Reklama

Kościół

Starożytny cmentarz na Watykanie udostępniony turystom

17 listopada Watykan udostępnił do zwiedzania starożytną nekropolę odkrytą podczas wykopalisk, które trwały od lat pięćdziesiątych XX w. aż do 2003 r., kiedy to w czasie budowy podziemnego parkingu wyłoniły się całkowicie nienaruszone fragmenty cmentarza znajdującego się przy drodze zwanej via Triumphalis. Obszar ten został doskonale zachowany dzięki ogromnemu osuwisku wzgórza Watykańskiego, które pokryło nekropolę prawdopodobnie około V wieku.

2023-11-19 16:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Już z myślą o obchodach Jubileuszu 2025 roku, w Watykanie została otwarta dla turystów Brama Santa Rosa w pobliżu placu Risorgimento, która zwykle jest zamknięta dla publiczności, ponieważ służy jako wjazd na parking dla pracowników watykańskich.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, która oprowadzała dziennikarzy po starożytnej nekropoli, wyjaśniła znaczenie tego wielkiego przedsięwzięcia sfinansowanego przez dobroczyńców z Kanady i Ameryki, mówiąc, że podczas wykopalisk odkryto doskonale zachowane grobowce tysięcy ludzi żyjących między I a IV wiekiem, co pozwoliło poznać historyczne szczegóły dotyczące życia ówczesnej niższej klasy średniej, której pochówki zwykle się nie zachowały. Mamy tu też kilka bogatych grobowców, w tym mauzoleum rodziny rycerskiej, w którym odnaleziono mozaikę z Dionizosem. Znaleziono tu też marmurowe, bogato ozdobione sarkofagi. Jatta podkreśliła, że „pochówki mówią nam o śmierci, ale przede wszystkim o życiu, historii i tradycjach ówczesnego społeczeństwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Claudia Valeri, kuratorka Działu Starożytności Greckich i Rzymskich Muzeów Watykańskich, zwróciła uwagę na fakt, że „wchodząc do środka, ma się wrażenie, że spaceruje się po starożytnej nekropoli, takiej, jaką widzieli ci, którzy odwiedzali to miejsce 2000 lat temu”.

Reklama

Natomiast Giandomenico Spinola, archeolog kierujący zespołem badaczy, zilustrował badania przeprowadzone z antropologami, wyjaśniając, że nie ma tu śladów chrześcijaństwa, znaleziono elementów wskazujących na obecność pochówków chrześcijańskich i podkreślając „jak ważne dla prostych ludzi ówczesnych wieków były przesądy, wierzenia i tradycje.”

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Te unikalne starożytne wykopaliska przy dawnej via Triumphalis będzie można zwiedzać w każdy piątek i sobotę po dokonaniu rezerwacji na stronie internetowej Muzeów Watykańskich; wejście przez bramę santa Rosa przy placu Risorgimento.

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan zapowiada kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji

[ TEMATY ]

Watykan

sztuczna inteligencja

geralt/pixabay.com

Oczekuje się, że firmy, badacze i eksperci podpiszą 28 lutego kodeks etyczny dotyczący sztucznej inteligencji w Watykanie. Poinformował o tym przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia.

W dniach 26-28 lutego Papieska Akademia Życia organizuje konferencję na temat „Dobry algorytm?”, poświęconą sztucznej inteligencji w aspekcie etycznym i prawnym. Poruszone zostaną również jej implikacje dla zdrowia. Abp Paglia oznajmił, że 28 lutego zostanie podpisany „Rzymski apel o etykę sztucznej inteligencji”. Tekst zostanie następnie przekazany papieżowi Franciszkowi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Ruch Focolari świętuje 80-lecie

2023-12-05 12:43

[ TEMATY ]

Ruch Focolari

focolare.org

Ruch Focolari świętuje 80-lecie. 7 grudnia papież Franciszek przyjmie na audiencji jego przewodniczącą Margaret Karram wraz z liderami wspólnoty na świecie. Tego dnia o godz. 18.00, z okazji rocznicy, w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie pod przewodnictwem kard. Kevina Josepha Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zostanie odprawiona Msza św.

7 grudnia 1943 roku to oficjalna data narodzin Ruchu Focolari, czyli dzień, w którym jego założycielka Chiara Lubich „poświęciła się Bogu na zawsze”. To właśnie 80 lat temu narodziła się mała wspólnota, która w czasie koszmaru i zniszczeń II wojny światowej pragnęła przywrócić pokój i jedność między wszystkimi, a która wkrótce rozprzestrzeniła się na cały świat, stając się częścią nurtu nowych charyzmatycznych wspólnot Kościoła. Sercem duchowości i działania Ruchu Focolari jest Ewangelia, a w szczególności modlitwa Jezusa: "Aby wszyscy stanowili jedno" (J 17, 21). Dziś Ruch jest obecny w 182 krajach, co jest znakiem powszechności i pilnej potrzeby jedności i braterstwa w tych podzielonych i tragicznych czasach. Należą do niego chrześcijanie różnych Kościołów, wyznawcy wielu religii i ludzie bez wyraźnego odniesienia religijnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję