną przemianę. Kiedy przyszedłem na pierwszą więzienną Wigilię, przestrzegano mnie, że istnieją pewne zwyczaje więzienne. Na przykład: więźniowie zasadniczo nigdy nie podają ręki swoim przełożonym, funkcjonariuszom Służby Więziennej, gdyż uważają, że "to się nie godzi". Powiedziano mi, że mogą i mnie tak samo potraktować. Na pierwszej Wigilii spróbowałem więc ich przekonać, że jestem delegatem spoza murów więzienia, przysłanym przez rodziny, najbliższych, i że w ich imieniu składam im życzenia, dzielę się opłatkiem i wyciągam do nich rękę. Potraktowano mnie bardzo życzliwie - niektórzy nawet wymieniali zwyczajowe uciski. Przypomnieli więc sobie pewne gesty serdeczności, przyjaźni. Zasadniczo jednak tylko ja byłem tak odważny, żeby podejść do nich i składać życzenia. Po tej mojej pierwszej "więziennej" Wigilii zdarzyła się rzecz niezwykła. Jeden z oddziałowych Zakłady Karnego w Gębarzewie, który jest naszym parafianinem, przyszedł do mnie w Święta i powiedział: "Wie Ksiądz, co się stało? Po Wigilii grupa więźniów przyszła mi złożyć życzenia!" . To było jakby pierwsze pęknięcie w tej "obyczajowości" więzienej. W następnym roku życzenia już były składane normalnie - każdy każdemu. Nie było specjalnej różnicy pomiędzy tymi, którzy byli wolni a uwięzionymi. Odbywało się to już rzeczywiście w sposób bardzo braterski. Okazuje się więc, że ten obyczaj chrześcijański ma ogromną moc przemieniania ludzkich serc, przełamuje rozmaite złe przyzwyczajenia, jakieś "tabu", które w tej subkulturze więziennej są dosyć rozliczne i, niestety, stanowią bardzo poważną przeszkodę w pracy duszpasterskiej i resocjalizacji więźniów.

Brakuje natomiast podczas Świąt przeżywanych w więzieniu tradycyjnej Pasterki - ze względu na regulamin Zakładu Karnego oraz fakt, że pracujący w nim kapelani są równocześnie duszpasterzami w parafii. W pierwszy i drugi dzień Świąt odprawiona jednak będzie Msza św. Myślę, że radość tych Świąt, będzie więc również zaznaczona w sposób wewnętrzny. Ile z tego dotrze do uczestników tych spotkań i nabożeństw - to już jest sprawa łaski Bożej i ich dobrej woli.

- Boże Narodzenie to niewątpliwie najbardziej rodzinne Święta w ciągu roku. Więźniowie są tej możliwości najczęściej pozbawieni. Czy nie sprawia to, że Święta te stają się dla nich jeszcze smutniejsze niż "więzienna codzienność"?

- Dla tych, którzy zostają w więzieniu prawdopodobnie nie jest to łatwe przeżycie. Trzeba jednak zaznaczyć,

Dokończenie na str. VI

Bóg się rodzi... także w więzieniu

Dokończenie ze str. III

że obecnie regulamin odbywania kary jest bardzo złagodzony i w miarę możliwości dyrekcja udziela tym, którym można, przepustek, by mogli Boże Narodzenie spędzić w domu razem z rodziną. Na same Święta w więzieniu zostają ci, którzy są na oddziałach zamkniętych i ci, którzy coś "przeskrobali" i nie mogą z przepustki skorzystać. Ponadto istnieje możliwość składania wizyt w więzieniu, gdzie jest ogromna świetlica. Obserwuję, że w Święta pod murami więzienia stoi bardzo dużo samochodów. A więc ta uciążliwość i ten smutek związany z oddzieleniem od rodziny w jakiś sposób jest łagodzony. Muszę powiedzieć też, że stół świąteczny więźniów nie wygląda gorzej niż ten w naszych domach - więc rodziny dbają o to, by ich zaopatrzyć. Gdy chodzi o stołówkę więzienną, to na Wigilię też nie jest podawany tylko czarny chleb i gorzka herbata. Nie ma wprawdzie dwunastu dań, ale kilka różnych jest i można się nimi najeść - a więc jest to dostosowane do tradycji. Jest więc sporo elementów, które pomagają tym ludziom jakoś te Święta przeżyć.

- Bóg zapłać za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

[ TEMATY ]

Fatima

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Dziś Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Rocznie odwiedza ją około 4 milionów pielgrzymów i turystów, przy czym największe nasilenie tego ruchu przypada na 13 maja i 13 października, w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia objawień.

CZYTAJ DALEJ

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

[ TEMATY ]

muzyka

pieśni maryjne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

- Jest tak wiele ważnych dla mnie pieśni maryjnych, że trudno mi wybrać, które lubię najbardziej. Każda z nich ma swoje miejsce w mojej codzienności i swoją funkcję. Mam wrażenie, że jest to zbiór pieśni religijnych niezwykle zróżnicowany w formie tekstowej, w narracji, ale też w formie muzycznej. Takie pachnące ziołami i kwiatami królestwo pomocy. Niebieskie Uniwersum z liliami w herbie - opowiada w rozmowie z KAI Ania Broda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję