Reklama

Watykan

Rzym: rozpoczął się "Synod Nadziei" - drugi Synod Biskupów UKGK podczas wojny

W niedzielę 3 września w Rzymie rozpoczął się Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w 2023 r., którego tematem przewodnim jest "Duszpasterstwo ofiar wojny". Boskiej Liturgii w Bazylice św. Zofii – Mądrości Bożej, koncelebrowanej przez biskupów UKGK z całego świata, przewodniczył jego zwierzchnik arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Ojców synodalnych pozdrowił prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, arcybiskup Claudio Gugerotti.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Szewczuk nazwał tegoroczny Synod w Rzymie, drugi podczas wojny Rosji z Ukrainą, Synodem Nadziei.

Pierwszym znakiem nadziei jest to, że działania synodalne są momentem zstąpienia Ducha Świętego: "Ilekroć Kościół lub naród przeżywały jakieś trudne chwile w swojej historii (dziś powiedzielibyśmy, że przeżywały kryzys), Kościół zwoływał synody lokalne, a nawet sobory ekumeniczne. Takie zgromadzenie apostołów naszych czasów, naszych biskupów, jest bowiem szczególnym momentem zstąpienia Ducha Świętego na Kościół i naród. Zgromadzeni na tym Synodzie, my, biskupi, stajemy w modlitwie przed obliczem Boga i prosimy naszego Pana: Boże, objaw nam swoją wolę i daj nam odwagę, odwagę, by ją wypełnić bezwarunkowo w zaufaniu do Ciebie" - powiedział abp Szewczuk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z żalem stwierdził, że dziś wielu ludzi na świecie żyłoby szczęśliwiej i spokojniej, gdyby Ukraina, jej naród, państwo i nasz Kościół nie istniały. Przypomniał argentyńskie powiedzenie: "Jestem kamykiem w bucie" i zauważył, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest takim "kamykiem w bucie dla tych, którzy chcieliby zajmować się swoimi ziemskimi sprawami, pomimo Bożego wezwania do Królestwa Niebieskiego takim, jakie ono jest naprawdę".

"Jesteśmy uczestnikami uczty Królestwa Bożego i tylko na Bogu może dziś polegać Ukraina, nasz Kościół i wszyscy, którzy bronią prawdy, prawa do życia i istnienia" - powiedział zwierzchnik UKGK i wezwał: „Boże, ześlij nam swoją boską mądrość... Nasz wielki Patriarcha Józef, budowniczy tej świątyni, bądź z nami, daj dziś swojemu Kościołowi moc swojego ducha i słowa, abyśmy nie bali się być ludem nie tylko powołanym, ale i wybranym, którego Bóg wybiera do szczególnej misji we współczesnym świecie".

Arcybiskup wskazał na drugi znak nadziei tegorocznego Synodu, którym jest to, że podczas zgromadzenia w Rzymie biskupi UKGK otrzymują specjalny dar, aby przemówić potężnym głosem "Urbi et Orbi" - do Rzymu, Ojca Świętego i całego świata. "Dziś, gdy budzą się stare imperia, gdy rosyjski agresor prowadzi neokolonialną wojnę na Ukrainie, tak ważne jest, aby świat usłyszał prawdziwą historię Ukrainy, nawet Rosji, Europy Wschodniej, napisaną nie przez kolonialistów i imperialistów, ale napisaną krwią zniewolonych narodów, które teraz walczą o prawo do istnienia, wolności, własnego, niezależnego państwa ukraińskiego" – powiedział abp Szewczuk.

Reklama

Zapewnił, ze "dzisiejszy świat chce usłyszeć o Ukrainie, i to przez głos naszego Kościoła, i to z Rzymu". Zaapelował do biskupów: "Niech nasze serce ani nasz głos nie zawiodą nas, biskupów, w wypełnianiu tej misji”.

Abp Szewczuk wskazał na trzeci wielki znak nadziei jakim jest możliwość osobistego spotkania ukraińskich biskupów z papieżem Franciszkiem i otrzymania od niego gestu nadziei. "Wiemy, że jest on wielkim mistrzem słuchania i gestów. Ojciec Święty chce wysłuchać Synodu Biskupów Ukraińskich. Specjalnie zaprasza nas na spotkanie godzinę wcześniej, aby nie tylko zwierzchnik Kościoła miał możliwość porozmawiania z nim, ale także z każdym biskupem naszego Kościoła w imieniu swojej trzody, diecezji i egzarchatu. A on, jako mistrz słuchania, jest gotów nas wysłuchać. A jako mistrz gestów, które czasami mogą być bardziej wymowne niż słowa pisane lub czytane, myślę, że da nam taki gest nadziei" – powiedział abp Szewczuk.

W swoim przemówieniu do Synodu prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti powitał zwierzchnika UKGK, biskupów i wiernych, przekazując pozdrowienia od papieża Franciszka. Zapewnił, że miłość i uwaga papieża wobec Ukrainy jest niezmienna.

"Patrzę na was i widzę w waszych oczach jakby fotografie tych ludzi, którzy zginęli, którzy zostali zabici, którzy cierpieli i cierpią duchowo i fizycznie" - powiedział arcybiskup. Wojnę na Ukrainie nazwał "ateistyczną" i "zabijającą Boga", ponieważ "tam, gdzie zabijany jest niewinny człowiek, zabijany jest Bóg".

Reklama

Prefekt Dykasterii zapewnił, że Kościół rzymski i papież są niezwykle wdzięczni Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu za wszelką pomoc i poświęcenie okazane narodowi ukraińskiemu. "Jesteście niestrudzonymi pracownikami w dziełach miłosierdzia. Waszym zadaniem jest ocierać łzy i pocieszać cierpiących. To jest zadanie ludu Bożego i tych, którzy podążają za Bogiem i Go naśladują" – stwierdził abp Gugerotti i wezwał: "Panie, pobłogosław rodziny tych, którzy są tutaj obecni, a także rodziny tych, którzy nie są tutaj, ale są z nami zjednoczeni lub nas obserwują! Zatrzymaj rękę agresora! Zatrzymaj rękę Kaina, który zazdrościł swojemu bratu, ponieważ jego ofiara została przyjęta przez Ciebie! Kościół powszechny jednoczy się w tej modlitwie, do której nieustannie wzywa Papież!"

Po Liturgii bp Chimiak, sekretarz Synodu, odczytał dekret zwołujący Synod Biskupów UKGK w 2023 roku w Rzymie. Wieczorem biskupi odmówili modlitwę do Ducha Świętego, złożyli przysięgę synodalną i procesyjnie przenieśli księgę Pisma Świętego do sali obrad.

W Synodzie, który potrwa do 13 września bierze udział 45 z 55 biskupów UKGK z Ukrainy, Europy Środkowej i Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Po raz pierwszy w Synodzie uczestniczy biskup nominat Mychajło Kwiatkowski, nowo mianowany biskup New Westminster, wraz z biskupami, którzy zostali wyświęceni w ciągu ostatniego roku: Maksymem Riabuchą, Mykołą Semenyszymem, Andrijem Chimiakiem, Petro Holinejem i Wołodymyrem Firmanem. Wśród uczestników są również zaproszeni goście.

2023-09-04 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję