Reklama

Apel w obronie TV Trwam i wolności w mediach

Stanowisko uczestników Walnego Zgromadzenia Delegatów Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, uchwalone w Częstochowie 21 kwietnia 2012 r., w sprawie nieprzyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażamy nasz zdecydowany protest przeciwko nieprzyznaniu Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam, miejsca na multipleksie cyfrowym. Uważamy to działanie za niedopuszczalne, dyskryminujące i krzywdzące katolików.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, odrzucając wniosek, nie wzięła pod uwagę głosu milionów odbiorców tej głównej katolickiej stacji. Uczyniła to w najgorszym stylu - urzędniczego dyktatu, który nie liczy się z podmiotowością uczestnika postępowania. Nie dając szansy złożenia wyjaśnień, nie interpretując spornych kwestii na rzecz i dla dobra wnioskodawcy. To styl urzędowania, w którym urzędnik nie chce liczyć się z uczestnikiem postępowania. Sposób rozstrzygania tej sprawy oraz skutek i intencje powodują, że mamy prawo przypuszczać, iż przyczyny tej decyzji są polityczne. Mamy powody sądzić, że odbyło się to za zgodą najwyższych władz państwowych, którym takie rozstrzygnięcie odpowiadało. Odpowiadało tym bardziej, im mocniej władza ta prowadzi walkę polityczną we własnych interesach na polu informacyjnym i propagandowym, nie licząc się z potrzebami społeczeństwa.
Decyzja ta godzi w wolność religijną i konstytucyjne prawa obywateli do informacji oraz poszanowania przekonań światopoglądowych. Jej uznaniowość nie ma nic wspólnego z prawem - jest za to jaskrawym przejawem dyskryminacji katolickich mediów i jawnym działaniem na rzecz wykluczenia z obszaru odbioru telewizji cyfrowej ogromnej rzeszy osób wierzących. Nieprzyznanie miejsca na multipleksie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce Telewizja Trwam przestanie być dostępna dla ogromnej rzeszy odbiorców. l to jest faktyczny skutek tej decyzji. Postępowanie KRRiT jest pozbawione oczekiwanego społecznie obiektywizmu wobec znacznej części społeczeństwa, oczekującej wolności w wyborze programów dostosowanych do własnego światopoglądu i oceny prawdy. Zablokowanie miejsca dla Telewizji Trwam - właśnie za to, że głosi prawdę i prezentuje niezależne sądy od ponad 9 lat, jest urągające wszelkim normom demokracji. Na antenie tej telewizji prowadzone są systematyczne porady medyczne z profilaktyką i promocją zdrowia fizycznego i psychicznego. Inne kanały telewizyjne nie emitują w takiej skali i z odpowiednią troską tematów dotyczących zdrowia naszego społeczeństwa. W obliczu odczuwalnej patologii polskiej służby zdrowia niezbędna jest prawda, rzetelność, wiarygodność w informacji, w przekazie wiedzy. Zapaść w lecznictwie wymaga koniecznej i pilnej interwencji decydentów w obronie chorych i szacunku dla życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, a ponadto obrony małżeństwa i rodziny, będących fundamentem narodowości polskiej. Dość degradacji więzi rodzinnych i godności człowieka oraz pogłębiania się patologii społecznych. Niestety, w mediach elektronicznych, oprócz TV Trwam, widoczny jest brak przeciwstawienia się cywilizacji śmierci oraz konieczności szerzenia kultury życia i wartości rodziny, do czego zobowiązuje nas nauczanie bł. Jana Pawła II.
Bez prawdy nie można być wolnym. W systemie demokratycznym niezbędny jest pluralizm medialny. Władza odcina się od społeczeństwa. My utrzymujemy z naszych podatków władzę i KRRiT. Nie oddamy TV Trwam, bo ona nam się należy.Wiemy, że miejsca na multipleksie przyznawane są podmiotom nie tylko z formalnego punktu widzenia wielokrotnie słabszym od Fundacji Lux Veritatis, ale i z uchybieniami formalnymi. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy poszczególne podmioty otrzymują nawet po kilka miejsc na multipleksie. To jaskrawa niesprawiedliwość i brak uczciwości oraz wkraczanie w totalitaryzm. Doświadczaliśmy w PRL cenzury, reżimowej władzy i jedynie słusznego światopoglądu materialistycznego - czy znowu tam wracamy?
Lekarz katolicki musi być widoczny i ma być słyszalny jego głos. Katolicy w ulicznych protestach walczą o możliwość nadawania telewizji, która broni zasad cywilizacji chrześcijańskiej i polskości. Ponad dwa miliony osób, które zaapelowały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie koncesji na cyfrowym multipleksie Telewizji Trwam, jest nadal w arogancki sposób ignorowane. Dołączamy do tysięcy protestujących na ulicach polskich miast, do rzeszy ponad dwóch milionów zebranych podpisów do KRRiT. Nasz protest jest także w imię wolności słowa i w obronie wolnych niezależnych mediów, bowiem dyskryminacja katolickiej telewizji jest jawnym zamykaniem ust katolikom, zamykaniem ust tym, którzy mają odwagę mówić i myśleć niezależnie oraz występować w obronie wartości patriotycznych i katolickich. Obrona Telewizji Trwam jest walką o polską demokrację. Telewizja Trwam w swoich programach zajmuje się ewangelizacją, relacjonuje wiarygodnie ważne wydarzenia krajowe i zagraniczne, zabiega o kształtowanie postaw patriotycznych, narodową pamięć i tożsamość Polaków. Jako niezależne medium może skutecznie przeciwdziałać manipulacji mediów mainstreamowych i upominać się o uniwersalne wartości, ważne nie tylko dla katolików.
Apelujemy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę decyzji. Żądamy przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Żądamy równych praw i wolności słowa dla mediów katolickich i niezależnych w imię demokracji, wolności i równego traktowania obywateli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Znaczenie Eucharystii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję