Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin, Kościół rektoralny św. Judy Tadeusza dziełem Opatrzności

Kościół jest wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - powiedział ks. Jerzy Cieślicki.

2023-11-20 19:37

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Poświęcenie jubileuszowego krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota kościoła rektoralnego św. Judy Tadeusza w Lublinie dziękowała Bogu za 25 lat od konsekracji. Świątynia przy szpitalu neuropsychiatrycznym jest miejscem modlitwy dla pacjentów i pracowników służby zdrowia, a także dla społeczności Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” oraz dla mieszkańców południowej części miasta. Jubileuszowej Liturgii przewodniczył bp Adam Bab, celebrowali m.in. rektor ks. Jerzy Cieślicki oraz budowniczy kościoła i prezes „Misericordii” ks. Tadeusz Pajurek. - Świątynia jest znakiem naszej wiary i wspólnym domem, oazą modlitwy, wsparcia i miłości - podkreślił ksiądz rektor. - Kościół rektoralny i szpital neuropsychiatryczny są jednym organizmem; ta świątynia jest nieocenionym dobrodziejstwem dla szpitala - powiedział dyrektor Piotr Dreher.

Współdomownicy Boga

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Adam Bab, nawiązując w homilii do znaczenia kościoła jako budynku, podkreślił, że jest on narzędziem, dzięki któremu we wspólnocie wiary i sakramentach spotykamy Boga, który „nie jest wydumany przy biurku przez filozoficzne namysły, ale który wszedł w historię świata i jest w niej stale obecny”. - Ta realność i bliskość Boga sprawia, że nie jesteśmy dla Niego obcymi, ale domownikami. Kościół, jako budynek i jako Lud Boży, to dom Boga, w którym jest On wciąż obecny. Pan posługuje się słowem „dom”, które nie jest abstrakcyjne, ale kojarzone z miejscem, gdzie zostaliśmy przyjęci na świat i ukochani - nauczał. Jak podkreślił, „dom jest miejscem, gdzie pierwsza jest miłość”. - Gdy człowiek dorasta w klimacie miłości, to jest przygotowywany do życia w miłości także po opuszczeniu rodzinnego domu. Podobnie we wspólnocie Kościoła Bóg przygotowuje nas do życia w miłości, z której nikt nie może być wykluczony. To piękne i trudne zadanie - powiedział bp Bab. - W świątyni uczymy się żyć Bogiem i pozwalamy się przenikać Jego słowu na każdą chwilę życia. Tu decyduje się, jakim jestem biskupem, ojcem, matką, dyrektorem, nauczycielem, lekarzem czy sprzątaczką, czy w każdej chwili i w każdej sytuacji oddaję Bogu chwałę - podkreślił.

Reklama

Owoce współpracy

Podczas jubileuszowo-odpustowych uroczystości ks. Tadeusz Pajurek przypomniał okoliczności powstania świątyni, powiązanej z „Micericordią”. - To dzieło Opatrzności Bożej - podkreślił, przywołując encyklikę „Dives in misericordia” św. Jana Pawła II, która stała się inspiracją dla powstania kościoła i ośrodka pomocy dla osób z chorobami psychicznymi. - Gdy zostałem skierowany do pracy w szpitalu, postanowiłem zaradzić troskom 1200 pacjentów, którzy pozbawieni byli miejsca modlitwy, czasem nawet przez kilkadziesiąt lat. Na początku lat 90. XX wieku nie było łatwo o fundusze na budowę kościoła, ale z czasem udało nam się opracować projekt ośrodka rehabilitacji i kaplicy szpitalnej, których budowa w znacznej części została sfinansowana ze środków zagranicznych - wspominał ks. Pajurek. - Współpraca wielu osób i środowisk wrażliwych na los człowieka, szczególnie tego stygmatyzowanego piętnem choroby psychicznej, wydała piękne owoce. Stworzyliśmy projekt, jakiego nie ma w całej Polsce. Obok siebie funkcjonują, tworząc całość, szpital psychiatryczny, kościół i stowarzyszenie, które wspólnie działają dla dobra pacjentów - podkreślił z wdzięcznością ks. Tadeusz Pajurek.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek przewodniczy posiedzeniu Rady Kardynałów nt. "kobiecego wymiaru" Kościoła

2023-12-04 13:04

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się spotkanie papieża Franciszka z Radą Kardynałów - C9. Podczas posiedzenia podjęta zostanie refleksja nad "kobiecym wymiarem Kościoła". W tym roku C9 świętuje 10-lecie swojego istnienia.

Podczas spotkania z Międzynarodową Komisją Teologiczną 30 listopada papież podkreślił, że "jeśli nie zrozumiemy, kim jest kobieta lub czym jest teologia kobiety, nigdy nie zrozumiemy, czym jest Kościół”. „Jeden z wielkich grzechów, który mieliśmy to ‘maskulinizacja’ Kościoła” - powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

MSWiA: rodziny zmarłych postrzelonych policjantów zostaną otoczone opieką i wsparciem

2023-12-05 08:07

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

Rodziny zmarłych policjantów postrzelonych we Wrocławiu, asp. szt. Daniela Łuczyńskiego i asp. szt. Ireneusza Michalaka, zostaną otoczone opieką i wsparciem - oświadczyło kierownictwo MSWiA. Minister Paweł Szefernaker i wiceministrowie złożyli kondolencje bliskim funkcjonariuszy.

"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci postrzelonych we Wrocławiu: asp. szt. Daniela Łuczyńskiego oraz asp. szt. Ireneusza Michalaka. Rodzinie i bliskim tragicznie zmarłych przekazujemy wyrazy współczucia oraz zapewniamy, że zostaną oni otoczeni odpowiednią opieką i wsparciem ze strony MSWiA" - oświadczyli minister Szefernaker oraz wiceministrowie Maciej Wąsik i Bartosz Grodecki.

CZYTAJ DALEJ

70 lat Apelu Jasnogórskiego

2023-12-05 09:13

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 XII 1953 r. o godz. 21.00 na Jasnej Górze został zainicjowany Apel Jasnogórski jako wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny i uwolnienia Prymasa Polski, Stefana kard. Wyszyńskiego, który właśnie wtedy doświadczał prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

Znaczek pocztowy, który przekazujemy na Państwa ręce, jest swoistym hołdem Poczty Polskiej. 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję