Po raz kolejny przeżywamy dzień promocji słowa Bożego. Ojciec Święty pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz rozszerzaniu słowa Bożego.
17 grudnia 2020 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów określiła jak celebrować Niedzielę Słowa Bożego. Pierwszym zadaniem tego wyjątkowego dnia ma być obudzenie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących, a szczególnie w liturgii, która włącza w żywy i stały dialog z Bogiem. „Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię” – podaje Kongregacja. Dokument wskazuje na obrzędy, które są szczególnie dostosowane do Niedzieli Słowa Bożego. Chodzi o procesję z wnoszeniem księgi Ewangeliarza, a przynajmniej jej złożenie na ołtarzu. Mowa jest także o tym, że teksty biblijne umieszczone przez Kościół w Lekcjonarzu nie powinny być zastępowane i opuszczane oraz że należy stosować zatwierdzone wersje Biblii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dzieło Biblijne w Archidiecezji Częstochowskiej pragnie także w tym roku włączyć się z okazji Niedzieli Słowa Bożego do propagowania nie tylko czytania liturgicznego Pisma św., ale także do korzystania z aplikacji biblijnych na smartfony i tablety, które mamy przecież zawsze pod ręką. Papież Franciszek zachęca, by mieć mały egzemplarz Biblii w kieszeni, jednak obecnie częściej mamy przy sobie telefony niż nawet dokumenty, stąd propozycja, by tekst Biblii lub cytaty mieć wgrane w telefonie w formie aplikacji, które są darmowe i powszechnie dostępne (np. cały tekst Biblii Tysiąclecia lub tzw. Biblii Częstochowskiej, „Słowo Boże” lub „Od Słowa do Życia” itd.).
W tym roku przeżyjmy ten dzień pod hasłem „Biblia w rodzinie”. A zatem powróćmy do wspólnego, rodzinnego czytania Pisma Świętego. Ta rodzinna lektura (przynajmniej od czasu do czasu) będzie okazją do wspólnej modlitwy, rodzinnego spotkania, a potem być może rozmowy o przeczytanym fragmencie świętego tekstu. W rodzinie często się mijamy zajęci różnymi obowiązkami – niech wspólna lektura, chociażby krótkiego fragmentu Pisma św. na nowo nas zjednoczy. Stąd zachęta do omawiania w rodzinie niedzielnej Ewangelii. Wybierzmy z niej jedno zdanie i uczyńmy z niego motto na cały, rozpoczynający się tydzień, by w ten sposób przeżyć go w jedności z Bogiem. Znajdźmy także godne miejsce dla Pisma św. w naszym domu. Wyciągnijmy je z szafki, ustawmy na półce albo innym honorowym miejscu, by zawsze rzucało się nam w oczy i zachęcało do jego otwarcia. Nie bójmy się Biblii w rodzinie, bo zawarte w niej słowo jest Słowem Życia.
Niech niedziela 21 stycznia będzie dla nas wszystkich spotkaniem z Żywym Słowem, które zbawia każdego człowieka – z Jezusem Chrystusem.