Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pro Ecclesia et Pontifice

Ks. Duczkowski nagrodzony

W dniu swoich 72. urodzin, 16 grudnia 2011 r., ks. Andrzej Duczkowski, chrystusowiec, został odznaczony papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice za 28 lat pracy w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Uroczystość odbyła się w czasie Mszy św. w kaplicy biurowej. Krzyż z dyplomem przekazał przewodniczący Papieskiej Rady abp Antonio Maria Veglio. Był obecny także 93-letni kard. Giovanni Cheli, który przez 12 lat przewodniczył Radzie.
Medal Pro Ecclesia et Pontifice jest przyznawany osobom świeckim i zakonnym i porównywalny jest z nadaniem godności prałackiej księżom diecezjalnym.

(Red.)

Francja

Księża u prezydenta

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy krótko przed Bożym Narodzeniem spotkał się z 10 młodymi kapłanami katolickimi. Na kolację z głową państwa do Pałacu Elizejskiego przybyli m.in. duszpasterz więźniów i wojskowych, a także księża z różnych regionów Francji i miasteczek z okolic Paryża - donosi dziennik „Le Figaro”. Spotkanie odbyło się 22 grudnia 2011 r.
Podczas kolacji Sarkozy zachęcał duchownych, aby odważniej zabierali głos w życiu społecznym. Podkreślił także swoje więzi z chrześcijańskimi korzeniami Francji.
Wśród poruszanych tematów były m. in.: sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a także problemy związane z kształceniem i polityką wobec młodego pokolenia.
Doradcy Sarkozy’ego poradzili mu, aby organizował kolacje z różnymi grupami społecznymi, z którymi jako prezydent zazwyczaj się nie spotyka. Dotychczas spotkał się m.in. ze środowiskiem historyków i socjologów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Węgry

Marsz dla Życia w Budapeszcie

Kościół katolicki 28 grudnia obchodzi święto Świętych Młodzianków, nazywane Rzezią Niewiniątek. Przypomina ono okrutny mord niemowląt, dokonany na rozkaz Heroda w Betlejem z obawy przed Jezusem jako Królem i Mesjaszem (por. Mt 2, 1-16).
We wspomnienie tego wydarzenia prawie 100-osobowa grupa młodzieży ze Szczecina wzięła udział w Marszu dla Życia w Budapeszcie. Marsz dla Życia, organizowany w stolicy Węgier, jest wyraźnym głosem sprzeciwu wobec antyludzkiej polityki wielu krajów świata. - Nie może w nim zabraknąć polskiego pokolenia JPII - uważają inicjatorzy tej akcji.
Wyjazd polskiej młodzieży zorganizowały Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia - Human Life International - Polska oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie.

Reklama

Dominikana

„Katolickie” telefony komórkowe

Użytkownicy telefonów komórkowych w Dominikanie będą mogli korzystać z usług „katolickich”. Modlitwy, obrazy, filmy itp. pochodzić będą z zasobów ACI - katolickiej agencji informacyjnej dla Ameryki Łacińskiej, której portal jest najczęściej odwiedzaną katolicką witryną internetową w języku hiszpańskim na świecie.
Użytkownicy sieci Claro mogą ściągać obrazy, materiały dźwiękowe i filmowe dotyczące Matki Bożej i innych świętych, papieży, w tym bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także kapłaństwa, małżeństwa, modlitwy itp. oraz popularne pieśni religijne.
Po raz pierwszy sieć telefonii komórkowej w Dominikanie wprowadziła ten typ usług, do których wkrótce dołączą m.in. modlitwa dnia, Ewangelia na każdy dzień, święty patron dnia, błogosławieństwo Benedykta XVI itp.

Ludzie

Kard. Kurt Koch

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch wezwał protestantów i katolików do wspólnego wydobycia z zapomnienia półtora tysiąca lat wspólnej historii Kościoła. Zdaniem watykańskiego „ministra ds. ekumenizmu”, w ten sposób moglibyśmy poznać i zrozumieć na nowo Reformację. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji „Deutsche Welle” podkreślił, że ostatecznie Marcin Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła. - Bardziej zależało mu na odnowie Kościoła, niż na doprowadzeniu go do całkowitego rozbicia - powiedział watykański purpurat i dodał, że dzisiaj chodzi o taki dialog podzielonych Kościołów, który uzdrowi pamięć.
Po raz kolejny kard. Koch przeciwstawił się „rozczarowaniu” Ewangelickiego Kościoła Niemiec po wizycie w tym kraju Benedykta XVI we wrześniu 2011 r. - Rozczarowanym można być tylko wtedy, jeśli nie doszło do spełnienia oczekiwań. Wtedy musi się także mówić o tym, czy te oczekiwania były uzasadnione - zaznaczył hierarcha.

Cudzysłów

Bracia Muzułmanie nie są wiarygodni. Czekamy na fakty, a nie tylko słowa.
Ks. Rafic Greiche - rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie

Krótko

Stany Zjednoczone zobowiązały się wobec Izraela, że zniszczą instalacje atomowe w Iranie, jeśli przekonają się, że Teheran - rozwijając swój program atomowy - przekroczył wszelkie - jak to określono - „dopuszczalne limity”. Wiadomość podał dobrze zazwyczaj poinformowany portal informacyjny „The Daily Beast”.

Korea Północna płacze po pogrzebie „ukochanego przywódcy” Kim Dzong Ila. Pogrzeb dyktatora odbył się w Seulu 28 grudnia 2011 r.

Wbrew protestom Turcji francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-17. Ustawę o uznaniu rzezi Ormian na terenie imperium osmańskiego za ludobójstwo przyjęto we Francji w 2001 r.

Na Kubie ok. 2 tys. osób opuściło już więzienia od ogłoszenia przez kubańskiego przywódcę Raula Castro amnestii ze względów humanitarnych dla ok. 3 tys. osadzonych - poinformował przedstawiciel kubańskiej opozycji.

Chiny uruchomiły własny system nawigacji satelitarnej, który ma je uniezależnić od zagranicznych technologii. Prace przygotowawcze trwały od 2000 r.

W Moskwie na Prospekcie Sacharowa 24 grudnia manifestowało 30 tys. osób. Demonstranci żądali powtórzenia wyborów parlamentarnych.

Sąd apelacyjny w Kijowie utrzymał w mocy wyrok siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej przez sąd pierwszej instancji za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r.

W mieście Osz, na południu Kirgistanu, doszło na lotnisku do katastrofy pasażerskiego Tu-134. Samolot podczas podchodzenia do lądowania zjechał z pasa startowego i zapalił się. Według doniesień agencyjnych, nikt w wypadku nie zginął. 31 osób zostało rannych.

We Francji w ostatnich trzech latach zamknięto blisko 900 fabryk i zlikwidowano 100 tys. miejsc pracy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzęmięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-29 16:25

pixabay.com

30 maja będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a następny dzień to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)

CZYTAJ DALEJ

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Rozważanie 30

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję