Reklama
Obserwator
5-8
temat numeru
Z każdym dniem coraz więcej ludzi przekonuje się o tym, że Różaniec odmienia życie.
Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” –takie było pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. To również hasło X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca połączonej z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym, które odbędą się w dniach 3-4 czerwca na Jasnej Górze.
10-13
życie kościoła
Dokument Szklany dom rzeczowo odpiera stawiane Janowi Pawłowi II zarzuty, formułowane przez środowiska, które nadużywają faktów związanych z przestępstwami pedofilii w Kościele.
Kiedy po serii katechez przychodzi wreszcie chwila wytchnienia, a któryś z uczniów puka do pokoju nauczycielskiego – jak zwykle ze sprawą niecierpiącą zwłoki – i mówi: „Siostro, siostro, bo ja czegoś potrzebuję...”, to odpowiadam: „Uważaj, bo pogryzę albo ciebie, albo kanapkę, wybieraj”. I wtedy jest jasne, że... trzeba chwilkę poczekać.
Tutaj przeżyliśmy naszą Wielkanoc. Przygotowaliśmy tradycyjne paschy – rodzaj bułki wielkanocnej, zebraliśmy się wszyscy i kiedy zaśpiewaliśmy hymn Ukrainy, każdy z nas płakał, ale czuliśmy się jak u siebie – mówi Ołena z Doniecka. Tak pomaga Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej, który w ramach własnego projektu pomaga uchodźcom z Ukrainy znaleźć nowy dom.
16-21
kościół lokalny - tarnów
Sądeckie Promyczki Dobra śpiewają od 30 lat nie tylko na polskich scenach. W niedzielę 29 maja będą świętować swój jubileusz.
22-23
prasa zagraniczna
Aż 13 mln Ukraińców zmuszonych było opuścić swoje domy od początku rosyjskiego najazdu, czyli od 24 lutego – takie są dane ukraińskiej Caritas. Godny zauważenia jest wysiłek Caritas Ukraina i Caritas-Spes Ukraina, odpowiednio grekokatolicka i rzymskokatolicka.
...w katedrze w Strasburgu znajduje się zegar będący arcydziełem renesansu? W chwili powstania zegar był tak pięknym i doskonałym pod względem mechanicznym dziełem, że od razu okrzyknięto go mianem jednego z siedmiu cudów Niemiec.
30-31
niedziela z kulturą
Galeria Wettynów, wystawa o marszałku Stanisławie Małachowskim, wykłady i debaty – to tylko niektóre z powodów, dla których warto w najbliższym czasie wybrać się do Zamku Królewskiego w Warszawie
32-41
punkt widzenia
Ponad 3 miesiące trwa wojna na Ukrainie, a Rosja nadal nie zdobyła żadnego celu strategicznego ani nie osiągnęła większych celów taktycznych. Dlaczego imperialna Moskwa przegrywa politycznie, gospodarczo, a nawet militarnie?
Nie można się obrażać na ekologię, ale trzeba w tej debacie o ochronie środowiska aktywnie uczestniczyć, bo nieobecni nie mają prawa głosu – mówi ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu „Laudato si’ ” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP
44-46
moim zdaniem
Celem Ligi Polskiej było odzyskanie przez Polskę niepodległości.
47
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
listy
Przyglądałem się odpowiedziom na listy w tej rubryce, aż wreszcie sam postanowiłem napisać. Przede wszystkim przeważają w niej listy od niewiast, rzadziej pojawia się korespondencja od mężczyzn. Czy oni nie potrafią pisać? Nie mają problemów? A może mężczyźni są tylko do pracy – może to jest ich jedynym zmartwieniem?
Chciałoby się, aby chociaż jedno państwo przemawiało innym językiem, przekraczającym logikę tego świata, utrzymanym w myśl ewangelicznego tak, tak; nie, nie.
50-51
dobre rady
Banany obierz, pokrój w cienkie plasterki, włóż do zamrażarki i poczekaj, aż mocno się zmrożą
Filety z piersi kurczaka pokrój w dużą kostkę. Mięso dopraw czosnkiem, słodką papryką, solą i pieprzem. Dodaj łyżkę oleju i dokładnie wymieszaj.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Maj zachwyca nas pięknem kwitnących łąk i drzew. Wśród nich wyróżnia się głóg. Warto nie tylko podziwiać jego piękne białe kwiaty, lecz także wybrać się na spacer, aby nazbierać ich trochę do domowej apteczki, gdyż mają one niezwykłe właściwości zdrowotne.
Wiosna w pełni. Wiele osób zamieniło już wygodną kanapę na intensywniejsze spacery, jazdę na rowerze bądź prace przy domu w ogrodzie czy na na działce. Przy wysiłku zapominamy o nawodnieniu organizmu.
Otyłość i nadwaga wśród dzieci i młodzieży to poważny problem zdrowotny.
55-56
nasze sprawy
Dzięki wsparciu Grupy PGE powstają kolejne „lasy pełne energii”.
63
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 24, 46-53)
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina nam m.in. o rzeczach ostatecznych w życiu każdego człowieka. Jak uczy autor Listu do Hebrajczyków: „postanowione ludziom raz umrzeć, potem zaś sąd”, podczas którego rozstrzyga się ich wieczność – niebo albo piekło.
Jednym z najlepszych komentarzy do tego, czego potrzebujemy w życiu, są słowa pieśni: „Ta Krew z grzechu obmywa mnie./ Ta Krew czyni mnie bielszym od śniegu./ Ta Krew z grzechu obmywa nas./ To jest Baranka święta Krew”.
Człowiek dzisiejszy chce wszystko zobaczyć, wszystkiego dotknąć. Szuka konkretnego dowodu na istnienie czegoś. Dotyczy to również spraw wiary.
Była wzorową żoną i przykładną matką. Opiekowała się chorymi i fundowała klasztory. To w niej czeskie żony i matki znajdują orędowniczkę.
III-VIII
Niedziela Plus
Coraz bardziej przekonujemy się, że najlepsze inicjatywy dla dzieci i młodzieży to te, które umożliwiają realizację jednej z podstawowych potrzeb: budowania więzi.
W majowej wędrówce szlakami maryjnych sanktuariów przyszedł czas na przystanek w Studzienicznej.
IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych ma służyć wzajemnemu poznaniu się, pogłębieniu daru powołania, wymianie doświadczeń i uwielbieniu Boga.
Do tej pory diecezjalna Caritas przekazała na Ukrainę 48 tirów z pomocą humanitarną o łącznej wadze 735 ton.
O skutkach pandemii, wojny na Ukrainie oraz cyfryzacji radiofonii w Polsce dyskutowali dyrektorzy Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.
Pielgrzymki świata męskiego są specyficzną i niepowtarzalną tradycją duchowej stolicy Śląska.
Wydarzenie to, organizowane przez katechetów i młodzież szkół średnich corocznie 18 maja – w dniu urodzin św. Jana Pawła II – odbywa się pod patronatem metropolity białostockiego.
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa świętowano 102. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Obchody zatytułowano „Wieczór przy strumieniu”.
Żeński Chór Kameralny „Iuvenes Corda” z Białegostoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej zdobył Złote Pasmo i Grand Prix I Chóralnego Konkursu Pieśni Maryjnej.
12. Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami miasta. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.
Kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity został podniesiony do rangi diecezjalnego sanktuarium św. Rity.
Nazywana jest też śląską małą Tereską, Siostrą ze Zgody. Jej fascynującą postać przybliżyły I Dni Dulcissimiańskie.
Niedziela bielsko-żywiecka
Jeśli brak zdrowych małżeństw i zdrowych rodzin Kościół słabnie. Jesteśmy teraz tego naocznymi i bolejącymi świadkami. Im mniej w parafiach, w diecezjach czy we wspólnotach małżeństw i rodzin zdrowych, normalnych – tym słabszy jest Kościół – mówił ks. Bogusław Mielec podczas majowej Katechezy w Bazylice.
400 lat jest to ogromna historia. Jest to dla nas szczególna okazja, aby dziękować Bogu i Matce Najświętszej za świątynię i wszystkich, którzy się tutaj uświęcali. Jest to okazja, aby zrobić sobie podsumowanie, jakie jest dzisiaj nasze życie, nasze chrześcijaństwo – mówił bp Edward Kawa w bestwińskiej świątyni Wniebowzięcia NMP.
Więzienny pasiak z obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen jest eksponowany w gablocie w kościele św. Michała Archanioła w Leśnej k. Żywca.
Niedziela częstochowska
Moim rówieśnikom chcę powiedzieć, by otworzyli oczy i uwierzyli – mówi Dawid Bierlacki z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim.
Bardzo zależy mi na tym, aby nasz święty był jeszcze bardziej czczony przez parafian – mówi Niedzieli ks. Henryk Rabenda, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lipniku.
Nie wyobrażam sobie mojego życia kapłańskiego bez Maryi – mówi Niedzieli ks. dr Teofil Siudy, który wraz ze swoimi kolegami rocznikowymi przeżywa jubileusz 50 lat kapłaństwa.
Niedziela podlaska
Tak o słudze Bożym – bp. Piotrze Adolfie Szelążku powiedział w homilii ks. dr Zenon Czumaj podczas uroczystości upamiętniających tę wybitną postać Kościoła.
Taki cel przyświecał organizatorom III Diecezjalnego Kongresu Maryjnego, który miał miejsce w Drohiczynie. Stanowił on jednocześnie przygotowanie do beatyfikacji służebnicy Bożej Pauliny Jaricot.
W przededniu święceń kapłańskich w diecezji drohiczyńskiej przyszli neoprezbiterzy zechcieli podzielić się świadectwem swego powołania i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pragną zostać kapłanami.
Niedziela kielecka
Posługa diakonatu jest drogą do sakramentu kapłaństwa – powiedział bp Jan Piotrowski podczas uroczystości święceń diakonatu.
Święty Peregryn to mocny patron chorych na raka, a ta groźna choroba nieustannie zbiera swoje żniwo. Już 1 czerwca – kolejna Msza św. specjalnie dla chorych i ich rodzin.
Z racji 120. rocznicy poświęcenia kościoła Przemienienia Pańskiego w Łukowej 31 maja bp Jan Piotrowski będzie sprawował w parafii Mszę św. i udzieli sakramentu bierzmowania 44 młodym.
Niedziela małopolska
Życzę wam, żeby dzień godności był obchodzony przez 365 dni w roku – powiedział do zebranych w sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej ks. kanonik Zdzisław Balon.
Są natchnieniem do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej, ubogacają otoczenie naszej świątyni – zaznacza w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Czech, proboszcz parafii w Straszęcinie.
Kiedyś były tu szczere pola, dziś jest energiczne krakowskie osiedle. Świątynia niespodziewanie stanęła w samym centrum.
Niedziela lubelska
Modlitwa o powołania jest potrzebna w każdym czasie.
Gdy wiara jest wystawiana na próbę, tym mocniej trzeba trwać przy Bogu.
Dla pogrążonej w wojnie Ukrainie każda kromka chleba jest na wagę złota, ale jeszcze cenniejsze jest duchowe wsparcie.
Niedziela legnicka
W katedrze legnickiej jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodziła grupa księży pracujących w naszej diecezji.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (filia parafii w Małuszowie), gościł uczestników modlitwy ku czci św. Izydora Oracza patrona rolników.
Jesienią ubiegłego roku została zainaugurowana akcja „Crucem tuam – Twój krzyż. Znajdź. Odnów. Zaadoptuj”.
Niedziela łódzka
Młodzież z archidiecezji łódzkiej już szykuje się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.
Synod polega na tym, że ludzie spotykają się, aby się wzajemnie posłuchać i żeby posłuchać tego, co Duch Święty mówi do nas przez drugą osobę – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Pierwsza Komunia św. jest dla dzieci ważnym momentem, spotkaniem z Jezusem Eucharystycznym.
Niedziela przemyska
W Strachocinie odbyły się trzydniowe obchody święta św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. W programie była pielgrzymka Akcji Katolickiej archidiecezji, a także modlitwa za Ojczyznę.
Z ks. Andrzejem Pokrywą, proboszczem parafii w Wyszatycach – o kulcie bł. Karoliny Kózkówny – rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Renowacja zabytkowych organów w kościele św. Marcina Biskupa i Matki Bożej Szkaplerznej w Zarszynie trwała 2 lata i była możliwa dzięki ofiarności parafian.
Niedziela rzeszowska
Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.
Grupa Misyjna przy parafii Bożego Ciała w Bieczu działa w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary od 1989 r.
Maj to miesiąc maryjny, także czas wielkich dat i wydarzeń ważnych dla Polaków. Ale jest to czas ważny również dla strażaków.
Niedziela sandomierska
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił sztandar Niepublicznego Technikum Zawodowego im. gen. Władysława Andersa w Opatowie.
Zakończył się konkurs plastyczny pt. Malujemy Pastelami.
W Tarnobrzegu zakończył się VI Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli.
Niedziela sosnowiecka
W 3. niedzielę maja przeżywana była w Dąbrowie Górniczej rocznica koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.
Po ponad 30 latach wierni z parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie wrócili do świętowania uroczystości odpustowych ku czci swojego drugiego patrona – św. Andrzeja Boboli.
W Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu spotkali się czciciele Matki Teresy Kierocińskiej, by modlić się o jej beatyfikację.
Niedziela świdnicka
Cykl wydarzeń upamiętniających pontyfikat św. Jana Pawła II – patrona miasta, został zorganizowany w biskupim mieście już po raz siedemnasty.
Emerytowany pierwszy biskup świdnicki tegoroczne obchody uroczystości świętego męczennika spędził w Strachocinie.
Ten święty opiekun czuwa nie tylko nad strażakami, ale od kilku lat także nad mieszkańcami miasta, którzy wybrali go na swojego patrona.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Marszałek Józef Piłsudski mówił: „Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość (…).
Święty Stanisław daje nam przykład, że należy bardziej słuchać Boga niż ludzi – powiedział bp Henryk Wejman.
Z kim rozmawiać, gdy strasznie boli?
Niedziela toruńska
Parafia Gostkowo jest dumna z członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Mikołaj i Michał zostali ustanowieni lektorami.
Pomysł rekolekcji liturgicznych nie jest czymś nowym, ponieważ odbywają się one od 15 lat w Krakowie. Jednak po raz pierwszy odbędą się w Toruniu.
Gdy majowe pola złocą się rzepakowym kwieciem i zielenią się wzrastającym zbożem, to znak dla rolników, by przygotować się na świętowanie na cześć św. Izydora z Madrytu, ich patrona.
Niedziela warszawska
O Mszy św. dla najmłodszych, roli duszpasterstwa dzieci oraz o misiu w sutannie, z ks. Piotrem Maćkowiakiem, rozmawia Monika M. Zając.
Jest najstarszym kościołem pod Maryjnym wezwaniem w Warszawie. Powstała w XV w. parafia to dzisiaj jedno z prężniej działających ognisk Domowego Kościoła po lewej stronie Wisły.
Podążanie razem za Chrystusem w ewangelizacyjnej wspólnocie, którą jest Woda Życia, ma fundamentalne znaczenie dla jej członków. Przez słuchanie Ducha Świętego w świetle Słowa Bożego realizują synodalną drogę Kościoła.
Niedziela wrocławska
Za nami pierwsza rocznica śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego. Chcąc upamiętnić „Orzecha”, przygotowano wiele wydarzeń.
Trwają szkolenia dla opiekunek osób starszych. Propozycja skierowana jest do pań, które przyjechały do Polski z Ukrainy.
>Z obchodzącym 50-lecie kapłaństwa ks. dr. Ryszardem Staszakiem, proboszczem parafii w Sulistrowicach, o dorastaniu do powołania i życiu kapłańskim, rozmawia Marek Perzyński.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Strażacy ochotnicy ziemi lubaczowskiej pielgrzymowali do Nowin Horynieckich.
Modlitwą ogarniamy wszystkich samorządowców, by wasza praca była prawdziwą służbą na rzecz społeczności lokalnych i drugiego człowieka – powiedział proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra.
Gromadziłem eksponaty już od 2009 r., by stworzyć z nich profesjonalne muzeum i to na dobrym poziomie – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas otwarcia Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej w podziemiach lubaczowskiej konkatedry.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii św. Mikołaja w Skwierzynie odbyły się uroczystości z okazji 1. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej Patronki Rodzin Przybyłych z Kresów.
Mimo dużego zainteresowania Akademią Dojrzewania, chciałbym, żeby informacja o rekolekcjach docierała jeszcze szerzej – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.
Trzech diakonów WSD w Paradyżu 28 maja przyjmie święcenia kapłańskie. Tegoroczną uroczystość zaplanowano w gorzowskiej katedrze Wniebowzięcia NMP. Zapytaliśmy przyszłych neoprezbiterów, jak odkryli swoje powołanie i jak wyglądał czas formacji seminaryjnej.