Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. W imię prawdy historycznej

– Wracamy do historii, gdyż chcemy oddać cześć bohaterom, modlić się za ofiary, czerpać wzorce do naśladowania oraz wyciągać wnioski z popełnionych błędów, tak by ich dzisiaj nie powtarzać – wskazywał bp Ignacy Dec podczas Eucharystii sprawowanej w 84. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

2023-09-18 17:14

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

ZSRR

rocznica II wojny światowej

Hubert Gościmski

Niedzielna suma parafialna w towarzystwie pocztów sztandarowych.

Niedzielna suma parafialna w towarzystwie pocztów sztandarowych.

Tego dnia na wspólnej modlitwie w katedrze świdnickiej zgromadzili się ministrowie, sybiracy, a także liczni przedstawiciele środowisk wojskowych, patriotycznych i kombatanckich.

– Naród polski, broniący się przed ponad dwa tygodnie przed zachodnim najeźdźcą, 17 września 1939 roku otrzymał cios w plecy ze strony wschodniego agresora. W ten sposób został dokonany czwarty rozbiór Polski, a nasza ojczyzna weszła w ciemną dolinę okupacji niemieckiej i sowieckiej – przypominał biskup senior w homilii. – Każdego roku we wrześniu wspominamy tę martyrologię naszego narodu nie po to, by siać nienawiść czy myśleć o jakimś odwecie, ale czynimy to w imię prawdy historycznej, gdyż tylko na niej można budować pokój i jedność, pomyślną przyszłość państw. Jest to także nasze zobowiązanie wobec tych, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami, naszymi rodakami, a także za to, że byli katolikami – akcentował. Wskazał również, że pamięć o dziejach narodu oraz troska o prawdę to narodowe obowiązki każdego Polaka.

Hubert Gościmski

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

Po zakończonej Mszy św. uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej przemaszerowali na pl. św. Małgorzaty, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim odbyła się dalsza część uroczystości.

Hubert Gościmski

Uczestnicy uroczystości po zakończonej Eucharystii przemaszerowali w stronę znajdującego się na pl. św. Małgorzaty Pomnika Katyńskiego.

Uczestnicy uroczystości po zakończonej Eucharystii przemaszerowali w stronę znajdującego się na pl. św. Małgorzaty Pomnika Katyńskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń 1 września 2023

2023-09-01 21:39

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Wieluń

rocznica II wojny światowej

Karol Porwich

Czy jesteśmy dzisiaj gotowi umrzeć za miłość, dobro, sprawiedliwość? Czy jesteśmy zdolni, by dzisiaj życie oddać za Boże prawo? – pytał bp Andrzej Przybylski.

Na ruinach dawnej fary, kościoła św. Michała Archanioła w Wieluniu, zniszczonego podczas niemieckiego bombardowania, 1 września pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego została odprawiona Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał-nominat Ryś: jeden wielki, święty Kościół jest w ruinie

2023-09-28 10:12

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Episkopat News

Na konieczność wyzwolenia z niewoli indywidualizmu wskazał podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. W najbliższą sobotę, 30 września papież Franciszek włączy go do Kolegium Kardynalskiego.

Nawiązując do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii z księgi proroka Aggeusza (Ag 1, 1-8), abp Ryś zaznaczył, że Boży nakaz odbudowy świątyni kierowany jest do osób wyzwolonych z niewoli babilońskiej, które po pięćdziesięciu latach niewoli przyszły do Jerozolimy. Ludzie ci wyszli z wielkim postanowieniem odbudowania świątyni Pańskiej, a wokół niej naród ten na nowo miał się zjednoczyć i powstać jako naród wielki. Powróciwszy do Jerozolimy, położyli fundamenty pod budowę nowej świątyni, ale następnego roku zaniechali tej budowy – przypomniał hierarcha

CZYTAJ DALEJ

Premier: w Brukseli przepychają siłą pakt o nielegalnej imigracji

2023-09-29 08:29

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

W Brukseli przepychają siłą pakt o nielegalnej imigracji; granice europejskie są otwarte i plan w postaci paktu migracyjnego ma być realizowany i ten plan będzie realizowała Platforma Obywatelska - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził przekonanie, że lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk "oblewa" test na wiarygodność w kampanii wyborczej. "Właśnie widać gołym okiem, kto chce wpuszczać nielegalnych migrantów do Polski, kto chce zgotować Polakom ten los, a kto polskiej granicy broni. Przecież to jest kpina z Polaków" - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję