Reklama

Kościół

Gdańsk: IPN i "Solidarność" upamiętnią 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wspólnie przygotują cykl wydarzeń związanych z przypadającą w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku podpisano porozumienie w tej sprawie. Artur Chomicz z IPN w Gdańsku poinformował, że głównym założeniem podpisanego porozumienia jest współpraca pomiędzy IPN - Oddział w Gdańsku, a Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" w zakresie upowszechniania wiedzy i informacji na temat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życia, posługi kapłańskiej, podejmowanych działań na rzecz obrony praw człowieka w okresie PRL i tragicznej śmierci.

"Na mocy podpisanego porozumienia strony planują zrealizować m.in. wystawę, debaty, prelekcje oraz inne wydarzenia kulturalne oscylujące wokół postaci ks. Popiełuszki" - dodał Chomicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Porozumienie podpisali dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

Po podpisaniu dokumentu dr Marek Szymaniak stwierdził, że gdański IPN w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przygotował wspólnie z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wiele inicjatyw, mających na celu upamiętnienie tej postaci. "Z przesłaniem ks. Jerzego Popiełuszki - zło dobrem zwyciężaj - chcemy dotrzeć do ludzi młodych" - podkreślił Szymaniak.

Krzysztof Dośla dodał, że chce tą postać przypomnieć dla młodszego pokolenia, co szczególnie staje się to ważne w kontekście nowego nauczania historii.

W trakcie briefingu prasowego towarzyszącemu podpisaniu porozumienia poinformowano także, że wspólnie realizowany cykl wydarzeń organizowanych w ramach 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki objęty został patronatem honorowym arcybiskupa metropolity gdańskiego ks. Tadeusza Wojdy.

Ponadto wydarzenia będą realizowane m.in. w Bazylice św. Brygidy oraz kościołach: pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku – Siedlcach, pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku – Brzeźnie oraz pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie.

Reklama

Na 22 marca – piątek przed Niedzielą Palmową, zaplanowano Drogę Krzyżową od Bazyliki Św. Brygidy do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu poprzedzoną mszą świętą o godz. 15.

Na 8 czerwca zaplanowano upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 16 odbędzie się dyskusja nt. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ pat/

2024-03-05 14:39

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SN: sąd powinien przeprowadzić pogłębioną analizę ws. prowokacji wobec ks. Popiełuszki

Sąd II instancji powinien przeprowadzić pogłębioną analizę pojęcia zbrodni przeciw ludzkości według prawa międzynarodowego - wynika z uzasadnienia decyzji Sądu Najwyższego uchylającego postanowienie o umorzeniu sprawy prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki.

Jak napisał SN w uzasadnieniu, do którego dotarła PAP, ocena trafności przyjętego przez sądy obu instancji zakresu pojęcia "zbrodni przeciwko ludzkości" będzie wymagała "pogłębionej i uwzględniającej stanowiska wyrażone w tym przedmiocie w orzecznictwie organów polskich i międzynarodowych oraz publikacjach naukowych, wykładni znamion tejże zbrodni".

CZYTAJ DALEJ

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Rozważanie 21

CZYTAJ DALEJ

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 24 maja br. o godzinie 13.00, w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Rocha w Konopnicy (archidiecezja częstochowska, powiat wieluński).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję