Reklama

Jan Paweł II

Rodzinny Dzień Papieski

„Jan Paweł II - Papież Rodziny” - pod takim hasłem odbędzie się w tym roku, 14 października, XII Dzień Papieski. Kościół o rodzinie mówi sporo, bardzo dużo na jej temat miał do przekazania nam Ojciec Święty

Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 12-13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z obchodzonych od 11 lat Dni Papieskich jest inny, każdy ma zwrócić uwagę na jakiś aspekt lub fragment nauczania Jana Pawła II. W tym roku w centrum uwagi będzie rodzina - to, co mówił na jej temat, czego nauczał Papież. W czasie II Dnia Papieskiego w 2002 r. patrzono na Jana Pawła II jako na Świadka Nadziei, w czasie V - jako na Orędownika Prawdy, przed rokiem, w czasie VII Dnia - jako na Obrońcę Godności Człowieka. W tym roku, w czasie Dnia Papieskiego najważniejsza będzie rodzina, a raczej to, co mówił na jej temat, czego nauczał.
A Jan Paweł II rodzinie poświęcił rzeczywiście dużo miejsca. Cały jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale czasem, kiedy to było konieczne - walką o rodzinę. Mawiał: „Rodzina jest drogą Kościoła. Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną”. „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Nic dziwnego, że Konferencja Episkopatu Polski w roku Światowego Spotkania Rodzin - wiosną br. w Mediolanie - postanowiła, że tegoroczny Dzień Papieski będzie przeżywany 14 października pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.

W różnych wymiarach

Dni Papieskie, których idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r., mają cztery wymiary: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. I wszystkie się ze sobą łączą. Organizowane są tego dnia: seminaria naukowe i panele dyskusyjne na temat nauczania Papieża, Msze św. w jego intencji, modlitwy, nocne czuwania. Towarzyszą temu wydarzenia artystyczne, wręczenie najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - TOTUS. Pod hasłem „Dzielmy się miłością” organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy zasilających fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będąca odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi.
Każdy z tych wymiarów będzie dostrzegalny podczas obchodów Dnia Papieskiego także w tym roku. Przy czym „dzień” to nazwa umowna - zwracają uwagę w Fundacji, która jest głównym organizatorem uroczystości. Bo są to bardziej dni… Niedziela poprzedzająca kolejne rocznice wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to kulminacja wydarzeń, które zaczynają się na ogół wcześniej i trwają przez kolejny tydzień.
I to, oczywiście, nie tylko w Warszawie. Jak podkreśla Tomasz Reczko z biura Fundacji, z roku na rok Dzień Papieski rozrasta się o kolejne wydarzenia. - Dzień jest obchodzony w całej Polsce, pewnie we wszystkich parafiach, we wszystkich większych, ale także mniejszych polskich miejscowościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mocnym głosem

Dzień Papieski poprzedziło odczytanie w niedzielę 7 października we wszystkich kościołach w Polsce listu pasterskiego biskupów polskich. Znamy już jego treść. - Biskupi mocno i stanowczo zwracają uwagę na problemy rodziny - mówi ks. prał. Jan Drob, prezes Fundacji. - Przecież nie zbudujemy polskiej rodziny i szczęścia naszych rodaków przy chorej rodzinie. Jeśli, jak mówił Jan Paweł II, chora jest rodzina - chore jest też społeczeństwo, chory jest każdy człowiek.
„Refleksja nad rodziną jest bowiem najważniejszą sprawą w kontekście przemian ekonomiczno-ideowych we współczesnym świecie, które często prowadzą do negowania wartości małżeństwa i rodziny, marginalizowania czy nawet wyśmiewania małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety” - stwierdzają biskupi.
W sobotę przed Dniem Papieskim 13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się najpierw wręczenie dyplomów laureatom konkursu akademickiego o indeks i stypendium im. bp. Jana Chrapka (na zwycięzców tego konkursu czekają indeksy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego), a następnie Gala Nagród TOTUS 2012, czyli tzw. katolickich Nobli, przyznawanych w czterech kategoriach przez Fundację dla docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w istotny sposób przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.
Natomiast niedzielne obchody Dnia Papieskiego, 14 października, rozpoczną się Mszą św. we wszystkich polskich diecezjach. W Warszawie - w bazylice Świętego Krzyża - będzie ją celebrował abp Tadeusz Gocłowski. Po południu na warszawskim placu Zamkowym odbędzie się galowy koncert Dnia Papieskiego - najważniejsze wydarzenie artystyczne Dnia.

Dzień potrwa tydzień

Dzień Papieski będzie obchodzony w całym kraju (szczegóły można znaleźć na stronie: www.dzielo.pl), a co roku obchody są bogatsze. W Toruniu na Starówce już 10 października odbędzie się happening, który ma przypomnieć rodzinom, by razem spędzali czas. 13 października odbędzie się Festiwal Piosenki Rodzinnej - organizatorzy liczą, że na jednej scenie wystąpi kilka pokoleń. Nazajutrz odbędzie się Finał Dnia Papieskiego: w kościele Świętego Ducha zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Jana Pawła II na Jordankach, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa.
W Katowicach w sobotę 13 października zostanie zorganizowany Wieczór Papieski na placu Sejmu Śląskiego. Niedzielę rozpocznie pontyfikalna Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wieczorem w katedrze będzie można posłuchać koncertu chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. We wtorek 16 października odbędzie się koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej i występ Zespołu „Śląsk”.
Bardzo urozmaicone będą obchody w Lubaczowie, zbiegną się bowiem z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. 14 października po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka odbędzie się uroczysty koncert, a wieczorem m.in. Apel Papieski na stadionie, przemarsz i Apel Jasnogórski w sanktuarium przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
„Karoliadą” uczczą Dzień osoby związane z katolicką Fundacją „Wiatrak” w Bydgoszczy. W hali „Łuczniczka” odbędzie się turniej obejmujący konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne. Jak zapewniają organizatorzy, turniej będzie wyjątkową okazją do integracji wszystkich pokoleń, od dzieci po osoby starsze. Zwieńczeniem turnieju będzie koncert „Arki Noego”.
W Poznaniu „Dzień” zostanie zakończony 20 października II Biegiem Papieskim. Trasa to ok. 5 km, a część biegu będzie odbywać się… tyłem. - Chcemy w ten sposób pokazać ludziom, że Jan Paweł II był nie tylko papieżem, który czuwał nad całym Kościołem na Ziemi, ale także osobą, która nigdy nie zrezygnowała z życia - tłumaczą organizatorzy.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy pomnik papieża

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum fundacji

Jan Paweł II zawsze stawiał na młodych

Jan Paweł II zawsze stawiał na młodych

Diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Michał Borda zachęca do wspierania funduszu stypendialnego dla młodych w Dzień Papieski.

Stypendyści tworzą niezwykły pomnik, budowany przez Polaków, dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

[ TEMATY ]

eutanazja

Belgia

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Debatę na temat wspomaganego samobójstwa ludzi starszych Luc Van Gorp rozpoczął w minionym tygodniu na łamach flamandzkiej prasy. Powołał się przy tym w szczególności na presję finansową na system opieki zdrowotnej, jaką niesie ze sobą opieka nad ludźmi starszymi i często chorymi. W dwóch dziennikach zaproponował on radykalne rozwiązanie „kwestii starzenia się społeczeństwa”. Podkreślił, że „ci, którzy są zmęczeni życiem, powinni mieć możliwość spełnienia swojego pragnienia o końcu życia”. Wskazał, że „nie można przedłużać życia tych, którzy sami już tego nie chcą, bo chodzi o budżet i kosztuje to rząd duże pieniądze”. Zauważył, że w starzejących się społeczeństwach Europy jest to ogromny problem, brakuje też niezbędnego personelu do opieki.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję