Reklama

Jasna Góra

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Dziś przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Na Jasnej Górze, podczas każdej Mszy św., a szczególnie tej o godz. 15.30, która każdego dnia sprawowana jest w intencji Ojczyzny, wspomina się tych kapłanów. Zanoszona jest dziękczynna modlitwa za ich postawę, ponieważ pomimo prześladowań nie ulegli i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bł. ks. Jerzy wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę. To za jego przyczyną zainicjowane zostały pielgrzymki Ludzi Pracy, które przybywają na Jasną Górę do dziś. Jego słynne słowa, by „zło dobrem zwyciężać” tkwią w pamięci wielu ludzi. Jak podkreśla jego krewna, p. Alfreda Popiełuszko, są one aktualne także i dziś.

Kapłani tacy jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Roman Kotlarz, działacz opozycji w czasach PRL, prześladowany przez SB i represjonowany, czy ks. Stefan Niedzielak, który był kapelanem Armii Krajowej, współzałożyciel Federacji Rodzin Katyńskich, po dziś dzień stanowią inspirację dla księży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Adam Pietrzak, podkreślił, że ich postawa umacnia i zachęca do pracy nad sobą również dziś, bo każde pokolenie musi stawić czoła innym wyzwaniom i niebezpieczeństwom. – Świadectwo ich wiary budowało wiernych w podążaniu za wiarą – zauważył kapłan.

Reklama

Pielgrzymi jasnogórscy także pamiętają postawę wielkich Polaków. Tym, który szczególnie bliski jest ich sercom jest bł. kard. Stefan Wyszyński. Jak powiedział Rafał Sokołowski, to byli wielcy ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. – Powinniśmy właśnie z nich czerpać przykład – podkreślił pielgrzym.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony został ustawą Sejmu w 2018r. Dzień 19 października przyjęto jako święto państwowe w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

Ustawa podkreśla, że od zarania dziejów w historii Polski "pojawiają się postaci niezłomnych, bohaterskich duchownych, dla których chrześcijańskie idee i wiara w Boga są podstawą do apostolstwa, pobożnego życia i dążenia do świętości, ale też stanowią dodatkową motywację do działań na rzecz ziemskiej Ojczyzny - jej rozwoju, suwerenności i dobrobytu".

Maria Kopacka-Fornal @JasnaGóraNews

2023-10-19 20:04

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowskie ślady ks. Popiełuszki

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w Częstochowie” – to temat spotkania, które odbyło się 21 października w auli siedziby częstochowskiej NSZZ „Solidarność”.

Wykład ks. Mariusza Frukacza, red. „Niedzieli”, wygłoszony w ramach cyklu „Akademii Solidarności”, organizowanego przez częstochowską Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” zgromadził wszystkich zainteresowanych obecnością ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję