Reklama

Wiadomości

Polska od początku sprzeciwiała się tzw. pakietowi "Fit for 55" w kształcie proponowanym przez UE

Jak donosi agencja prasowa Reuters, Polska planuje wycofać z Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu pozwy złożone tam przez rząd PiS przeciwko niektórym aspektom polityki klimatycznej Unii.

2024-02-03 14:08

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MorawieckiPL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi m.in. o zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 roku; limity określające krajowe cele w zakresie redukcji emisji; zmiany na unijnym rynku emisji dwutlenku węgla oraz regulacje dotyczące ochrony lasów. Tak twierdzą polskie i unijne źródła, na które powołuje się Reuters.

Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, będzie to oznaczało, że obecny rząd postanowił prowadzić w UE politykę bierną, politykę odwrotu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powiedzmy wprost, te działania jawnie godzą w dobrobyt i komfort Polaków.

Jeśli rząd Donalda Tuska wycofa pozwy z Trybunału Sprawiedliwości UE, to będzie jak komunikat do obywateli RP: Nie, nie jesteście najważniejsi. Pamiętajcie, co innego jest na pierwszym miejscu.

Podziel się cytatem

Reklama

Polska od początku sprzeciwiała się tzw. pakietowi "Fit for 55" w kształcie proponowanym przez UE. Zawarte tam zmiany były w naszym odczuciu po prostu zbyt ciężkie i wręcz niemożliwe do wprowadzenia przez niektóre państwa, w tym Polskę. A na pewno nie byłoby możliwe wprowadzenie tych zmian bez poważnego ciosu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.

Zakaz sprzedaży i rejestracji nowych aut z silnikiem spalinowym od 2035 roku to najbardziej wymowny przykład.

W jaki sposób gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej mają realizować takie zamierzenia w tym samym tempie, co Francja i Niemcy?

Twórcy pakietu "Fit for 55" zapomnieli, że UE składa się z różnych państw, także tych, które przez dekady nie rozwijały się tak szybko przez jarzmo centralnie planowanej gospodarki za Żelazną Kurtyną.

Podziel się cytatem

Reklama

Oni zapomnieli, albo nie chcieli o tym pamiętać. Ale my pamiętaliśmy. Polska od początku sygnalizowała, że pakiet w kształcie zaproponowanym przez Komisję jest nie do przyjęcia i podjęła działania na rzecz wprowadzenia w nim zmian.

Reklama

Ich efektem było m.in. zwiększenie puli bezpłatnych uprawnień dla sektora ciepłownictwa, czy ustanowienie Społecznego Funduszu Klimatycznego. Finalny kształt aktów prawnych dotyczących pakietu nie był zgodny z interesem RP, a same akty zostały przyjęte na błędnej podstawie prawnej (głosowanie większościowe zamiast jednomyślności wszystkich państw członkowskich), co doprowadziło do ich zaskarżenia przez Rząd RP do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Uczyniliśmy to, by chronić polski interes, by chronić naszych rodaków przed niesprawiedliwie narzucanym tempem zmian. Czy teraz ich ochrona zostanie zarzucona? Czy zostanie na nich nałożony ciężar nie do udźwignięcia?

Ocena: +8 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: w przypadku fali uchodźców w Turcji, KE zdecydowała się na wielkie płatności

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Radek Pietruszka

W 2015 i 2016 roku, gdy część ogromnej fali uchodźców została zatrzymana w Turcji, Komisja Europejska zdecydowała się na bardzo duże płatności, by ci ludzie mogli tam przetrwać - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.

"Wobec takiej brutalnej, nagiej siły musimy być zjednoczeni, musimy przeciwdziałać temu w jak najmądrzejszy sposób - dlatego przedyskutowaliśmy z premierem Holandii wszystkie możliwe mechanizmy, które mają ulżyć straszliwie pokrzywdzonym przez los uchodźcom wojennym z Ukrainy" - powiedział premier na konferencji prasowej w poniedziałek po spotkaniu z Rutte.

CZYTAJ DALEJ

On dokona potrzebnych cudów, uwolni, uzdrowi, uświęci

2024-02-16 21:41

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważanie

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.


Podziel się cytatem

Jezus w przypowieściach głosił królestwo Boże i taką gorzką refleksją podzielił się z uczniami, kiedy pytali, dlaczego naucza w taki sposób. Serce ludu stało się gnuśne, uszy dotknęła głuchota i oczy ślepota, bo NIE CHCĄ...

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje Wielkopostne 2024 - Bp Artur Ważny - Odcinek 2

2024-02-22 14:51

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Mat.prasowy

W chrześcijaństwie nie chodzi o Kościół. W Chrześcijaństwie chodzi o Boga i o Jego miłość do człowieka, do całej ludzkości.

Kościół jest znakiem, narzędziem, sposobem, ale nie jest celem, nie jest centrum – centrum jest miłość Boga, który woła do ludzkości – Pragnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję