Watykan-Kuba
Szybka reakcja władz kubańskich
Stolica Apostolska wyraziła zadowolenie z ogłoszenia przez władze Kuby Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Jak wiadomo, prośbę w tej sprawie przedłożył Benedykt XVI podczas swej rozmowy z prezydentem Kuby Raúlem Castro 27 marca w Pałacu Rewolucji w Hawanie.
Rzecznik Watykanu - ks. Federico Lombardi SJ uznał, że tak szybka decyzja władz w Hawanie jest znakiem „bardzo pozytywnym”. - Stolica Apostolska ma nadzieję, że będzie to sprzyjało uczestnictwu wiernych w uroczystościach religijnych i w dobrym przeżyciu Świąt Wielkanocnych. Ufa, że wizyta Ojca Świętego będzie w konsekwencji nadal przynosiła upragnione owoce dla dobra Kościoła i wszystkich Kubańczyków - stwierdził ks. Lombardi SJ.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Widząc na Drodze Krzyżowej trzy upadki Jezusa, rozumiemy, że wziął On na siebie naszą ludzką kondycję i padał pod ciężarem naszych grzechów, ale za każdym razem się podnosił, idąc dalej na Kalwarię. Z Jego pomocą my także możemy się podnosić z naszych upadków, ale możemy też pomóc podnieść się naszemu bratu.
Z przesłania do uczestników Drogi Krzyżowej w więzieniu Rebibbia, 31 marca 2012 r.
Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Dziękuję wam za życzenia i za modlitwy, szczególnie podczas mojej niedawnej podróży apostolskiej oraz w tych dniach, w których przeżywamy tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Syna Bożego. Niech udział w liturgii Triduum Paschalnego pozwoli nam doświadczyć ogromu Bożej miłości. Niech Bóg wam błogosławi!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 4 kwietnia 2012 r.
Spotkanie z wolontariuszami ŚDM
Jesteście misjonarzami Chrystusa
Za każdym razem, gdy myślę o XXVI Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie, moje serce wypełnia wdzięczność wobec Boga za doświadczenie łaski tych niezapomnianych dni - powiedział Benedykt XVI, przyjmując młodych Hiszpanów, organizatorów i wolontariuszy ubiegłorocznego Dnia. Wezwał ich, by byli misjonarzami Chrystusa.
Zdaniem Papieża, ŚDM można zrozumieć tylko w świetle obecności w Kościele Ducha Świętego, który nieustannie wlewa w serca odwagę i jak w dniu Pięćdziesiątnicy wyprowadza Kościół w przestrzeń publiczną, aby świadczył o wielkich dziełach Bożych. - Jesteście wezwani do współdziałania w tej pasjonującej pracy. Warto się temu całkowicie poświęcić - przekonywał Ojciec Święty, dodając, że Chrystus potrzebuje młodych u swego boku, by budować i rozszerzać swoje „królestwo miłości”. Będzie to możliwe, jeśli stanie się On ich najlepszym przyjacielem i jeśli będą oni prowadzić życie zgodne z Ewangelią. - Jesteście misjonarzami Chrystusa pośród waszych rodziców, przyjaciół i znajomych, w swoich środowiskach studiów i pracy, wśród ubogich i chorych. Mówcie o Jego miłości i dobroci z prostotą, bez kompleksów i obaw. Sam Chrystus da wam siłę, by to robić - zapewnił Benedykt XVI.
Kubańskie spotkanie
„Duchowa matka chrzestna” Papieża
Benedykt XVI podczas Mszy św., którą odprawił w prywatnej kaplicy w swej rezydencji w Santiago de Cuba 27 marca, poznał osobiście zakonnicę z Indii, która od 20 lat jest jego „duchową matką chrzestną”. S. Teresa Kerketta z gałęzi kontemplacyjnej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, zgodnie z charyzmatem swej wspólnoty, od tylu właśnie lat modli się codziennie za jednego kapłana, stając się jego „duchową matką chrzestną”. W tym przypadku był to kard. Joseph Ratzinger, obecny papież.
Ojciec Święty przed wyjazdem z Santiago de Cuba do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre odprawił Mszę św. w niewielkim gronie. Uczestniczyło w niej m.in. 10 członkiń gałęzi kontemplacyjnej Misjonarek Miłości.
Na blogach piszą
Pustynia to ważna metoda pedagogii Boga. Bóg nas wyprowadza na pustynię, żeby uczyć miłości pomimo. To najdojrzalsza forma miłości: kochać pomimo braków, pomimo głodu i cierpienia. Łatwo się kocha, gdy wszystko układa się wspaniale, ale to nie wystarcza do pełni miłości. Miłość, której uczy Bóg na pustyni, nie jest jednak oparta tylko na cierpieniu. Cierpienie jest tylko drogą do prawdziwej miłości.
xandrzejblog
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii, zatem jest Dniem Kapłana. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że towarzyszą nam od narodzin po śmierć, i trudno sobie wyobrazić, że kiedyś może nam ich zabraknąć, a to nas może spotkać, jeśli nie będziemy prosić Pana Jezusa, by ich do nas posłał, a także jeśli się za nich nie będziemy modlić.
Konwalia 17
Real Madryt, w związku z firmowaną swoim logo nową inwestycją, usuwa krzyż, który znajduje się w herbie Królewskich. Podążyła tym samym śladem FC Barcelona, która ma specjalny herb pozbawiony krzyża św. Jerzego, dla krajów arabskich. Natomiast autor tego tekstu jest dumny, że dysponuje niepoprawną politycznie koszulką, na której widnieje herb Barcy z krzyżem, i nie wyobraża sobie kibicowania Barcelonie z jakimkolwiek innym symbolem.
Nie będzie to jednak tekst o wyższości Barcelony nad Realem, bo to jest oczywiste, usuwanie krzyży z herbów klubowych to jedynie pretekst do refleksji nad słabością naszej cywilizacji.
Łukasz Bardziński
Pomóż w rozwoju naszego portalu