Reklama

Kościół

Komisja Maryjna KEP o potrzebie opracowania Katechizmu maryjnego

Realizacja dzieła peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia w dalszej perspektywie duszpasterskiej i potrzeba Katechizmu Maryjnego - znalazły się wśród tematów obrad Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wskazano m.in. na potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. Spotkanie odbyło się w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej.

2024-02-10 19:25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady poświęcono przede wszystkim peregrynacji Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach jako istotnego elementu ewangelizacji. Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Jako ostatnia Obraz Nawiedzenia przyjmie archidiecezja częstochowska, co stanie się już 6 kwietnia tego roku. Peregrynacja ta zakończy się 2 maja 2025 r.

Rozmawiano nad projektem trzeciej peregrynacji Obrazu Nawiedzenia, która za aprobatą Konferencji Episkopatu Polski odbywałaby się w katedrach, tak odbywało się to w związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Wówczas Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce. Później jasnogórska Ikona rozpoczęłaby pielgrzymią drogę po polskich diecezjach w kolejnym etapie peregrynacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Po czterdziestu latach nawiedzin Maryi w poszczególnych diecezjach wyrosły dwa nowe pokolenia. One muszą odnaleźć również tę siłę, którą zainspirował bł. kard. Stefan Wyszyński przez ideę peregrynacji - powiedział abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej KEP.

Rozmawiano też o propozycjach duszpasterskich na Jubileusz Roku 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei” i tutaj konsultor Komisji paulin o. dr Mariusz Tabulski zwrócił uwagę, że modlitewne trwanie Polaków przy Maryi podczas peregrynacji w katedrach w 2025r. wpisałoby się w zamysł papieża Franciszka, bo „Maryja jest Tą, która przynosi nadzieję i wprawia nas w ruch w stronę Jezusa”. - To w Roku Świętym byłoby konkretnym doświadczeniem spotkania z Matką Boża, która prowadzi nas do Chrystusa - mówił o. Tabulski.

Wskazano na potrzebę recepcji i aktualizacji pastoralnej i duszpasterskiej wskazań z dokumentu „Marialis Cultus. O należytym kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny”. 50 lat temu, 2 lutego 1974 roku, papież św. Paweł VI ogłosił adhortację apostolską „Marialis cultus”, poświęconą należytemu kształtowaniu i rozwijaniu kultu Najświętszej Maryi Panny. Adhortacja ta - podkreślił abp Wacław Depo, jest wciąż ważnym punktem odniesienia dla wiary, pobożności i duchowości maryjnej. Jak podkreśla, z okazji 50-lecia ogłoszenia tego dokumentu warto przypomnieć jego zasadnicze treści.

Reklama

- Papież wskazał w tym dokumencie na światła, ale i niebezpieczeństwa w kulcie maryjnym, to znaczy, że nie wolno opierać się w nim tylko o tzw. objawienia prywatne. One dzisiaj zdobyły w świecie popularność, ale tutaj trzeba ukazywać, że Maryja nigdy nie zatrzymuje na sobie, zawsze prowadzi do Syna, do Chrystusa - podkreśla abp Depo.

Podjęto także temat pracy nad „Katechizmem Maryjnym” dla Kościoła w Polsce, w którym zostałyby wyjaśnione nowym językiem podstawowe prawdy o Matce Bożej, ale także prawdy dotyczące pobożności, duchowości czy przeżywania świąt maryjnych.

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zauważył potrzebę uporządkowania wiedzy maryjnej tak, by dominującą literaturą maryjną była ta traktująca o rozmaitych objawieniach maryjnych. "Musimy najpierw przyjąć to, co dla wiary jest fundamentem, a potem dopiero w tym świetle czytać inne rzeczy" - wskazywał ks. prof. Królikowski.

Za papieżem Benedyktem XVI abp Depo podkreślił, że „maryjność jest ratunkiem dla współczesnego świata”.

Komisja Maryjna zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych.

Pierwsze spotkanie Komisji Maryjnej Episkopatu Polski odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. na Jasnej Górze. Pierwszym celem jej działania była realizacja Ślubów Narodu. Obecny kształt polskiej maryjności zawdzięczamy w dużej mierze jej pracom, które trwały do 1996 r. Po przerwie jej działalność została wznowiona w 2017 r.

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Korony dla Matki Bożej z Miejsca Piastowego i Komborni

Niedziela przemyska 26/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Matka Boża

Damian Kandefer

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Korony dla Matki Bożej nakłada abp Adam Szal

Z udziałem tłumu wiernych odbyła się w Miejscu Piastowym wyjątkowa uroczystość. Koronami papieskimi ukoronowane zostały dwa wizerunki Matki Bożej: Figura Matki Bożej Fatimskiej z Miejsca Piastowego i obraz Matki Bożej Pocieszenia z Komborni. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, koncelebrowali pasterze diecezji przemyskiej i rzeszowskiej: abp senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek, bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp senior Jan Martyniak z diecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego, ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Michalitów oraz licznie zgromadzeni kapłani.

CZYTAJ DALEJ

„Oddaj mi swoje serce” - mówi dziś do Ciebie Jezus

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Czwartek, 22 lutego. Święto katedry św. Piotra Apostoła

CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjął nowelizację prawa farmaceutycznego ws. tabletki "dzień po"

2024-02-22 16:53

[ TEMATY ]

sejm

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Posłowie tym samym przyjęli ustawę o tzw. tabletce "dzień po".

Nowelizację ustawy ws. tabletki "dzień po" poparło 224 posłów - cały klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 oraz 24 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było 196 posłów: 170 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 7 z PSL, 2 Kukiz'15 oraz cały klub Konfederacji. Od głosu wstrzymała się jedna posłanka - Katarzyna Sójka z PiS.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję