Reklama

Aspekty

Pamięć o zmarłych pasterzach diecezji

W środę 24 stycznia 2024 o godz. 18:00 w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. rozpocznie się Msza św. w intencji zmarłych biskupów i rządców diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

bp Teodor Bensch

bp Adam Dyczkowski

katedra gorzowska

Gorzów Wlkp.

modlitwa za zmarłych rządców

ks. Załuczkowski

ks. Szelążek

ks. Nowicki

Archiwum Aspektów

Jan Paweł II przy grobie biskupa Teodora Benscha w katedrze w Gorzowie Wlkp.

Jan Paweł II przy grobie biskupa Teodora Benscha w katedrze w Gorzowie Wlkp.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbędzie się też procesja błagalna za zmarłych pasterzy Kościoła partykularnego. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy diecezjanie.

W 2023 roku modlitwy za zmarłych rządców - z inicjatywy bpa Tadeusza Lityńskiego - odbyły się po raz pierwszy. W ubiegłym roku Mszę św. z procesją błagalną do grobów zmarłych biskupów i rządców Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego odprawił biskup pomocniczy Adrian Put.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniżej przypominamy sylwetki zmarłych duchownych stojących na czele Kościoła Gorzowskiego.

Po II wojnie światowej sytuacja duszpasterska na Ziemiach Zachodnich była bardzo trudna. Do głównych zadań pierwszego administratora apostolskiego ks. dra Edmunda Nowickiego (stał na czele Administracji od 15 sierpnia 1945 do 26 stycznia 1951) należała organizacja życia Kościoła na Ziemiach Odzyskanych, które weszły w skład Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej, Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Ks. Nowicki zapraszał księży do podjęcia posługi duszpasterskiej na Ziemiach Zachodnich i planował podstawy duszpasterstwa. Charakteryzował się niezwykłym zmysłem organizacyjnym. W 1946 roku wyodrębnił 29 dekanatów i 509 parafii. Wówczas obszar Administracji Apostolskiej był znacznie większy niż teren obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

Ks. administrator Nowicki powołał do istnienia kurię, erygował niższe seminaria duchowne w Gorzowie Wlkp., Słupsku i Wschowie, a także wyższe seminarium w Gorzowie. Udało mu się również rozpocząć wydawanie, począwszy od 1946 r., „Tygodnika Katolickiego”. Wznowił też działalność „Caritas-u”. Za czasów rządów ks. Nowickiego uruchomiono ponad 1200 kościołów. Z dniem 26 stycznia 1951 władze państwowe wydaliły z Gorzowa ks. Edmunda Nowickiego z zakazem przebywania na terytorium administracji. Zmarł 10 marca 1971 jako biskup gdański.

Od 28 grudnia 2023 skwer przy zbiegu ulic Przemysłowej i Woskowej (w niedalekim sąsiedztwie kościoła pw. Chrystusa Króla) w Gorzowie Wlkp. - z inicjatywy bpa Adriana Puta i po decyzji prezydenta miasta Jacka Wójcickiego - nosi imię ks. Edmunda Nowickiego.

Następnie Ordynariatem Gorzowskim na podstawie wyboru Rady Konsultorów Administracji Gorzowskiej kierował ks. prałat Tadeusz Załuczkowski (jako wikariusz kapitulny i administrator Ordynariatu Gorzowskiego – od 27 stycznia 1951 do 19 lutego 1952). Na podstawie upoważnienia otrzymanego od kard. Stefana Wyszyńskiego, w 1951 r. powołał do istnienia 131 nowych parafii. Zmarł 19 lutego 1952. Ks. prałat Zygmunt Szelążek był kolejnym wikariuszem kapitulnym i administratorem Ordynariatu Gorzowskiego (od 15 marca 1952 do 6 grudnia 1956). Troszczył się o życie duchowe kapłanów oraz o pozyskanie nowych kandydatów do seminarium duchownego, a także o sprowadzenie na Zachód duchownych z innych części kraju. Powołał do istnienia wiele gremiów w dziedzinie duszpasterstwa, liturgii, katechezy. Po nominacji bpa Teodora Benscha na rządcę Ordynariatu Gorzowskiego, ks. Szelążek 6 grudnia 1956 przekazał władzę. Zmarł 30 lipca 1982.

Reklama

Pierwszym biskupem Ordynariatu Gorzowskiego został bp dr Teodor Bensch (od 6 grudnia 1956 do 7 stycznia 1958). Dwa lata oczekiwał na objęcie rządów. Stało się to możliwe po wydarzeniach październikowych. Po zapoznaniu się z podziałem administracyjnym Ordynariatu erygował 45 nowych parafii w celu usprawnienia działalności duszpasterskiej. Jego największym zadaniem było zapewnienie katechetów po powrocie lekcji religii do szkół. Wówczas katechezą trzeba było objąć ponad pół miliona dzieci i młodzieży. W tym celu bp Bensch organizował w różnych miejscowościach kursy katechetyczne. Zmarł 7 stycznia 1957. Został pochowany w grobowcu w przedsionku katedry gorzowskiej.

Od 8 stycznia 1958 do 6 września 1958 wikariuszem kapitulnym Ordynariatu Gorzowskiego był ks. dr Józef Michalski. Zmarł 6 czerwca 1998.

4 lipca 1958 Pius XII mianował biskupem Ordynariatu Gorzowskiego ks. Wilhelma Plutę, który konsekrację biskupią otrzymał z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 września 1958 w katedrze gorzowskiej.

Reklama

Bp Wilhelm Pluta (rządził Kościołem Gorzowskim jako biskup Ordynariatu Gorzowskiego, Administracji Apostolskiej Gorzowskiej „ad nutum Sanctae Sedis” i biskup Diecezji Gorzowskiej w okresie od 6 września 1958 do 22 stycznia 1986). Za jego czasów (25 maja 1967) Kongregacja Konsystorialna podniosła Ordynariat Gorzowski do rangi administracji apostolskiej zależnej bezpośrednio od Stolicy Świętej. Papież Paweł VI bullą z dnia 28 czerwca 1972 ustanowił Diecezję Gorzowską. Bp Pluta brał udział w Soborze Watykańskim II, a także uczestniczył w 1980 r. w VI sesji Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny w życiu Kościoła i świata. Miał głębokie przemyślenia na tematy życia wewnętrznego. Wprowadzał innowacyjne metody duszpasterskie, angażując świeckich w życie Kościoła. Zainicjował nowy styl wizytacji pasterskich z odwiedzinami we wszystkich kościołach i spotkaniami z grupami modlitewnymi i zawodowymi. Kierował do wiernych i księży liczne listy pasterskie, orędzia, komunikaty. Bp Pluta, troszcząc się o duszpasterstwo, opracowywał wiele materiałów dla duszpasterzy, a także publikacje książkowe oraz artykuły naukowe i duszpasterskie. Bardzo zależało mu na owocnym sprawowanym sakramentów świętych i na głębokim życiu wewnętrznym diecezjan. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986. Został pochowany w grobowcu w przedsionku katedry gorzowskiej. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny biskupa Wilhelma Pluty, który jest Sługą Bożym.

Od 19 lipca 1993 do 29 grudnia 2007 biskupem Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej był bp dr Adam Dyczkowski. W okresie jego posługi naszą diecezję odwiedził papież Jan Paweł II (1997 r.). Bp Dyczkowski wspierał aktywność wiernych świeckich. W tym celu promował stowarzyszenia katolickie, w tym Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W 2002 r. nastąpiło rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego biskupa Wilhelma Pluty, a w 2003 r. przypadły uroczyste obchody tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Bp Dyczkowski zmarł 10 stycznia 2021. Został pochowany w krypcie katedry gorzowskiej.

W krypcie katedry gorzowskiej jest pochowany również bp Antoni Stankiewicz, który wywodzi się z naszej diecezji. Od 1967 r. przebywał w Rzymie. Był specjalistą prawa kanonicznego i długoletnim pracownikiem Trybunału Roty Rzymskiej i innych organów Kurii Rzymskiej. Przez kilkadziesiąt lat wykładał prawo rzymskie i jurysprudencję rotalną. W latach 2004–2012 był dziekanem Roty Rzymskiej. Był autorem wielu opracowań naukowych z zakresu prawa kanonicznego. Bp Stankiewicz jest uznawany za wielki autorytet w zakresie prawa małżeńskiego i procesowego oraz w historii prawa. Bp Antoni wielokrotnie odwiedzał rodzimą diecezję. Zmarł 4 stycznia 2021.



2024-01-19 22:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie klękali w śniegu

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2018, str. IV

[ TEMATY ]

historia

bp Teodor Bensch

Archiwum „Aspektów”

Kazanie pogrzebowe wygłosił bp Edmund Nowicki z Gdańska

Kazanie pogrzebowe wygłosił bp Edmund Nowicki z Gdańska

Mija właśnie 60. rocznica śmierci i pogrzebu pierwszego polskiego biskupa naszej diecezji Teodora Benscha. Była to postać niezwykła. Dobry Bóg daje na każdy czas swojemu Kościołowi takich pasterzy, jacy są potrzebni. W tych trudnych czasach Gorzów otrzymał biskupa wprost wspaniałego

Biskup Bensch już w 1952 r. został wyznaczony do posługi biskupiej w Gorzowie. Święcenia biskupie przyjął potajemnie w Poznaniu w 1954 r. Jednak sprzeciw władz państwowych spowodował, że nie mógł objąć tego urzędu przed 1956 r.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ W ramach rozejmu z Hamasem zwolniono z więzień 90 Palestyńczyków

2025-01-20 07:11

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/ALAA BADARNEH

W ramach rozejmu w Strefie Gazy władze Izraela zwolniły z więzień 90 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci – podała w nocy z niedzieli na poniedziałek izraelska służba więzienna. Wcześniej Hamas uwolnił trzy przetrzymywane od 15 miesięcy zakładniczki.

Portal Times of Israel podkreśla, że w pierwszej fazie zawieszenia broni, które zaczęło obowiązywać w niedzielę przed południem, z więzień zwolnionych ma zostać łącznie prawie 2 tys. Palestyńczyków.
CZYTAJ DALEJ

800+ dla pracujących Ukraińców? PiS sprawdza Trzaskowskiego i składa projekt ustawy

2025-01-20 13:23

[ TEMATY ]

ustawa

PiS

Rafał Trzaskowski

800+

obywatele Ukrainy

samorzad.gov.pl

Program 800+

Program 800+

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program 800+ tak, by świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce - poinformował w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Mówimy sprawdzam Rafałowi Trzaskowskiemu - dodał.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w piątek podczas spotkania z Puńska w woj. podlaskim powiedział, że świadczenia "takie jak 800+" powinny należeć się Ukraińcom tylko wtedy, gdy "będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki". Słowa te przyjęto oklaskami.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję