Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś do oazowiczów: nie możesz przegapić człowieka, którego ci daje Pan!

2024-02-12 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie możesz przegapić człowieka, którego ci daje Pan. Każdy człowiek jest ważny! Tym, co nazywamy ewangelizacją – kluczem do niej - jest spotkanie z osobą, z konkretnym człowiekiem – mówił kard. Grzegorz Ryś.

Choć od Oazy Rzymskiej minęło już trochę czasu, to jednak pamięć wspólnego rekolekcyjnego pielgrzymowania po Wiecznym Mieście wciąż jest żywa wśród uczestników zarówno Oazy Młodzieżowej jak i Oazy Rodzin. 11 lutego w Domu Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Łódzkiej przy parafii pw. NMP Królowej Polski w Łodzi odbyło się spotkanie pooazowe. - Chcemy dziś wspólnie Panu Bogu podziękować za czas wakacyjnych rekolekcji oazowych w Rzymie i prosić, by to, co zostało w nas zasiane wzrosło – mówił ks. Bartłomiej Franczak we wstępie do Mszy św., której w kaplicy Chrystusa Sługi przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki, przyglądając się niedzielnej perykopie ewangelicznej, powiedział - Chrystus pokazuje, że jest w nim pasja ewangelizacji i ciągnie swój Kościół do ewangelizacji. To jest charyzmat Ruchu Światło – Życie. Jak tego nie złapiecie, to oznacza, że coś w was ważnego zgasło. Jezus was ciągnie od ewangelizacji, do innych nie tylko do tego, by się świetnie czuć we własnej wspólnocie – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - Jezus pierwszego kogo spotkał – w swoim wyjściu ewangelizacyjnym – to jest trędowaty. Drugim jest paralityk, a trzecim jest celnik. Dlaczego ta trójka? Myślę, że trędowaty jest miarą naszych spotkań z ludźmi. Trędowaty jest miarą naszego szacunku do człowieka. W spotkaniu z trędowatym pokazujesz czy szanujesz człowieka. Jak uszanujesz trędowatego, to uszanujesz każdego, to znaczy, że nie przebierasz w ludziach, tylko że przyjmujesz każdego jak dar Boga i nie przegapisz tego człowieka, którego wszyscy przegapią. Trędowaty – jak wszyscy twierdzą – do niczego się nie nadaje! On jest wykluczony po za wspólnotę. Z nim się nie wolno spotykać. Nie możesz przegapić człowieka, którego ci daje Pan. Każdy człowiek jest ważny! Tym, co nazywamy ewangelizacją – kluczem do niej jest spotkanie z osobą, z konkretnym człowiekiem. – podkreślił kaznodzieja. - Ewangelizacja jest spotkaniem z osobą. Jak nie dochodzimy do tego poziomu spotkania z osobą, to wszystko to jest tylko dalekim przygotowaniem – podkreślił kardynał Ryś.

Reklama

Kończąc homilię, hierarcha wskazał na to, że - są cztery moment ewangelizacji: Jezus wzruszył się głęboko, dotknął go, wyciągnął rękę i rzekł do niego. To są cztery momenty ewangelizacji w odniesieniu do osoby. Jezus nas uczy wychodzenia do innych w odniesieniu do osoby, która dla wielu jest nie zauważalna – zakończył kard. Ryś.

Po Eucharystii miała miejsce agapa, w czasie której oazowicze złożyli życzenia kard. Grzegorzowi, który zaledwie kilka dni temu przeżywał swoje 60. urodziny. Był tort przygotowany przez Domowy Kościół oraz życzenia i podarunki złożone przez przedstawicieli Oazy Młodzieżowej i Oazy Rodzin. Kardynał Grzegorz, dziękując za pamięć, życzenia i dzisiejsze spotkanie poinformował, że zrodziła się w jego sercu – przez natchnienie, jakie otrzymał od Ojca Świętego Franciszka – inicjatywa powstania w naszej diecezji Szkoły Liturgii. Szkoły, w której wszystkim chętnym w sposób uporządkowany będzie przybliżane bogactwo liturgii Kościoła, ale równocześnie będzie prowadzona formacja przygotowująca przyszłych lektorów, akolitów i nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Jest to pomysł, – jak podkreślił metropolita łódzki – który swoim stylem będzie nawiązywał do Ekumenicznej Szkoły Biblijnej – w której obok stałego programu wykładów, będą wykłady fakultatywne podnoszące wyjątkowe zagadnienia z zakresu liturgii. – Już dziś was zapraszam do udziału w tej szkole, w której tez będziecie mogli dowiedzieć się czegoś więcej, obok tego co już wiecie, po kolejnym stopniu Oazy – mówił kard. Ryś.

Oaza Rzymska III z Archidiecezji Łódzkiej, w której wzięło udział blisko 130 uczestników – Oazy Młodzieżowej i Oazy Rodzin - odbyła się w dniach 15-30 lipca 2023 roku. Prowadzącym Oazę był metropolita łódzki – kardynał Grzegorz Ryś. Moderatorami Oaz byli ks. Damian Stachera – Oaza Młodzieżowa oraz ks. Jarosław Kaliński – Oaza Rodzin.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Towarzyszyć Jezusowi w męce i śmierci po to, aby z Nim dotrzeć do życia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Towarzyszyć Jezusowi w Jego męce i śmierci po to, aby razem z Nim dotrzeć do życia. – Tymi słowami rozpoczął nabożeństwo Drogi Krzyżowej ks. Piotr Tarabasz, duszpasterz akademicki. We wstępie kapłan zwrócił uwagę na to, że Jezus chce przez swoją mękę i śmierć uwolnić nas i dać nam życie prawdziwe, dlatego powinniśmy otwierać nasze serca na ten dar wolności, na uwalniającą moc Bożej Miłości. Jezusowa miłość aż po krzyż jest tą miłością, która potrafi uwolnić człowieka z grzechu, z egoizmu, samotności i otworzyć nasze wnętrze na drugiego człowieka. Dlatego uczmy się od Jezusa miłości, która idzie na krzyż po to, aby żyć na wieki.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 15 tys. osób podpisało petycję ws. lekcji religii

2024-02-20 12:01

[ TEMATY ]

katecheza

religia

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 15 tys. osób podpisało internetową petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Są wśród nich nie tylko katecheci, ale też rodzice oraz sami uczniowie powyżej 16. roku życia, w tym osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie.

Autorki petycji, Elżbieta Cibor i Bernadetta Petrykowska, zwracają się w imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych, w tym rodziców oraz uczniów, o "niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów".

CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjął nowelizację prawa farmaceutycznego ws. tabletki "dzień po"

2024-02-22 16:53

[ TEMATY ]

sejm

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Posłowie tym samym przyjęli ustawę o tzw. tabletce "dzień po".

Nowelizację ustawy ws. tabletki "dzień po" poparło 224 posłów - cały klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 oraz 24 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było 196 posłów: 170 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 7 z PSL, 2 Kukiz'15 oraz cały klub Konfederacji. Od głosu wstrzymała się jedna posłanka - Katarzyna Sójka z PiS.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję