Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej rozpoczęła się w Sanktuarium Jasnogórskim już w przeddzień, w sobotę 25 sierpnia. Po południu odbyła się diecezjalna procesja maryjna z archikatedry pw. Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesja przeszła z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, dla którego był to uroczysty ingres na Jasną Górę po przyjęciu paliusza, znaku władzy metropolity i jedności z papieżem, z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI. Po dotarciu procesji została odprawiona na Szczycie Jasnogórskim Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, a kazanie wygłosił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Po Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył o. Stanisław Płatek na błoniach jasnogórskich, odbyła się projekcja filmu „Matka 24 h” w reżyserii Marcina Janosa-Krawczyka, opowiadającego o matkach: Matce Bożej i matkach - Polkach w kontekście peregrynacji po Polsce kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Czuwanie modlitewne w nocy z 25 na 26 sierpnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej prowadzili przedstawiciele ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła - wspólnoty powołanej przez kard. Stefana Wyszyńskiego 26 sierpnia 1969 r. Ruch ten wyrósł z Milenijnego Aktu Oddania. Jego członkowie codziennie ponawiają Akt Oddania Matce Bożej, w duchu tego aktu składają na ręce Maryi modlitwy, pracę, cierpienia w intencji Kościoła i Ojczyzny.
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Pomóż w rozwoju naszego portalu